گام‌به‌گام به سوی توسعه پایدار آبزی‌پروری

گام‌به‌گام به سوی توسعه پایدار آبزی‌پروری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

توسعه پایدارآبزی‌پروری و جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی آن نیاز به روشها و تکنیکهای نوین و کارآمد دارد.

صنعت آبزی‌پروری در سراسر جهان و در اروپا نقش ممهی در تولید موادغذایی دارد. برای جلوگیری از اثرات مخرب این حوزه روبه‌رشد در صنعت کشاورزی چه کار باید کرد؟ زیست‌شناسان اروپایی در یک آزمایشگاه شیمی سیار در  محل کشت  ماهی کپور در مجارستان می‌خواهند بدانند فعالیت‌های مربوط به پرورش ماهی چه تاثیری بر تنوع زیستی و محیط زیست ذخیره‌گاه طبیعی دارد؟‌

به گفته محققان، آبزی‌پروری در جهان سریع‌ترین رشد را در میان دیگر بخش‌های کشاورزی دارد. طبق گزارش سازمان جهانی غذا این صنعت در طی ۳۰ سال گذشته به طور ثابت ۸ تا ۱۰ درصد رشد کرده است و این روند دارد. 

تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی پرورش ماهی در اتحادیه اروپا به ۴۷.۵ تن برسد. 

بیشتر بخوانید:‌ محققان اروپایی روشهای جدید آبزی پروری را می آزمایند

بررسی کیفیت آب محل پرورش ماهی

محققان طرحی اروپایی به‌دنبال توسعه آبزی‌پروری پایدار هستند. این طرح که «ابزار ارزیابی و برنامه ریزی برای آبزی‌پروری پایدار»‌ (TAPAS ) نام دارد،‌ از سال ۲۰۱۶ میلادی و در قالب برنامه افق ۲۰۲۰ کمیسیون اروپا آغاز شده است.  

بررسی کیفیت آب محل پرورش عوامل مهم در بررسی اثرات آبزی‌پروری بر محیط زیست است.

این طرح چهار ساله در هفت ذخیره‌گاه  طبیعی کشت انواع مختلف ماهی در اروپا در حال انجام است. یکی از این مکان‌ها در نزدیکی اکازتو Akasztó پرورش ماهی کپور در مجارستان است. محققان اروپایی در این محل ابتدا ز از آب داخل محل پرورش آب خروجی  نمونه‌برداری می‌کنند. 

آرپاد فرینتس، زیست شناس از دانشگاه دانشگاه صنعتی «سنت ایشتوان»‌ (Szent István University) در مجارستان می‌گوید:‌ «ما فون ماهی‌ها و کیفیت آبی را که داخل و خارج  محل کشت پرورش ماهی جریان دارد،‌ بررسی می‌کنیم. مقایسه آب داخل و بیرون محل پرورش به ما برای مدیریت و همچنین کنترل تنوع زیستی در آبهای‌ ذخیره‌‌گاه‌های اطراف حوضچه‌های پرورش ماهی کمک می‌کند.»

Euronews
دانشمندان مشغول نمونه برداری از محل پرورش ماهی کپور در «اکازتو» هستندEuronews

نمونه‌ها سپس به نقاط مختلف فرستاده می‌شود. هدف اندازه‌گیری میزان افزایـش سـطوح مـواد غذایـی در آب است وارده بـه محیـط کشـت آبزی پـروری دریایـی وارد می‌شود.

لیلینا پاپ،‌ زیست‌شناس دریایی از دانشگاه صنعتی «سنت ایشتوان»‌ (Szent István University) در مجارستان می‌گوید: «پارامترهایی نظیر دما میزان اکسیژن و قابلیت هدایت الکتریکی آب را اندازه گیری می‌کنیم. در یک آزمایشگاه سیار شیمی هم میزان نیترات،‌ نیترین، فسفر و آلومینیوم وارده بـه محیـط پرورش ماهی را می‌سنجیم.»

تمام این داده ها در اختیار محققان  اروپایی قرار می‌گیرد.  این طرح در آبهای شیرین و آب‌های شور پرورش گونه‌های مختلف ماهی در سراسر اروپا در حال اجراست.

به یکی از این محیطهای کشت آبزی‌پروری در نروژ می‌رویم که محل پرورش ماهی سالمون است. 

ماهــی ســالمون از متداولتریــن ماهیــان پرورشــی است. ســالمون های پرورشــی در اروپــا از بـار آلودگـی بالاتـری برخـوردار اسـت

ترین داله، زیست‌شناس دریایی از «موسسه نروژی تحقیقات آبی» (NIVA) می‌گوید:‌ «هدف ما این است که الگوی انتشار مواد آلی زائد و یا داروهای درمانی مختلف در محیـط کشـت آبزی‌پـروری دریایـی را پیدا کنیم. اهمیت این الگو نظارت و کنترل تاثیرات زیست محیطی پرورش ماهی در مزارع مختلف در اروپاست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اهمیت توسعه پایدار آبزی‌پروری

 توسعه پایدارآبزی‌پروری  و جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی آن نیاز به روشها و تکنیکهای نوین و کارآمد دارد.

ترور تلفر،‌ زیست‌شناس دریایی از دانشگاه استرلینگ در اسکاتلند و مسئول طرح «ابزار ارزیابی و برنامه ریزی برای آبزی‌پروری پایدار»‌ درباره مدلسازی های کامپیوتری به کار رفته می‌گوید: «ما در این طرح به دنبال روشهای علمی مبتنی بر روشهای پیچیده کامپیوتری هستیم . همچنین تاثیراتی را که پرورش ماهی بر محیط زیست و برظرفیت پشتیبانی دارد،‌( حداکثر میزان جمعیت یک گونه بیولوژیکی در محیط‌زیست)‌ بررسی می کنیم.»

۷۰ درصد ماهیان پرورشی در اروپا وارداتی است. از نظر روبرت سزابو،‌ مسئول استخر پرورش ماهی کپور در مجارستان این بازار بالقوه نیاز به توسعه پایدار برای حفاظت از محیط زیست دارد.

او می‌گوید: «به گفته دانشمندانی که اینجا کار می کنند روشهایی ما سازگار با محیط زیست است. ترکیبات آب خروجی از این حوضچه ها به ترکیبات آب داخل آن بسیار شبیه است. این مسیری است که باید طی شود.»

فعالیت‌های مرتبط با آبزی‌پروری در اتحادیه اروپا بیشتر شامل پروروش حلزون و گونه‌های مختلف ماهی است. اتحادیه اروپا قصد دارد آبزی پروری سازگار با محیط زیست در اروپا  تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۵ درصد رشد داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش تنوع زیستی برای سبزیجات متنوع‌تر و خوش‌طعم‌تر

بررسی اثرات و تعامل ذرات ریزپلاستیک با آب سطح دریاها

رباتهای زیردریایی هوشمند اکتشافات اعماق آب‌ها را متحول می‌کند