Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گنجینه ای از فسیل های انسان اولیه در موزه ملی گرجستان

گنجینه ای از فسیل های انسان اولیه در موزه ملی گرجستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اولین شواهد از مهاجرت انسان به خارج از آفریقا

آگهی

موزه ملی گرجستان میزبان نمایشگاهی از استخوانها و فسیل هایی از سراسر جهان است. فسیلهایی که زمانی نزدیک به دو میلیون سال تکامل انسان و دیگر جانوران را نشان می دهند.

در این نمایشگاه بخش مربوط به دوران ماقبل تاریخ گرجستان، مورد توجه بسیاری از بازدید کنندگان قرار گرفته است.
این کشور به علت موقعیت جغرافیایی اش که در جنوب منطقه قفقاز قرار دارد، در گذشته در سه راهی فرهنگها واقع شده بود و یکی از مکانهای مهم تکامل انسان به شمار می رفت. به همین دلیل بیش از پانصد سایت مربوط به دوران پارینه سنگی در این منطقه کشف شده است.

شهر کوچک دمانیسی در ۶۰ کیلومتری تفلیس، پایتخت گرجستان اکنون برای دانشمندان یکی از مهمترین مراکز مطالعه است.
در اینجا بود که در سال ۱۹۹۱ میلادی دانشمندان گرجی ردپاهایی از حضور انسان اولیه یافتند. در اینجا بود که در سال ۲۰۰۵ میلادی یک جمجمه انسان مربوط به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش کشف شد.

دیوید لورد کیپانیدز، مدیر موزه می گوید: «دقیقا ۲۵ سال پیش، ما یک فک انسان را در دمانیسی پیدا کردیم. تصور این موضوع غیرممکن بود که بتوان فسیلی یک میلیون و هشتصد هزار ساله خارج از آفریقا یافت. پس از این کشف، ما فسیل دیگری پیدا کردیم و اکنون پنج جمجمه داریم که چهارتای آنها با آرواره هستند. همچنین بخش های مختلفی از کالبد انسان، استخوانهای حیوانات و ابزارهای سنگی. اکنون می توانیم بگوییم که بهترین مجموعه از انسان اولیه در خارج از آفریقا را داریم.»

مجموعه ای که در اینجا پیدا شده، شواهد اولیه ای از حرکت انسان به خارج از آفریقا، به سمت شمال کره زمین و دیگر نقاط جهان است.

نیکلاس توت، از دیگر مدیران این موزه می گوید: «این اولین شواهد از مهاجرت انسان به خارج از آفریقا است. ابزارهای سنگی بسیار ساده اند و مغز، یک سوم اندازه مغز انسان مدرن است. اما هیچکدام از اینها مانع نشده است که آنها نتوانند در مقابل دندانهای بزرگ و تیز گربه ها و دیگر حیوانات خطرناک، به زندگی شان ادامه دهند. این شگفت انگیز است.»

این نمایشگاه که «عصر حجر گرجستان» نام دارد و شامل فسیل هایی ۷ میلیون ساله از چاد و همچنین تعدادی فسیل بازسازی شده کلیدی برای تکامل انسان است، تا شهریور ماه سال ۱۳۹۶ شمسی (سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی) برای بازدید علاقمندان دایر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انسان‌تباران بیش از سه میلیون و ششصد هزار سال پیش روی درختان زندگی می‌کردند

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما