Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طرح اروپایی برای حفاظت از «زیرساختهای حیاتی» در مقابل سوانح طبیعی

طرح اروپایی برای حفاظت از «زیرساختهای حیاتی» در مقابل سوانح طبیعی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در صورت وقوع زلزله قوی یا سیل چه بر سر زیرساختهای حیاتی در اروپا می آید؟ پس از فاجعه فوکوشیما، محققان اروپایی بیش از هر زمان دیگر ایمنی این نوع

در صورت وقوع زلزله قوی یا سیل چه بر سر زیرساختهای حیاتی در اروپا می آید؟ پس از فاجعه فوکوشیما، محققان اروپایی بیش از هر زمان دیگر ایمنی این نوع زیرساخت ها را تحت نظر گرفته اند. دانشمندان طرح اروپایی «استرست» (STREST) می خواهند با شبیه سازی کامپیوتری این سوانح، جلوی پیامدهای ناگوار آن را بگیرند.

زیرساختهای حیاتی، زیر ساختهایی هستند که آسیب به آنها پیامدهای جبران ناپذیری دارد. این زیرساختها معمولا طوری طراحی می شوند که در برابر هر نوع سانحه طبیعی شدید مقاوم باشند.

در دریاچه “گرویر” در سوئیس، سدی به ارتفاع ۸۳ متر برای تولید برق ساخته شده است. در طراحی و نگهداری آن ایمنی بهینه در نظر گرفته شده است. این سد یک “زیرساخت حیاتی” به شمار می آید، زیرا آسیب به آن می تواند پیامدهای جبران ناپذیری ایجاد کند ، تا کنون در اروپا شاهد خرابی این نوع سدهای بزرگ نبوده ایم، اما احتمال بروز خطر را هیچگاه نمی توان به صفر رساند.

آنتون اشلایس، کارشناس سدسازی از موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان می گوید: «ما تلاش می کنیم ساختارها را طوری طراحی کنیم که در برابر هر گونه وضعیت خطرناکی مقاوم باشد. با این وجود، هنوز خطراتی وجود دارد. هر چقدر هم خطرات بزرگتر را در نظر بگیریم بازهم احتمال دارد فاجعه شدیدتری رخ دهد.»

پروژه تحقیقاتی اروپا موسوم به استرست پس از فاجعه هسته ای فوکوشیما آغاز شد. هدفش اندازه گیری مقاومت زیرساخت های حیاتی مختلف در برابر فجایع طبیعی و ترکیب آثار چند خرابی پی در پی است. این پروژه برای زیرساختهای مهم و حیاتی دیگری چون پالایشگاه، خطوط لوله و بندرهای صنعتی به کار برده می شود. هدف این است که به ارزیابی بهتری از شدت خطرات طبیعی برسیم.

آرنو میگان، مدیر طرح «استرست» می گوید: «مشکل این است که چنین رخدادهایی بسیار نادر است و فاصله بین دو رخداد مشابه ممکن است صدها یا هزارها سال باشد. اگر هم بتوانید وضعیت چند صد سال قبل را بررسی کنید، زیرساخت مشابهی پیدا نخواهید کرد که با وضعیت شهرهای بسیار مدرن امروز قابل مقایسه باشد. شبکه های برق و آب و گاز همه ما را به هم متصل کرده است. در نتیجه کارکرد تمام این سیستمها به هم بستگی دارد و با هم در معرض خطر قرار می گیرند.»

درآزمایشگاه مهندسی هیدرولیک در مؤسسه پلی تکنیک لوزان دانشمندان واکنش ساختارها را به کمک مدل های فیزیکی آزمایش می کنند. اما تنها با ابزارهای دیجیتال می توان ترکیب تأثیر شرایط مختلف و خطرات ناشی از آنها را با تمام پیچیدگیش شبیه سازی کرد.

خوزه پدرو ماتوس، مهندس هیدرولیک درباره ویژگیهای این شبیه سازی های کامپیوتری می گوید: «ما زلزله و سیل و خوردگی های داخلی را مقایسه و بعد همه را با مدل آزمایش می کنیم. میلیون ها بار شبیه سازی می کنیم و می فهمیم که رفتار این سیستم دینامیک در برابر این رخدادها که لزوما شدید و حاد هم نیستند، اما تأثیر همه آنها با هم می تواند وضعیت سد را خطرناک کند، چه خواهد بود.»

با شناخت بهتر خطرها می توان میزان خطر را در یک زیرساخت کاهش داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان