آیا می توان در مسابقه فوتبال دستی یک روبات را شکست داد؟

آیا می توان در مسابقه فوتبال دستی یک روبات را شکست داد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک فدرال شهر لوزان (EPFL) فوتبال دستی روباتیکی ساخته و می گویند که این “ماشین” می تواند انسان را شکست دهد.

آگهی

دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک فدرال شهر لوزان (EPFL) فوتبال دستی روباتیکی ساخته و می گویند که این “ماشین” می تواند انسان را شکست دهد. آنها ادعا می کنند سرعت و قدرت و حتی دقت این روبات از انسان بمراتب بیشتر است. در آزمایشگاه کنترل خودکار، دانشجویان قطعات مکانیکی، الکترونیکی و کامپیوتری و همچنین نرم افزار استراتژی بازی را طراحی کرده اند.

لئو، دانشجوی سازنده این فوتبال دستی می گوید: «نخست، موتوری خطی برای چیدن بازیکنان در ردیف های مشخص داریم و دوم، موتور چرخشی برای ضربه زدن به توپ. این سامانه می تواند کار موقعیت یابی را با دقت میلیمتری انجام دهد. قدرت ضربه به توپ آن دو برابر قدرت ضربه یک بازیکن معمولی است. این سامانه، موقعیت را هر ثانیه ۳۰۰ بار تجدید می کند.»

این دانشجویان می گویند تا شش ماه دیگر پیش نمونه اولیه را عرضه می کنند. آنها با نصب دوربین با سرعت بالا در زیر میز فوتبال دستی، حرکت توپ را تعقیب می کنند. دوربین در هر ثانیه ۳۰۰ تصویر می گیرد و به کامپیوتر ارسال می کند. سپس اطلاعات با الگورتیم های تحلیل تصویر به کامپیوتر منتقل می شوند تا دست روبات را در جای مناسب قرار دهد.

بعضی از کارشناسان می گویند با توجه به سرعت و دقت بالا، روبات در رقابت با انسان برنده است. ولی بعضی در توانایی روبات برای رقابت در میدانهای ورزشی تردید دارند.

دکتر پیتر بنتلی از دانشگاه کالج لندن معتقد است ممکن است روبات برای پیچیدگی بازی در فوتبال دستی یا بیلیارد مهارت پیدا کند ولی این توانایی با امکان رقابت در زمین ورزشی فاصله بسیار زیادی دارد. او می افزاید: «روبات که چیزی نمی داند. تنها دانش روبات چیزی است که ما انسان ها به او می دهیم. عمر یک روبات ممکن است به دو تا سه سال برسد. ولی تکامل انسان چیزی حدود سه و نیم میلیارد سال طول کشید تا با محیط زیست سازگاری پیدا کند. باید بگویم من امیدوار نیستم. ما برای ساختن چنین روباتی و یا تکامل آن که بتواند با ورزشکاران حرفه ای رقابت کند به زمان طولانی، شاید دهه ها و شاید صد ها سال نیاز داریم.»

سامانه کنونی تنها قادر به ردیابی توپ، توقف آن و سپس شوت به داخل دروازه است. کریستوفر سالزمن، هماهنگ کننده پروژه در این زمینه می گوید: «گام بعدی استراتژی است. حال علاوه بر بازیکنان خودمان، اطلاعات بیشتری داریم و می دانیم که حریف هم هست و باید اطلاعات مربوط به آنها را هم داشته باشیم. می توانیم استراتژی پیشرفته ای برای ترکیب همه این اطلاعات تدوین کنیم. به عنوان نمونه شوت از گوشه زمین برای گل زدن به دروازه حریف.»

مبتکران این پروژه می گویند برای مسابقه بین روبات ها برنامه ای در نظر گرفته اند که هدف آن رقابت بین برنامه نویسان برای تدوین استراتژی های مختلف است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات