فناوری «۵جی» تا سال ۲۰۲۰ ممکن می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فناوری «۵جی» تا سال ۲۰۲۰ ممکن می شود

نشست اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) با حضور نمایندگان دولتها، شرکتها و قانونگذاران در بانکوگ برگزار شد. یکی از موضوعات مورد بحث این رویداد، «فناوری فایو جی» و وعده اینترنت وایرلس پرسرعت است. با دسترسی به «فایو جی» معیارهای فناوری ارتباطی در سطح دیگری قرار می گیرد و می تواند بطور بالقوه نحوه زندگی و کار ما متحول کند.

یک کارشناس مخابرات و ارتباطات سوییسی حاضر در نشست می گوید: «فایو جی دنیایی به هم مرتبط است. دنیایی که مردم در آن با یکدیگر و همچنین با ماشین ارتباط برقرار می کنند. ماشینها هم با یکدیگر ارتباط دارند. در این محیط از طریق یک شبکه، از خدمات مختلفی استفاده می کنیم که در نهایت در یکدیگر ادغام می شوند. در آن حالت مردم با هر ابزاری می توانند با هم ارتباط برقرار کنند.»

کارشناس شرکت هوای وی (HUAWEI) ، تولید کننده بزرگ چینی می گوید: «برای فایو جی قطعا سرعت بیشتری خواهیم داشت. بعضی می گویند سرعت فیبر نوری که در این صورت باید برای هر کاربر به چیزی حدود بیست گیگا بایت در ثانیه برسیم.»

این سرعت فوق العاده وضعیت موسوم به «اینترنتی شدن چیزها» را ممکن می کند. یعنی میلیاردها ابزار آنلاین خواهند شد. یک کارشناس سوییسی در باره خطرات این وضعیت می گوید: «خطر اصلی مجهولات و نادانسته های امکانات
فنی این خدمات و ابزارهای بهم متصل است. خطر دیگر سودهی در سرمایه گذاری و در زمینه کاربرد آنها است. از همه مهمتر باید خطرات امنیت سایبری را در نظر بگیریم. مسئله دیکر اثر آن بر زندگی انسانها است. علامت سوالهای زیادی وجود دارد.»

کارشناس اتحادیه بین المللی ارتباطات در مورد مراحل زمانی عملی شدن این فناوری می گوید: «حدود یک تا دو سال دیگر می توانیم پیشنهاد نهایی معیارهای فایو جی را به اتحادیه ارائه کنیم که تا سال ۲۰۱۹ تصویب شود.»

پس از تصویب استانداردها، مصرف کنندگان سال ۲۰۲۰ به دنیای «فایو جی» دسترسی پیدا می کنند.