نخستین فضانوردانِ ایستگاه فضایی چین به زمین بازگشتند

عکس آرشیوی از اعزام سه فضانورد چینی به فضا
عکس آرشیوی از اعزام سه فضانورد چینی به فضا   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

آژانس فضایی چین در حال برنامه ریزی برای ۱۱ پرتاب دیگر به فضا تا پایان سال آینده است. سه ماموریت ویژه در این میان به نصب و تجهیز دو واحد آزمایشگاهی برای توسعه ایستگاه فضایی هفتاد تنی چین اختصاص خواهد داشت.

چین روز جمعه از بازگشت نخستین گروه از فضانوردانی که برای ماموریتی سه ماه به ایستگاه فضایی در دست تکمیل این کشور اعزام شده بودند، خبر داد.

رسانه‌ها و خبرگزاری‌های چینی اعلام کردند که کپسولِ فضاپیمای شنژو-۱۲ که سه فضانوارد را به ایستگاه بین‌المللی این کشور برده بود ساعت ۵ و ۳۵ دقیقه به وقت گرینویچ در حالی که با چتر معلق شده بود در صحای گوبی فرود آمد.

تصاویری که از رسانه‌های تصویری چین هنگام بازگشت سه فضانورد پخش شد خدمه پزشکی و پرسنل پشتیبانی را نیز به تصویر کشید که با بالگرد به محل فرود رفته و پرچم چین نیز در نزدیکی کپسول نصب کردند.

چین اواسط ماه ژوئن گذشته در راستای کارزاری تبلیغاتی که برای یکصدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست آغاز کرده بود پس از پنج سال بار دیگر در ماموریتی فضایی سه فضانورد را به ایستگاه فضایی در دست ساخت خود اعزام کرد.

نی هایشنگ ۵۶ ساله، لیو بومینگ ۵۴ ساله و تانگ هونگبو ۴۵ ساله که روز جمعه پا به زمین گذاشتند قبل از سفر سه ماهه بیش از شش هزار ساعت آموزش دیده‌ بودند و انجام پیاده روی فضایی، تست بازوی رباتیک جدید و آزمایش‌ سامانه‌های پشتیبانی از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده در ماموریت آنها بود.

این ماموریت تازه‌ترین تلاش پکن برای تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ فضایی ارزیابی شده است. مراحل تکمیل ایستگاه فضایی تیانگونگ که ماه آوریل گذشته با نصب ماژولی استوانه‌ای استارت آن زده شد همچنان ادامه دارد.

آژانس فضایی چین در حال برنامه ریزی برای ۱۱ پرتاب دیگر به فضا تا پایان سال آینده است. سه ماموریت ویژه در این میان به نصب و تجهیز دو واحد آزمایشگاهی برای توسعه ایستگاه فضایی هفتاد تنی چین اختصاص خواهد داشت.

چین در سالهای اخیر برای عقب نماندن از پیشرفت‌های فضایی ایالات متحده و روسیه میلیاردها دلار به برنامه فضایی تحت هدایت ارتش خود اختصاص داده است.

جاه طلبی های فضایی پکن تا حدی با ممنوعیت وضع شده از سوی ایالات متحده برای حضور فضانوردان این کشور در ایستگاه فضایی بین المللی و در پی همکاری فضایی ایالات متحده، روسیه، کانادا، اروپا و ژاپن تقویت شده است.

ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار است پس از سال ۲۰۲۴ به ماموریت خود در فضا پایان دهد اگر چه ناسا گفته است که این ایستگاه می تواند به صورت بالقوه تا سال ۲۰۲۸ به فعالیت ادامه دهد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

مطالب مرتبط