آیا آماده رها کردن فرمان خودرو هستید؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آیا آماده رها کردن فرمان خودرو هستید؟

آینده رانندگی خودران یکی از موضوعات نمایشگاه خودروی پاریس بود. بسیاری از تولید کننده های مهم مانند فورد، مرسدس، بی ام دبلیو و همچنین ولوو در حال آزمایش خودروهای اتوماتیک و یا خودران هستند. رسیدن به خودروی خودران کامل در ترافیک شهرهای بزرگ هنوز سالها از ما فاصله دارد.

جیم هولدر، سردبیر مجله اتوکار می گوید: «فناوری رانندگی خودکار در حال تکامل دائم است. سال آینده در خط تولید شاهد خودروهایی خواهیم بود که می توان ۳۰ ثانیه فرمان آن را رها کرد و در بزرگراه خودران می شوند. پیش بینی می شود هر پنج یا ده سال راننده کنترل بیشتری را به خودرو واگذار می کند. تا ۱۵ سال دیگر رانندگی بطور کامل به خود رو محول می شود.»

مرتبط بودن خودرو و خدمات جدید رصد ترافیک دو عرصه مهم پیشرفت در این صنعت است. این فناوری جلوه خودرو وهمچنین ارتباط انسان با اتومبیل را تغییر می دهد. جیم هولدر در ادامه گفت: «این تحول در راه است ولی بحث اصلی خودروسازان بر سر میزان اتوماتیک شدن رانندگی و میزان کنترل راننده است. بعلاوه مسئله قوانین راهنمایی و رانندگی و کارشناسی تصادفات احتمالی را باید در نظر بگیریم.»

کارخانه ها فناوری خودران را عرضه کرده اند ولی نکته این است که راننده ها تا چه اندازه آماده واگذار کردن اختیار و کنترل اتومبیل هستند. به نظر می رسد این فناوری دیر یا زود اجرا می شود. این در حالی است که در سنگاپور اولین تاکسی خودران راه اندازی شد. هدف مقامها خودران کردن کلیه تاکسیهای سنگاپور تا سال آینده میلادی است.