پوشاک هوشمند برای کنترل عادات غذایی ما

پوشاک هوشمند برای کنترل عادات غذایی ما
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لباسی که می پوشیم معرف شخصیت ماست.

لباسی که می پوشیم معرف شخصیت ماست. اما چگونه پوشاک و لباس می تواند از وضعیت سلامتیمان به ما خبر دهد؟ در این گزارش «جهان آینده» ببیند که چگونه محققان اروپایی مشغول طراحی پارچه هایی هستند که عادات غذایی یا نحوه نشستن ما را کنترل می کند.

محققان اروپایی در آلمان مشغول کار بر روی پوشاک هوشمند هستند. این پوشاک می تواند عادات غذایی فرد را زیر نظر بگیرد و مثلا به او هشدار بدهد.

پژوهشگران این طرح موسوم به «سیمپل اسکین» پیش نمونه تیشرت هوشمندی ساخته اند می تواند به شما بگوید چقدر غذا خورده اید و چقد مایعات نوشیده اید. حسگرهای نرمی که در یقه آن است به شکلی ناملموس هر عمل بلع را تشخیص می دهد

الیویه آمفت، استاد فناوری حسگرها در دانشگاه پاسو می گوید: «با کمک این فناوری می توانیم رفتارهای پیچیده را در طول روز زیر نظر بگیریم..به عنوان مثال اگر کاربر در طول روز مایعات کم بنوشد این فناوری می تواند کمبود آب بدن را تشخیص بدهد. این فناوری بویژه بکار مبتلایان به دیابت می آید. چون آنها مشاوره های لازم برای رژیم غذایی مناسب را دریافت می کنند. همچنین بر اساس داده های واقعی به کسانی که اضافه وزن دارند توصیه های لازم را می دهد.»

نمونه ای دیگر از شگفتی های این حسگرهای پارچه ای، فریم عینکی است که می تواند میزان ارتعاشات جمجمه را موقع جویدن اندازه بگیرد. الگوی ارتعاشات نشان می دهد که فرد مشغول خوردن چه چیزی است. الیویه آمفت می گوید: «چالش اصلی این است که این فناوری را در اشیائی بکار ببریم که هر روز از آن استفاده می کنیم، مثل لباس. یا این فناوری در لوازم جانبی مثل عینک ادغام کنیم. برای کسانی که مجبورند بطور مرتب عینک بزنند، این حسگرها می تواند عادت غذایی آنها را زیر نظر بگیرد.»

کاربردهای مختلف حسگرهای پارچه ای که در این پروژه تحقیقاتی اروپا در نظر گرفته شده، همه بر پایه یک نوع پارچه مصنوعی است که در آن فیبرهای پلیمری با الیاف رسانا از جنس نقره یا مس در هم تافته شده است.

ژینگیوان شنگ، متخصص رایانش فراگیر که با پروژه «سیمپل اسکین» همکاری می کند می گوید: «این پارچه کاملاً انعطاف پذیر است و هوا را هم راه می دهد که یعنی می تواند به راحتی روی بدن قرار بگیرد و شما هیچ مشکلی با عرق بدن نداشته باشید. می توانید پارچه را در ماشین لباسشویی بشویید. آزمایش کرده ایم و پارچه را ۴۰ بار در ماشین لباسشویی انداخته ایم و هنوز هم خوب است!»

اما آیا می توان این پارچه هوشمند را در مقیاس بزرگ تولید کرد؟ یک شرکت سوئیسی، که یکی از تولیدکنندگان پیشرو و مبتکر در تولید پارچه است به این پروژه تحقیقاتی اروپایی پیوسته است.

این شرکت موادی مانند پارچه ای که روی آن بتوان چاپ کرد، فیلتهای بسیار دقیق، و حتی الکترودهای شفاف تولید می کند که در فناوری عالی کاربرد دارد و معمولا برای مصارف صنعتی تولید می شود.

پیتر چابرسک، مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت می گوید: «مدتی است که پارچه های مشابهی برای سلولهای خورشیدی و سلولهای نورگسیل درست کرده ایم. به راحتی می توانیم ماشینهای پارچه بافی مان را برای تولید این نوع پارچه ها آماده کنیم. فقط چند تنظیم کوچک لازم است.»

تولید انبوه می تواند پارچه های هوشمند را برای کاربردهای بیشمار به قیمت مناسب برساند.

یکی دیگر از کاربردهای این فناوری در پادری های هوشمندی است کمی تواند بشمارد چند نفر در اتاق هستند و نحوه گام برداشتنشان را تشخیص دهد. می توان از فناوری در روکش صندلی هم استفاده کرد تا به درست نشستن فرد کمک کند و یا اگر راننده حواسش به جاده نیست به او هشدار بدهد.

ژینگیوان شنگ می گوید:«مردم می توانند از پارچه ها در کنش متقابل بین انسان و کامپیوتر، در ورزش، درمراقبت پزشکی، در ایمنی استفاده کنند. بسیاری زمینه های دیگر هم هست که جای بررسی دارد. امیدوارم در آینده این رهیافت هزینه پارچه های هوشمند را کاهش دهد و بالاخره وارد بازار اصلی کند.»

وقتی تلفن هوشمند و ابزارهای کوچک دست و پاگیر می شوند پوشاک هوشمند می تواند راه حل نهایی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان