Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

‫پروژه روباتیک برای کمک به امدادگران در وضعیتهای اضطراری

‫پروژه روباتیک برای کمک به امدادگران در وضعیتهای اضطراری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روباتهایی که قادرند به هنگام بروز سوانح طبیعی به امدادگران کمک کنند! صحبت از داستانهای علمی تخیلی نیست. پژوهشگران اروپایی طرح روباتیک برای مواجهه با حوادث طبیعی، دستگاههای جدید را در ایتالیا آزمایش می

پژوهشگران اروپایی در مرکز آموزش آتش نشانان در ایتالیا روباتهایی را آزمایش می کنند که کارشان کمک به امدادگران است.

در صورت بروز حوادث صنعتی یا بلایای طبیعی جمع آوری اطلاعات اهمیت زیادی دارد. دانشمندان پروژه تحقیقاتی در اروپا موسوم به «پروژه روباتیک برای رویارویی با وضعیتهای فاجعه آمیز» روباتهای زمینی و پهپادهایی طراحی و ساخته اند که می توانند بهنگام بروز فاجعه به امدادگران کمک کنند.

این روباتها را که می توان از راه دور کنترل کرد، با گشتن در محل وقوع سانحه، نقشه های دیجیتال سه بعدی فراهم می کنند.

حفظ جان امدادگران و آتش نشانها

رونو دوبه، مهندس سیستمهای خودکار از انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ که با این طرح همکاری می کند، می گوید: «این روباتها مجهز به حسگرهای لیزری هستند که فاصله را بصورت دو بعدی اندازه گیری می کنند. سپس با چرخش می توانند یک نقشه سه بعدی تهیه کنند. اغلب اوقات از دو یا سه روبات استفاده می کنیم. روی هر یک از این روباتها یک یا دو حسگر وجود دارد. هدفمان این است با استفاده از تمام این ابزار به نقشه ای کلی از محل بروز سانحه دست بیابیم.»

هدف این طرح اروپایی ارزیابی بهتر اوضاع و حفظ جان امدادگران است. در این پروژه متخصصان علم روباتیک مستقیما با کاربران نهایی یعنی آتش نشانها همکاری می کنند.

آمانوئل جیزی، آتش نشان سازمان آتش نشانی ایتالیا که با این طرح تحقیقاتی همکاری می کند، می گوید: «گردآوری این اطلاعات برای آغاز هر نوع اقدام، مفید و ضروری است. چون به ما امکان می دهد وقتی شب، یا زیر باران به محل حادثه می رسیم بتوانیم عملیات اضطراری را طوری طراحی کنیم که امنیت و سلامت افراد درگیر در عملیات تضمین شود.»

تعامل بهتر میان روبات و امدادگر

روی این روباتها می توان انواع حسگرها، مثلا حسگر گاز یا آشکارگر پرتوزایی را نصب کرد.همینطور می توان بازوی چند مفصلی روی روبات گذاشت و با آن نمونه برداشت. اما چالش اصلی پژوهشگران بهینه کردن ارتباط متقابل بین انسان و ماشین است.

ایوانا کرویف کوربایوا، مسئول هماهنگ کننده این طرح می گوید: «این روزها روبات ها همه جا حضور دارند. کاری که معمولا این روبات ها انجام نمی دهند، همکاری با یکدیگر یا تعامل با انسان است. بنابراین یکی از دغدغه های ما در این طرح این است که روبات قادر به انجام کارهایی باشد که همکاری تیمی با انسان برایش امکان پذیر شود.»

Droni e robot per mettere in sicurezza #Amatrice dopo il #terremoto. Il progetto #TRADRhttps://t.co/OZCHD2YBXApic.twitter.com/a0KgAfw169

— CheFuturo! (@chefuturo) 11 septembre 2016

آزمایش روباتها در زمین لزره مرگبار آماتریچه

محققان این طرح، نتایج پژوهشهایشان را در زلزله شدیدی که تابستان سال گذشته در آماتریچه به وقوع پیوست، به آزمایش گذاشتند.

به درخواست آتش نشانها و مقامات محلی، دانشمندان برای ارزیابی میزان خسارت وارد شده به دو کلیسای «سن فرانچسکو» و «سن آگوستینو» که مربوط قرن چهاردهم میلادی و جزء میراث فرهنگی هستند، روبات های خود را وارد عمل کردند.

لویجی فردا، مهندس کامیپوتر از دانشگاه «اسپپینزا» در روم، پایتخت ایتالیا در این باره می گوید: «مأموریت مشکلی بود چون کلیساها در وضعیت بدی بودند و آتش نشانها نمی توانستند مستقیماً وارد ساختمان شوند و اوضاع را تحلیل کنند. ابتدا، روبات از پشت کلیسا وارد شد تا از وضعیت خبر بگیرد و بعد روبات دیگری وارد شد و به جلوی کلیسا رفت. بعد توانستیم پهپاد را وارد کنیم و از تمام داخل کلیسا فیلم بگیریم و نتیجه اش مدل سه بعدی از ساختمان است.»

با عکسهای سه بعدی لایه لایه (بافت دار) که برای تثبیت ساختمان و حفاظت از بناهای میراث فرهنگی به کار برده می شود، عملیات با موفقیت به اتمام می رسد.

مسئول هماهنگ کننده این طرح می گوید: «دیده ایم که چنین عملیاتی، حتی با همین ابزار پژوهشی که ما در اختیار داریم، امکان پذیر است. امید من این است که تیمی مجهز به روبات برای رویارویی با وضعیتهای اضطراری فاجعه آمیز در اروپا بسازیم.»

آتش نشانها و دانشمندان می خواهند به همکاری برای رویارویی با هر نوع وضعیت اضطراری فاجعه آمیز، ادامه دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان