کشف بقایای کشتی باستانی رُمی در آبهای اسرائیل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کشف بقایای کشتی باستانی رُمی در آبهای اسرائیل

باستان شناسان اسرائیل توانسته اند بقایای یک کشتی تجاری رومی را در نزدیکی بندر قیصریه این کشور کشف کنند. این کشتی که حدود ۱۶۰۰سال پیش در آبهای مدیترانه غرق شده، حامل مجسمه های برنزی و هزاران سکه بوده است.

«یعقوب شَرویت»، عضو هیئت باستان شناسی دریایی اسرائیل می گوید: «این یکی از بزرگترین کشتی های باری رومی است که در ده سال گذشته دیده ایم. این کشتی اطلاعات زیادی درباره بندر قیصریه و اوضاع آن در قرن چهارم به دست می دهد. این کشف، اطلاعات بیشتری درباره این بندر تاریخی و نیز نوع کشتی شکستگی در اختیارمان می گذارد. کشتی مورد نظر ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن وزن و لنگرهای آهنی بسیار بزرگی داشته است. اینها اطلاعات بسیار مهمی درباره دریانوردی در قیصریه است.»

با غواصی های پی در پی، حالا مجموعه ای شامل یک چراغدان برنزی با تصویر خدای خورشید و الهه ماه و مجسمه های برنزی با ابعاد انسانی به همراه هزاران سکه از آب بیرون آمده است. تنوع اشیا به دست آمده، نشانگرِ ثبات اقتصادی امپراطوری رُم در این مقطع تاریخی است.

بندر قیصریه در سالهای اخیر شاهد کشفهای باستانی اتفاقی بوده است برای نمونه، سال گذشته غواصان مجموعه ای از هزار سکه طلای قدیمی با حکاکی های عربی را در دل آبهای این بندر کشف کردند.