Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ونیز میزبان کاشفان و مخترعان عصر مدرن

ونیز میزبان کاشفان و مخترعان عصر مدرن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ونیزِ ایتالیا به عنوان نخستین مرکز تجارت و معاملات بین المللی در قرن نهم میلادی شهرت داشت.

آگهی

ونیزِ ایتالیا به عنوان نخستین مرکز تجارت و معاملات بین المللی در قرن نهم میلادی شهرت داشت. “آرسنال ونیز” مکانی است که گالیله، به عنوان فیزیکدان جوان ایتالیایی در آنجا به سازندگان کشتی و ابزارهای دریایی مشاوره می داد.

شهر کانال ها همچنین خانه مارکوپولو است که نخستین روایت ها را از شگفتی های جهان ارائه کرد؛ پس طبیعی است که این شهر میزبان همایش بزرگداشت مخترعان اروپایی و کاشفان عصر مدرن باشد.

در مراسمی که به همین مناسبت در شهر ونیز برگزار جمعی از مخترعان اروپایی به دلیل ارائه نوآوری و پروژه های خلاقانه در بخش های مختلف علمی برگزیده و جوایزی دریافت کردند.

- یان فان دن بوگارت و اولیویه هایدن جایزه مخترعان اروپا در بخش صنعت را به نام خود ثبت کردند. این دو محقق هلندی و اتریشی برای شناسایی مالاریا به عنوان یکی از ده بیماری کشنده جهان، شیوه ای جدید ارائه کردند که مبتنی بر آنالیز خودکار و رایانه ای ۳۰ پارامتر خونی است.

اولیویه هایدن، متخصص شیمی و فناوری نانو از شرکت زیمنس می گوید: «این یک بیماری شگفت انگیز است با چرخه حیاتی بسیار پیچیده که همواره خود را پنهان و محافظت می کند تا از بین نرود. این کار به گونه ای ماهرانه انجام می شود که حتی امروز نمی توانیم ادعا کنیم با این بیماری مبارزه کرده ایم.»

- از نشت نفت و مواد شیمیایی همواره به عنوان یک فاجعه زیست محیطی نام برده می شود. برای مقابله با این پدیده یک نوع اسفنج خاص طراحی شده که می تواند هفت برابر وزن خود مایعات آبگریز را جذب کند. این اسفنج را پس از تخلیه و آبگیری می توان دوباره مورد استفاده قرار داد.

گونتر هوفشمید، شیمیدان هلندی مبدع این اسفنج است که جایزه مخترعان اروپا در بخش PME به او تعلق گرفت.

- جایزه مردمی این فستیوال از سوی کاربران اینترنتی به عدنان ریمّال محقق مراکشی اهدا شد که شیوه ای جدید در تولید مواد آنتی بیوتیک از طبیعت و روغن های گیاهی ابداع کرده است. بر اساس این اختراع، خواص دارویی نهفته در برخی گیاهان ضد باکتری می تواند به تقویت اثر پذیری آنتی بیوتیک های کلاسیک کمک کند. این متخصص علوم بیولوژی می گوید: «روغن ها سلاحی هستند که توسط گیاهان برای مقابله با باکتری و ویروس مورد استفاده قرار می گیرد. پس چرا این سلاح از گیاهان قرض گرفته و به انسان ها و حیوانات داده نشود؟ این همان کاری است که ما کردیم و به خوبی جواب داد».

ریمّال در بخشی به فینال راه یافته بود که به محققان کشورهای غیر عضو در دفتر ثبت اختراعات اروپایی اختصاص داشت. در همین بخش دو محقق آمریکایی به نام های جیمز فوجیمیتو و اریک سوانسون، به همراه رابرت هابر، فیزیک دان آلمانی به دلیل ساخت و توسعه یک سیستم نوین تصویربرداری پزشکی جایزه دریافت کردند.

تکنولوژی استفاده شده در این سیستم امکان برش نگاری و تصویربرداری میکروسکوپی مستقیم و لحظه ای از بافت های انسانی را فراهم می کند. جیمز فوجیمیتو از دپارتمان مهندسی برق و علوم رایانه موسسه تکنولوژی ماساچوست می گوید: «این تکنولوزی می تواند از سوی طیف گسترده ای از متخصصین علوم پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. پروژه حاصل همکاری و تلاش مشترک میان بخش پژوهش، صنعت، دانشگاه و پزشکی بالینی است».

رینو راپولی، پژوهشگرایتالیایی به دلیل تحقیق ارزشمند بر روی واکسن ها جایزه ای ویژه دریافت کرد و تیم تحقیقاتی مبدع “گالیله” به عنوان دقیق ترین سیستم ناوبری ماهواره ای شایسته دریافت جایزه پژوهشی این فستیوال تشخیص داده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ونیز؛ رژه قایق‌های قرن شانزدهمی در رقابت‌های تاریخی رگاتا استوریکا

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما