کشف بقایای کشتی باستانی رُمی در آبهای اسرائیل

کشف بقایای کشتی باستانی رُمی در آبهای اسرائیل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باستان شناسان اسرائیل توانسته اند بقایای یک کشتی تجاری رومی را در نزدیکی بندر قیصریه این کشور کشف کنند.

آگهی

باستان شناسان اسرائیل توانسته اند بقایای یک کشتی تجاری رومی را در نزدیکی بندر قیصریه این کشور کشف کنند. این کشتی که حدود ۱۶۰۰سال پیش در آبهای مدیترانه غرق شده، حامل مجسمه های برنزی و هزاران سکه بوده است.

«یعقوب شَرویت»، عضو هیئت باستان شناسی دریایی اسرائیل می گوید: «این یکی از بزرگترین کشتی های باری رومی است که در ده سال گذشته دیده ایم. این کشتی اطلاعات زیادی درباره بندر قیصریه و اوضاع آن در قرن چهارم به دست می دهد. این کشف، اطلاعات بیشتری درباره این بندر تاریخی و نیز نوع کشتی شکستگی در اختیارمان می گذارد. کشتی مورد نظر ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن وزن و لنگرهای آهنی بسیار بزرگی داشته است. اینها اطلاعات بسیار مهمی درباره دریانوردی در قیصریه است.»

با غواصی های پی در پی، حالا مجموعه ای شامل یک چراغدان برنزی با تصویر خدای خورشید و الهه ماه و مجسمه های برنزی با ابعاد انسانی به همراه هزاران سکه از آب بیرون آمده است. تنوع اشیا به دست آمده، نشانگرِ ثبات اقتصادی امپراطوری رُم در این مقطع تاریخی است.

بندر قیصریه در سالهای اخیر شاهد کشفهای باستانی اتفاقی بوده است برای نمونه، سال گذشته غواصان مجموعه ای از هزار سکه طلای قدیمی با حکاکی های عربی را در دل آبهای این بندر کشف کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف بقایای کشتی جنگی آمریکایی هزاران متر زیر دریا

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما