Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مخترعان اروپایی برگزیده سال ۲۰۱۶معرفی شدند

مخترعان اروپایی برگزیده سال ۲۰۱۶معرفی شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در شهر لیسبون که آرامگاه واسکودوگاما جهانگرد و کاشف پرتغالی است، پیشگامان دنیای مدرن برای قدردانی از خلاقیت و نوآوری جمع شده اند.

آگهی

در شهر لیسبون که آرامگاه واسکودوگاما جهانگرد و کاشف پرتغالی است، پیشگامان دنیای مدرن برای قدردانی از خلاقیت و نوآوری جمع شده اند. «جوایز مخترع اروپایی» هر سال به برگزیده های فناوری و نوآورانی اهدا می شود که در زمینه اقتصاد، جامعه و اختراعات خدمات شایانی در قاره اروپا داشته اند. این جایزه از طرف دفتر ثبت اختراعات اروپا و با حمایت اتحادیه اروپا به این پیشگامان تعلق می گیرد.

آنتون ون زنتن، مهندس اتوماتیک و مخترع سیستم کنترل پایدار الکترونیک خودرو، به نام «ای اس ای» جایزه یک عمر دستاورد را دریافت کرد. این سامانه خودکار و رایانه ای شده هنگام تغییر مسیر ناگهانی و ترمز اضطراری انحراف اتومبیل به حداقل می رساند. «ای اس ای» پس از کمربند سرنشین، موثرترین پیشرفت در زمینه ایمنی خودرو است.

دو مخترع آلمانی برنده جایزه صنایع شدند. اختراع آنها روش تصویر برداری مغناطیسی کم هزینه ای است که تصاویر سه بعدی با وضوح بالا تهیه می کند. این شیوه در تشخیص بافت های نرم سرطانی، و بیماریهای قلب و عروق کارایی دارد. یورگن وایزنکر، یکی از مخترعان می گوید: «این شیوه مبنایی برای کار پزشکان و پیشرفتهای فنی بیشتر است. مخترعان دیگر می توانند آنرا ارتقا دهند.»

جایزه رشته پژوهش به علیم لوییس بنابی، جراح فرانسوی مغز و اعصاب تعلق گرفت. ابتکار او در باره تحریک عمیق مغز با فرکانس بالا در بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر اختلالهای مغزی کمک بزرگی به این بیماران کرده است.

جایزه شرکتها و فعالیتهای تجاری کوچک نصیب دو همکار تعلق شد. تیو یوهانسون و اولریش کواده روشی برای کنترل مولکول فرار آمونیاک ابداع کردند که بر اساس آن می توان آلودگی موتورهای گازوئیلی را کاهش داد. به گفته این مخترعان آمونیاک، بهترین مولکول برای کنترل اکسید نیتروژن در موتورهای گازوئیلی است. برای کاربرد و تعمیم این خصوصیت آمونیاک به کارکرد یک خودرو، باید آنرا از نظر شیمیایی کنترل و بی خطر کرد. تیو یوهانسون گفت: «حاصل اختراع ما از اولین گام تا انتها، استفاده بدون خطر از آمونیاک در خودرو است.»

هلن لی از دانشگاه کمبریج یک «جعبه آزمایش خون فوری» برای تشخیص بیماریهایی مانند اچ آی وی و هپاتیت ب در نواحی محروم دنیا ابداع کرده است. جایزه «مردمی» به دکتر هلن لی اهدا شد.

تنوع نوآوری هایی که در این مراسم ارزشگذاری شد و مهر اعتبار دریافت کرد، از ایمنی جاده تا تشخیص و درمان بیماری، نشان می دهد که خلاقیت نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی، سلامت جامعه و بهبود زندگی میلیونها انسان دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات