Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نوشته طومارهای سوخته بحرالمیت آشکار شد

نوشته طومارهای سوخته بحرالمیت آشکار شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فناوری تصویر برداری پرده از راز دیگری از دنیای باستانی برداشت.

آگهی

فناوری تصویر برداری پرده از راز دیگری از دنیای باستانی برداشت. جدیدترین فناوری تصویربرداری نوشته های طوماری باستانی را بدون باز کردن آن، آشکار کرده است. این اسناد دو هزار ساله بدلیل شکنندگی بیش از حد قابل باز کردن نبودند. طومارها حدود پنجاه سال پیش در کنیسه فرقه ای از یهودیان در نزدیک بحرالمیت کشف و تا امروز بدون اطلاع از محتوای آن محافظت شدند.

یکی از مقام های میراث باستانی اسراییل و مسئول این پروژه می گوید: «این تکه چوب سوخته روزی طوماری زیبا و مکتوب بوده است. تحقیقات باستانشناسی نشان می دهد که پس از آتش سوزی در کنیسه محل این طومارها، آنها در آتش سوخته و غیر قابل خواندن شدند. با فناوری مجازی، این قطعه را باز کردیم و بصورت لایه های جداگانه در آوردیم. سپس لایه ای که بهترین نوشته ها را دارد انتخاب و آن را باز کردیم.»

این یافته اخیرا در مجله «پیشرفت های علمی» در مقاله ای منتشر شد. این اولین باری است که پژوهشگران توانسته اند محتوای طوماری باستانی را بدون باز کردن آن بخوانند.

باز کردن مجازی با اسکن سه بعدی حجمی شروع شد. این پرتونگاری توانست یک سطح مقطع سه زاویه ای در اختیار پژوهشگران قرار دهد که ساختار دورنی طومار را نشان می داد. اسکن سه بعدی لایه های و نوشته های هر لایه را آشکار کرد. اولین تصاویر سه بعدی از لایه ها بصورت قطعه ای و سرانجام سطح یک لایه با نوشته آن بدست آمد. با این حال از آنجاییکه این سطح انحنا داشت خواندن نوشته از یک جهت را غیر ممکن کرد. مرحله بعدی فناوری صاف کردن لایه بود.

در نهایت متن چهار لوله طومار احیا شد. دو ستون مشخص نوشته های عبری نشان می دهد که طومارها از «لاویان»، از کتاب های تورات عهد عتیق است. این یافته نقش مهمی در شناخت داشنمندان از مراحل تکوین تورات دارد.

کتاب «لاویان» اولین سند واقعی برای اثبات اعتقاد دانشمندان نسبت به قدمت اولین نسخه انجیل عهد عتیق است. آنها امیدوارند با استفاده از این فناوری به درون اسناد و باستانی شکننده دیگر نیز دسترسی پیدا کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات