چهره جنگجوی تمدن پیش از اینکا در پرو آشکار شد

چهره جنگجوی تمدن پیش از اینکا در پرو آشکار شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سرانجام چهره «ال سینیور د سپان» یا «ارباب سپان» ۱۷۰۰ سال پس از مرگ آشکار شد.

آگهی

سرانجام چهره «ال سینیور د سپان» یا «ارباب سپان» ۱۷۰۰ سال پس از مرگ آشکار شد. «ال سینیور د سپان» (Lord of Sipan) فرمانده جنگجویان تمدن باستانی «موچه» در پروی امروزی است. کارشناسان موفق شده اند سر و صورت این مومیایی را با گرافیک سه بعدی بطور دقیق بازسازی کنند. سایت باستانشاسی حاوی مومیایی این جنگجویان، سی سال پیش در شمال پرو کشف شد و یکی از مهمترین یافته های فرهنگ باستانی موچه محسوب می شود.

والتر آلوا باستانشاسی که این سایت را کشف کرده است می گوید: «این بازسازی ما را به بومیان نزدیکتر می کند. می بینیم که چهره «ال سنیور د سپان» شبیه بومیان موچه است که هنوز در منطقه لامبایکه در شمال پرو زندگی می کنند. چهره ماهیگیران و کشاورزان منطقه دنباله مستقیم این نژادی است که در این بازسازی فناوری می بینیم.»

گروه باستانشناسی با بهره بردن از کارشناسان تشریحی بدن و دندان توانسته اند تصویر جنگجویان باستانی را با دقیقترین جزییات پیاده کنند. یکی از کارشناسان باستانشناسی با اشاره به استخوانبندی مومیایی ها می گوید: «جمجمه در وضعیت خوبی باقی مانده است. بعضی قسمتها دفرمه شده اند که ناشی از روند طبیعی گذشت زمان است. فرآیند جدا کردن قطعه های مختلف که بعدا براحتی با هم قابل انطباق باشند بسیار طولانی بود. مرحله بعدی کاربست فنی جزییات و فرآیند تشریحی و آناتومی بود.»

قدمت این مومیایی به سال ۲۹۰ پس از میلاد می رسد. تصور می شود فرهنگ باستانی «موچه» پیش از تمدن بزرگ اینکا در مرزهای امروزی پرو می زیسته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات