Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روباتی برای افزایش توان رقابت پذیری شراب سازان در اروپا

روباتی برای افزایش توان رقابت پذیری شراب سازان در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دستیابی به فناوری ای برای پیش بینی میزان بازدهی تاکستان، یکی از رویاهای شراب سازان اروپایی است. محققان طرحی پژ

محققان اروپایی به همراه شراب شناسان و تولید کنندگان شراب، مشغول طراحی روباتی هستند که امکان جهت یابی و مکان یابی و داده گیری در تاکستان را دارد. این روبات مجهز به سیستم حسگر می تواند بطور مستقل در تاکستان حرکت کرده و از بخش بالای درختان مو عکسبرداری کند. پردازش این تصاویر با الگوریتمهای مخصوص نقشه برداری بازدهی بخشهای مختلف تاکستان را ممکن می سازد. اطلاعاتی که روبات فراهم می کند به تولیدکنندگان شراب امکان می دهد تا انگورها را زمانی بچینند که در بهترین وضعیت تولید شراب باشند.

پژوهشگران مختلف از سراسر اروپا با شراب سازان و تاکستان داران در طرحی تحقیقاتی همکاری می کنند. این طرح پژوهشی در اروپا، موسوم به «وین بات» قادر است نقشه هایی بسازد که بازدهی بخشهای مختلف تاکستان را نشان می دهد.

گشت و گذار در تاکستان، مکان یابی و عکسبرداری از خوشه های انگور

این روبات می تواند از شیب ۴۵ درجه بالا برود. پیش نمونه این روبات در تاکستانهای شهرستان «تومار» در پرتغال آزمایش می شود. وسعت این تاکستانها ۶۰ هکتار است.

این روبات، به سیستم حسگرهایی مجهز است که به آن امکان می دهد جهت مناسب حرکت را پیدا کرده، مکان خود را تشخیص بدهد و داده گیری کند.

دوربین این روبات تصاویری را از بخش پوشیده از برگ درختان مو جمع آوری می کند. با پردازش بیشتر این تصاویر می توان دانه ها و خوشه های انگور را تشخیص داد و میزان بازدهی را تخمین زد.

آندره باریگینها، مهندس کشاورزی از گروه پژوهشی و آموزشی موسوم به «آگری سینسیا» برای برنامه ریزی کشاورزی، اقتصاد و مدیریت، فناوری اطلاعات، پایگاه های داده و سامانه اطلاعات جغرافیایی است.

وی می گوید: «روبات قادر است بطور مستقل در زمین های کشت انگور گشت بزند و عکس بگیرد. تصایر پس از ذخیره شدن بر روی یک سرور ابری، با الگوریتمهای نقشه برداری ومکان یابی پردازش می شود. و به این ترتیب می توان با این نقشه ها حاصلخیزی بخشهای مختلف تاکستان را بررسی کرد.

محققان می گویند این روبات طوری طراحی شده که بتواند بازدهی، بار نهایی درختان مو را با خطایی که حداکثر بین ده تا پانزده درصد است پیش بینی کند.

افزایش توان رقابت تولیدکنندگان شراب

تولیدکنندگان شراب می گویند که نقشه هایی که این روبات برای پیش بینیِ میزانِ بار نهایی درخت مو تهیه می کند، خیلی به دردشان می خورد.

پدرو سرنو، تولید کننده شراب و شراب شناس می گوید: «تاکستان ما خیلی ناهمگن، و پر از فراز و نشیب است. هم در نقاط مرتفع و هم در نقاط پست برخی قسمت ها بیشتر بار می دهند و برخی قسمت ها کمتر. اطلاعات که این روبات فراهم می کند به من امکان می دهد که این نقاط را شناسایی کنم و اقداماتی که در هر بخش انجام می دهم با خصوصیات ونیازهای آن بخش دقیقاً منطبق و سازگار باشد تا بازدهی تولید بالا برود.»

پژوهشگران ترجیح داده اند از روباتی مقاوم با قابلیت تحرک استفاده کنند که کد نرم افزارش در دسترس همه باشد.

ترکیب فناوری با دانش تجربی شراب سازان

از نظر دانشمندان این روبات برای ابزاری که به «موکاری بسیاردقیق»، یعنی تولید بسیار دقیق انگور معروف شده، مفید است. به این ترتیب، توان رقابت بخش تولید شراب در اروپا را افزایش خواهد یافت.

کارلوس لوپز، مهندس کشاورزی از دانشگاه لیسبون در این باره می گوید: «تولید کننده شراب باید سالها به دقت بخشهای مختلف تاکستان خود را بطور چشمی بررسی کنند تا آن را خوب بشناسد. این دانش تجربی سالها وقت می برد، اما این فناوری جدید یک گام به پیش بر می دارد و این امکان را فراهم می کند که رفتار هر گیاه و کیفیت و کمیت انگوری که به بار می آورد سال به سال ارزیابی شود و در نتیجه پایگاه داده بزرگی برای تاکستان تولید می شود که خیلی از دانش تجربی دقیقتر است. البته وضعیت ایده ال این است که دانش تجربی با داده های این فناوری جدید ترکیب شود.»

تولیدکنندگان شراب در این ناحیه می گویند که این روبات می تواند واقعاً به آنها کمک کند که با تقسیم بندی زمانی کارِ تولید در طی فصل برداشت، سودشان را بیشتر کنند.

پدرو سرنو، تولید کننده شراب و شراب شناس درباره مزایای این روبات می گوید: «برای مثال اگر از اطلاعاتی که روبات جمع آوری کرده معلوم شود که در جای خاصی انگورها زودتر از زمان معمول می رسند می توانم انگورهای آن قسمت را در اوایل فصل برداشت بچینم تا شرابی با کیفیت بهتر تولید شود و صبر کنم تا انگورهای قسمت های دیگر هم برسند و در بهترین وضعیت برای تولید شراب باشند.»

در این مرحله قیمت روبات شاید به ۳۰ هزار یورو هم برسد. پژوهشگران انتظار دارند که این روبات پس از برخی اصلاحات و کسب مجوزها بین دو تا چهار سال آینده به بازار بیاید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان