تلاش برای پرورش زنبور مقاوم در برابر بیماری و آفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تلاش برای پرورش زنبور مقاوم در برابر بیماری و آفت

جمعیت زنبورهای دنیا از حدود ۹ سال گذشته در حال کاهش بوده است. به گفته کارشناسان دلیل آن تغییرات آب و هوایی، از بین رفتن محیط زندگی آنها و آفت کش ها است. مرگ و میر زنبورها روی کشاورزی و زنجیره تولید مواد غذایی تاثیر مستقیم دارد. زیرا گرده افشانی میوه ها، دانه ها و سیزیجات به زنبور وابسته است.

پروفسور لئونارد فاستر، سرپرست پروژه «بی امیکز» (Bee Omics Project) در کانادا می گوید: «همه حشرات برای گرده افشانی مفیدند. ولی زنبور عسل در همه دنیا مهمترین حشره برای گرده افشانی است. این به دلیل توانایی انسان برای مدیریت آن است. می تواند آن را برای گرده افشانی از جایی به جای دیگر ببرد. شاید بسیاری از محصولات بدون زنبور عسل تولید نشوند.»

پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا برای مقابله با کاهش شدید جمعیت زنبور، با استفاده از یک روند کاملا طبیعی در صدد پرورش زنبور با مختصات ژنتیک برتر و قدرت سازگاری و مقاومت بیشتر در مقابل بیماری، آفات و پاتوژن ها هستند.

پروفسور فاستر می افزاید: «این به هیچ وجه تغییر ژنتیکی نیست. ما تفاوتهای طبیعی بین زنبورها را مشاهده می کنیم و با انتخاب نمونه های بهتر آنها را پرورش می دهیم. هیچ دی ان ای بیگانه به زنبورها افزوده نمی شود و هدف پرورش ارگانیزم با اصلاح ژنتیکی نیست. این شیوه ای است که انسان هزاران سال برای اصلاح نژاد دام زنده و محصولات کشاورزی به کار برده است. هدف انتخاب زنبور هایی با خصوصیات برتر و پرورش آنها برای تولید زنبورهای اصلح است.»

انسان دست کم از ۴۵۰۰ سال پیش زنبور داری کرده است، امروز جمعیت زنبور در حال کاهش است. یک کولونی زنبور با دهها هزار زنبور کارگر روزانه ۳۰۰ میلیون گل را گرده افشانی می کند. گروه پژوهشی کانادایی مصمم است تا زندگی تازه ای به این حشره مفید اهدا کند.