گزارش‌های یورونیوز از ایستگاه فضایی؛ کشاورزی در فضا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گزارش‌های یورونیوز از ایستگاه فضایی؛ کشاورزی در فضا

اندرو مورگان و لوکا پارمیتانو دو فضانورد حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی چندی پیش از مخاطبان برنامه خود خواستند تا سوالاتشان درباره فضا را برای آنها بفرستند.

نخستین سوال را یک مخاطب فرانسه‌زبان درباره چگونگی کمک دستاوردهای علمی فضا به بهبود وضعیت تغییرات آب‌وهوایی در زمین مطرح کرد. در این برنامه این دو فضانورد به دومین سوال مخاطبان پاسخ می‌دهند.

این سوال درباره نحوه پرورش گیاهان در فضا است و اینکه چه گیاهانی در فضا بهتر رشد می‌کنند.

اندرو مورگان، فضانورد ناسا می‌گوید:« در چند ماه گذشته در ایستگاه فضایی بین‌المللی ما نوعی کاهو به‌نام میزونا خردل پرورش دادیم.» او می‌افزاید: «در واقع این کاهو به اندازه کافی رشد کرده و بلند شده و ما نخستین محصولمان را برداشت می‌کنیم تا از این پس از ماحصل دسترنج خود برخوردار شویم.»

این فضانورد ناسا بعدتر به دو نوع مجموعه چراغ آبی و قرمز اشاره دارد که برای تامین نور مورد نیاز این گیاهان از آن استفاده می‌شود. آنها تحقیق‌ بیشتری انجام می‌دهند تا ببینند کدام نورها برای پرورش گیاهان در فضا مناسب‌تر هستند.

آقای مورگان با اشاره به شیوه آبیاری تزریقی توضیح می‌دهد که هر روز اندازه معین و اندکی به این گیاهان آب داده می‌شود.

مساله کاشت و برداشت گیاه در ایستگاه فضایی بین‌المللی از آن جهت اهمیت دارد که به گفته این فضانورد ناسا «با در نظر گرفتن اکتشافات آتی بشر در ماه و مریخ بهتر این است که فضانوردان بتوانند مایحتاج مورد نیاز برای بقا در فضا را همانجا، در ایستگاه فضایی، تولید کنند.»

به توییتر یورونیوز بپیوندید