Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسفنج ها؛ جاندارانی مفید برای اکوسیستم اقیانوس ها

اسفنج ها؛ جاندارانی مفید برای اکوسیستم اقیانوس ها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از آبهای نروژ در سراسر مدار قطبی تا قطب شمال سفر می کنیم و با تحقیقات اکتشافی بین المللی درباره اسفنج ها، جاندارانی ساده همراه می شویم که نقش بسیار مهمی در اکوسیستم اقیانوس بازی می…

از آبهای نروژ در سراسر مدار قطبی تا قطب شمال سفر می کنیم و با تحقیقات اکتشافی بین المللی درباره اسفنج ها، جاندارانی ساده همراه می شویم که نقش بسیار مهمی در اکوسیستم اقیانوس بازی می کند.

جی او سارس، یکی از پیشرفته ترین کشتی های تحقیقاتی در نوع خود است. این کشتی برای سه هفته خانه دانشمندانی است که در یک پروژه مطالعاتی به بررسی اسفنج ها در عمق دریا می پردازند. یک ربات (ROV) با کنترل از راه دور کیلومترها در اعماق دریا پایین میرود و نمونه های اسفنج ها را جمع آوری می کند.

هانس تور رپ، مدیر هماهنگی این پروژه می گوید: «ما درباره اسفنج های عمق کم دانش نسبتا خوبی داریم. مثلا درباره اکوسیستم صخره های مرجانی.
اما هنوز نمی دانیم که اسفنج های عمق زیاد را کجا پیدا کنیم. تنوع آنها چگونه است و خیلی چیزهای دیگر. حتی عملکرد زیستی شان هم تقریبا برایمان ناشناخته است.»

کار در این کشتی شبانه روزی است. هنگامی که ربات (ROV) از عمق آب باز می گردد، دانشمندان بلافاصله کار بررسی نمونه های جدید را در آزمایشگاه آغاز می کنند. برخی از این جانداران برای مطالعات بعدی نگهداری می شوند. اسفنج ها ترکیبات شیمیایی تولید می کنند که می تواند در صنعت لوازم آرایشی و دارو مورد استفاده قرار بگیرد.

What share of existing #sponge species has so far been discovered? The DeepSea_Sponges</a> led by <a href="https://twitter.com/UiB">UiB's HansToreRapp</a> just found some new ones <a href="https://t.co/sRTXfsPuEp">pic.twitter.com/sRTXfsPuEp</a></p>&mdash; Denis Loctier (Loctier) July 26, 2017

واسیلیکی کوتسووی، زیست شناس دریایی از موزه تاریخ طبیعی لندن می گوید: «در مورد بسیاری از گونه ها مشخص شده که ترکیبات شیمیایی تولید شده ضد باکتری یا ضد سرطان هستند. اما در این گونه از اسفنج ها هیچ چیزی نمی دانیم و برای همین دوست داریم آنها را مطالعه کنیم.»

اسفنج های باقیمانده از تحقیقات آزمایشگاه در آکواریوم زنده نگاه داشته می شوند تا روند تغذیه آنها مطالعه شود. این گونه ها با فیلتر کردن آب دریا مواد غذایی خود را دریافت می کنند. آنها ضایعات را بازیافت و برای موجودات دریایی دیگر مواد مغذی ارزشمندی تولید می کنند. این آزمایش به دانشمندان نشان خواهد داد که چه باکتریها و آلاینده هایی توسط این اسفنجها فیلتر می شوند.

مارتین بارت، زیست شناس دریایی از دانشگاه آمستردام می گوید: «این نشان می دهد که اسفنج ها چقدر برای اقیانوس اهمیت دارند. زیرا اگر بفهمیم که آنها چه چیز را از آب حذف می کنند می توانیم دریابیم که در صورت نبودن اسفنج ها و تمیز نکردن آب توسط آنها چه ضایعاتی در آب اقیانوس باقی می ماند.

این پروژه در روزهای اول کار خود چندین گونه جدید اسفنج کشف کرده است. تا کنون ۸ هزار گونه از این موجودات دریایی از اسفنجهای چند سانتیمتری تا گونه های چندین متری آن کشف شده اند. اما دو برابر این مقدار هنوز ناشناخته باقی مانده است.

هانس توره رپ، محقق تنوع زیستی از دانشگاه برگن در اینباره می گوید: «پروژه ما بر آبهای اطلس شمالی متمرکز شده است که اقیانوسی بزرگ است. اما نه در مقابل تمامی آبهای زمین. ما با وجود این همه تلاش، تنها نوک کوه یخ را می بنیم. بنابراین علوم پایه بسیاری باید شریک کار ما شوند که وقت و هزینه زیادی خواهد برد اما در نهایت باید انجام شود.»

اسفنج ها بیش از ۵۰۰ هزار سال در عمق اقیانوسها زندگی کرده اند. بهترین راه برای درک این موجودات شکننده، محافظت از آنها در سالهای پیش رو خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان