شبیه سازی و دوباره کاشت درخت سه هزار سکویا

شبیه سازی و دوباره کاشت درخت سه هزار سکویا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کهن ترین و بزرگترین درخت سکویای جنگل سیرا نوادا، واقع در کالیفرنیا از بین رفت.

آگهی

کهن ترین و بزرگترین درخت سکویای جنگل سیرا نوادا، واقع در کالیفرنیا از بین رفت. با قطر هفت متر، بلندی این درخت سه هزار ساله به صد متر می رسد. گروهی از درخت نوردان حرفه ای برای جمع آوری نمونه های ژنتیک سکویا داوطلب شده اند. این گروه به نام «بایگانی درختان باستانی آرچ انجل» معتقد است شبیه سازی و کاشتن دوباره درختان به مقابله با تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

تیم اسمیت موسس این برنامه می گوید: «کاشتن دوباره درختان مهم در همه جای دنیا حیاتی است و بخش مهمی از روند ترمیم تاثیر تغییرات آب و هوایی محسوب می شود.»

درخت سکویای غول که به بلندی ۱۰۰ متر و قطر ۸ متر رشد می کند بستر مناسبی برای جذب گازهای گلخانه ای مانند مونو اکسید کربن است. مدیر این برنامه حفاظت از درختان می گوید: «ما فکر می کنیم شاید در ترکیب ژنتیک این درخت ساختار ویژه ای وجود داشته باشد که به مقابله با تاثیرات آب و هوایی، گرم شدن زمین و امثال آن کمک کند.»

جیم کلارک، یکی از درخت نوردان نمونه ای از شاخه های جوان از جمع کرده است. در مرحله بعد، نمونه های گردآوری شده به آزمایشگاه این موسسه در میشیگان منتقل می شود. در آنجا نمونه ها در خاک حاصلخیز و غنی کاشته می شوند. قلمه ها زیر نور فلورسنت بنفش رنگ، با حرارت و رطوبت سنجیده شده رشد می کنند تا ریشه بزنند. با وجود این شرایط حساب شده، بسیاری از آنها از بین می روند و آنهایی که ریشه می زنند چند سال در محیط آزمایشگاهی نگهداری شده و سپس در زمین کاشته می شوند.

جیم کلارک با اشاره به قلمه کوچکی از این درخت می گوید: «به نظر من این معجزه زیست شناسی است که تکه هایی از یک درخت سه هزار ساله ریشه بزند و ما درختی مینیاتور سه هزار ساله داشته باشیم. ژنتیک آن دست نخورده باقی می ماند و تغییر نمی کند. این درخت بسیار کوچک از نظر ژنتیک دقیقا مانند درخت مادر می شود.»

ولی همه کارشناسان با این نظریه موافق نیستند. تاد داوسون، استاد زیست شناسی تلفیقی در دانشگاه برکلی با تردید در این زمینه معتقد است محافظت، شبیه سازی و کاشت تعداد کمی درخت نمی تواند از دمای زمین و گرم شدن آن بکاهد. پروفسور داوسون بر شیوه های مستقیم مانند کاستن از میزان مصرف سوخت های فسیلی و محافظت از جنگلهای استوایی تاکید می کند. استاد دانشگاه برکلی می گوید: «سرعت تغییر آب و هوا در حال حاضر بسیار بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ ثبت شده کره زمین است. در نتیجه ما باید به راه حل های سریع تر بیندیشیم. سرعت کند رشد یک درخت با شتاب تغییرات آب و هوایی هماهنگی ندارد و نمی تواند با این سرعت برابری کند.»

با این حال در باره اهمیت کاشت و محافظت از درختان بزرگ اختلاف نظری وجود ندارد. گروه کاری «بایگانی درختان باستانی آرچ انجل» برای کاشت بیش از هزار قلمه سکویا و سرخ چوب (درخت ماموت) در منطقه سردسیر غرب آمریکا برنامه ریزی کرده است. این گروه بیش از ۱۷۰ گونه گیاهی را شبیه سازی کرده و نزدیک به سیصد هزار قلمه از این گونه ها را در مناطق مختلف دنیا کاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات