Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تعداد پسماندهای پلاستیکی شناور در اقیانوسها از ماهی ها پیشی می گیرد

تعداد پسماندهای پلاستیکی شناور در اقیانوسها از ماهی ها پیشی می گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هر سال نزدیک به هشت میلیون تن ضایعات پلاستکی در دریاها رها می شوند.

آگهی

هر سال نزدیک به هشت میلیون تن ضایعات پلاستکی در دریاها رها می شوند. گروهی از پژوهشگران با جمع آوری اطلاعات از اقیانوس آرام، مسیرهای زباله های پلاستیکی شناور در دریاها را شناسایی می کنند.

هدف این گروه بین المللی دانمارکی با نام «تغییر پلاستیک»(Plastic Change) آگاهی رسانی درباره افزایش آلودگی پلاستیکی در اقیانوسها و خطرات ناشی از آن است. پلاستیک در طبیعت تجزیه نمی شود، تکه های بزرگ آن به قطعات کوچکتر شکسته شده و بوسیله حیوانات دریایی بلعیده می شوند.

کریستیان سایبرگ، زیست شناس زیست گروه با اشاره به انگیزه این پروژه می گوید: «هدف پژوهش ما پیدا کردن پاسخ این پرسش است: پلاستیکهایی که قاعدتا باید در سطح آب اقیانوس باشند کجا هستند؟ ما طی چند دهه گذشته اقیانوسهایمان را پر از ضایعات پلاستیکی کرده ایم و براساس محاسبات تقریبا دقیق ما آنچه که در سطح آب می بینیم تنها ذره اندکی از آن است.»

پلاستیک در طبیعت تجزیه نمی شود. ریزتکه ها اجزای تکه های بزرگتر هستند که با تابش خورشید و نیروی امواج شکننده و ریز می شوند. باد و جریانهای دریایی ضایعات پلاستیک را گرد آورده شده و سپس در اقیانوسها شناور می شوند. کریستیان سایبرگ در ادامه گفت: «در مورد بقیه ضایعات پلاستیکی که در سطح آب نمی بینیم چند نظریه وجود دارد. ممکن است در اعماق مختلف ستونهای آب و یا بعضی در بستر اقیانوس ته نشین شده باشند و بعضی دیگر وارد زنجیره غذایی موجوات دریایی شده باشند.»

ولی این تکه های کوچک تنها نوک یک کوه یخ است. اقیانوس مانند خرد کن، پلاستیکهای بزرگ را به قطعات کوچکتر خرد می کند. به گفته پژوهشگران، مقدار این ضایعات تا ده سال دیگر دو برابر می شود و درصدی از آن پس از هزاران کیلومتر سفر دریایی، دوباره به زمین بر می گردند. در این تصاویر هوایی، ساحل کامیلو (Kamilo) در جنوب شرقی جزیره هاوایی، یکی از معروفترین نقاط تلنبار شدن ضایعات دریایی مشاهده می شود. پسماند جمع شده نشان می دهد که این، یک مشکل با سرمنشا و پیامدهای جهانی است. کارشناسان در باره تاثیر آلودگی پلاستیکی بر زیست دریایی هشدار جدی می دهند.

تورهای ماهیگیری بی مصرف همچون تله موجب مرگ جانوران دریایی مانند لاک پشت و دلفین می شوند. تکه های کوچکتر مکررا در گلو و دستگاه گوارش جانوران دریایی گیر می کنند. مگان لامسون، مدیر بنیاد حیات وحش هاوایی می گوید: «وقتی که توده های پسماند دریاها به ساحل آورده می شوند و یا در دماغه ها گیر می کنند این مشکل زیست دریایی و هم سلامت انسانی است. بهترین راه، کاستن مشکل برای اجتناب از درگیری های آینده است. باید به ساحل بیاییم و تا جاییکه ممکن است پسماندها را جمع آوری کنیم.»

بنا به پیش بینی دانشوران بیش از پنج تریلیون تکه پسماند پلاستیکی به وزن بیش از ۲۵۰ هزار تن در آبهای دنیا شناور هستند. بیش از ۶۰۰ گونه دریایی مستقیم و غیر مستقیم از آین ضایعات آسیب می بینند و ۹۰ درصد پرنده هایی دریایی دنیا تکه پلاستیکی در معده دارند. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰، یعنی ۳۴ سال دیگر، تعداد تکه های پلاستیک از تعداد ماهیها بیشتر خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یافته‌های «آزاردهنده» دانشمندان از وجود تخته‌سنگ‌های پلاستیکی در سواحل جزیره دورافتاده ترینداد

سازمان جهانی بهداشت: نوشیدن آب حاوی ذرات ریزپلاستیک «خطرناک» نیست

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط