Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

توافق در اروپا برای سیاست مشترک کشاورزی؛ کاهش آفت‌کش‌، بازگشت زمین به طبیعت

توافق در اروپا برای سیاست مشترک کشاورزی؛ کاهش آفت‌کش‌، بازگشت زمین به طبیعت
Copyright GAIZKA IROZ/AFP
Copyright GAIZKA IROZ/AFP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  فرانس‌پرس
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پافشاری پارلمان اروپا، رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با توقف کشاورزی در ۴ تا ۷ درصد زمین‌های زراعی و رها شدن این اراضی قابل درختکاری در طبیعت موافقت کردند.

آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا و رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا سرانجام و پس از مدت‌ها بحث و تبادل نظر بر سر سیاست مشترک کشاورزی به توافق رسیدند. هدف از این توافق پیشروی به سوی کشاورزی «سبزتر» یعنی سازگار تر با محیط زیست و حقوق حیوانات و همچنین تولید بیشتر محصولات بیولوژیک شده است.

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا پبش‌تر و در ماه اکتبر سال گذشته طرح اصلاح سیاست مشترک کشاورزی با بودجه ۳۸۷ میلیون یورویی را تصویب کرده بودند. با این حال اجرایی شدن این طرح به موافقت پارلمان اروپا نیاز داشت. بر اساس توافق میان شورا و اتحادیه اروپا ۲۷۰ میلیون یورو از بودجه اتحادیه اروپا برای سیاست مشترک کشاورزی، مستقیما به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

نخستین بخش کلیدی سیاست جدید «نظام‌های زیست محیطی» است که بنا به تعریف از سال ۲۰۲۳ اجرایی خواهند شد. بر مبنای این ساختار، کشاورزانی که در برنامه‌های سازگارتر با محیط زیست مشارکت می‌کنند، پاداش خواهند گرفت. با وجود آنکه دولت‌های عضو اتحادیه اروپا بر سر پاداش ۲۰ درصدی توافق کرده بودند، شورای اتحادیه اروپا و پارلمان پس از بحث و چانه‌زنی به پاداش ۲۰ درصدی در سال اول و امکان کاهش آن به ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۴ توافق کردند.

از سوی دیگر و با پافشاری پارلمان اروپا، رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با توقف کشاورزی در ۴ تا ۷ درصد زمین‌های زراعی و رها شدن این اراضی قابل درختکاری در طبیعت موافقت کردند.

سبزهای پارلمان سیاست جدید را به اندازه کافی سبز نمی‌دانند

فرانس تیمرمن، معاون اورزولا فن در لاین و نماینده کمیسیون اروپا برای «پیمان سبز» می‌گوید سیاست مشترک کشاورزی نوین به اهداف زیست محیطی اتحادیه برای کاهش ذرات کربن پاسخ می‌دهد.

با این حال گروه سبزها در پارلمان اروپا می‌گویند این سیاست جدید با اهداف پیمان سبز در کاهش آفت‌کش‌ها (پستیسید)، محافظت از محیط زیست، آب و هوا، تنوع زیست محیطی و تشویق تولید محصولات بیولوژیک فاصله بسیار دارد.

براساس پیمان سبز، اتحادیه اروپا وظیفه دارد بر عملکرد دولت‌ها برای کاهش ۵۰ درصدی استفاده از آفت‌کش‌ها تا سال ۲۰۳۰ و اختصاص دست‌کم یک چهارم اراضی کشاورزی به محصولات بیولوژیک نظارت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارزان‌ترین زمین‌ کشاورزی را در کدام کشور اتحادیه اروپا می‌توان خرید یا اجاره کرد؟

تحول در صنعت کشاورزی با بذرهای مقاوم به تغییرات اقلیمی

گزارش‌های یورونیوز از ایستگاه فضایی؛ کشاورزی در فضا