اسطوره های فضا؛ شاتل فضایی ناسا

اسطوره های فضا؛ شاتل فضایی ناسا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شاتل فضایی ناسا یکی از مهمترین فضاپیماهای قرن بیستم، و اولین سفینه قابل استفاده مجدد بود.

آگهی

شاتل فضایی ناسا یکی از مهمترین فضاپیماهای قرن بیستم، و اولین سفینه قابل استفاده مجدد بود. شاتل فضایی ناسا اولین بار در آوریل سال ۱۹۸۱ میلادی به فضا پرتاب شد.

کلود نیکولیه، فضا نورد آژانس فضایی اروپامی گوید: «وقتی نگاه می کردید به خودتان می گفتید: عجب دستگاه بزرگی یعنی کار خواهد کرد؟ حدود هشت دقیقه و نیم طول کشید که در مدار زمین قراربگیرید. سواری فوق العاده ای بود به خصوص در مرحله اول پرتاب به فضا که با لرزش های زیاد همراه بود و وقتی موشک های بوستر جدا می شود شعله های عظیم هم داشت.»

او می افزاید: «هر ثانیه سرعت ما ۳۰ متر بر ثانیه بیشتر می شود و یک دقیقه و نیم که بگذرد به سرعت ۲۸۰۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسید. «بعد موتور اصلی خاموش می شود و در عرض یک ثانیه و نیم از شتاب سه برابر شتاب ثقل زمین به شتاب صفر می رسید که خیلی بر شما تأثیر می گذارد بخصوص وقتی پرواز اولتان باشد. توان انجام عملیات شاتل واقعا جالب است. می توانید سراغ ماهواره بروید و بازوی روباتی آن را بگیرید و در قسمت بار قرار دهید و با خود به زمین برگردانید. درست پس از این که سرعت از یک ماخ بیشتر شده فرمانده کنترل دستی را آغاز کرد و بقیه پرواز را به این شکل ادامه داد که خیلی عالی است! برای خلبان مثل رؤیا می ماند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماموریت ایکس-۳۷بی، فضاپیمای سِری آمریکا؛ شکار ماهواره‌های دشمن یا آزمایش‌های تسلیحاتی محرمانه؟

نگاهی به سیاره زمین؛ «آب در تکامل سیاره ما نقش مهمی داشته است»

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت