حسگرهای هوشمند برای نظارت بر حمل و نقل آثار هنری با ارزش

حسگرهای هوشمند برای نظارت بر حمل و نقل آثار هنری با ارزش
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر ساله، صدها اثر هنری از موزه های مشهور در اروپا به نمایشگاهها و شهرهای دیگر فرستاده می شود. فناوری مدرن چگونه می تواند امنیت سفر این شاهکارهای هنری

هر ساله، صدها اثر هنری از موزه های مشهور در اروپا به نمایشگاهها و شهرهای دیگر فرستاده می شود. فناوری مدرن چگونه می تواند امنیت سفر این شاهکارهای هنری را تضمین کند؟

تابلوی “نارسیس” شاهکار کاراواجو آماده سفر می شود. این نقاشی قرن شانزدهم میلادی قرار است به همراه تعدادی دیگر از آثار هنری کلاسیک دیگری موقتا به نمایشگاهی که در موزه دیگری برگزار می شود، فرستاده شود.

یک لحظه بی توجهی حین حمل و نقل می تواند به این اثر هنری ارزشمند آسیب برساند. مسئولان گالری هنری دست به دامن گروهی از مهندسان شده اند تا قابلیتهای فناوریهای هوشمند را برای حفظ این اثرهنری بیازمایند.

چینتزیا آماناتو، مدیر گالری ملی هنرهای باستانی “پلاتسا باربرینی” در رم می گوید: «این گالری مجموعه غنی از آثار هنری از قرن دوازدهم به بعد دارد. بسیاری از کارهایی که در اینجا هستند، بسیار با ارزشند، نه فقط ارزش مادی، بلکه از ارزش فرهنگیِ بالایی برخوردارند.»

این تابلوها، معمولا حین سفر دچار آسیبهای قابل مشاهده و بزرگ نمی شوند. اما هنوز این نگرانی وجود دارد که اثر هنری در معرض شرایط محیطی حاد قرار بگیرد و صدمات بسیار و کوچک میکروسکوپی به آن وارد شود.

اوگو ماریا کولسانتی، مهندس کامپیوتر می گوید: «این حسگرها را با چسب مخصوص روی بخشهای آلومینیومی نصب می کنیم. بعد از اینکه چسب خشک شد، می توانیم میزان ارتعاشات حین حمل و نقل را اندازه بگیریم.»

برخی حسگرها به قاب تابلو و بقیه به جعبه های حمل و نقل متصل می شوند. با مقایسه اندازه گیریها می توان دریافت که تا چه حد قاب جعبه، شوک را جذب، و از انتقال آن به تابلو جلوگیری می کند.

باید از نقاشی درون کامیون در برابر تغییرات دما، رطوبت، لرزش و نوسان محافظت شود. حسگرهای هوشمند در طول سفر وضعیت را زیر نظر دارند. این حسگرها توسط فناوری موسوم به “ژنسی” (Genesi) طراحی و ساخته شده است. “ژنسی” نسل جدیدی از حسگرهای سبز بدون سیم را طراحی می کند که در ساختمانها و زیرساختها، برای نظارت بر طول عمر کل ساختار تعبیه می شوند.

داده ها مرتبا توسط حسگرها ضبط می شود: داده های مربوط به کوچکترین تغییرات آب وهوایی و هر نوع شوکی که در طول سفر ممکن است، به وجود بیاید.

این ابزارهای هوشمند در دانشگاه “لا ساپی ینتزا” در رم طراحی و ساخته شده اند و انرژی چندانی مصرف نمی کنند. می توان آنها را چند هفته و حتی چند ماه به حال خود رها کرد. همچنین محکم و مقاوم هستند و می توان آنها را در فضای باز به کار برد.

کیارا پتریولی، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه “لا ساپینتزا” در رم و مسئول هماهنگ کننده “ژنسی” (Genesi) می گوید: «این فناوری کم مصرف را می توان در وضعیتها و تحت شرایط مختلف به کار برد. می توان با این ابزار علاوه بر وضعیت آثار هنری، اشیاء بزرگتری مثل تونل و پل را هم زیر نظر گرفت. نرم افزارهای لازم برای این کارها هم نوشته شده است.»

پس از سفری شش ساعته تابلوی «نارسیس» به باسیلیکا پالادنیا در شمال شرق ایتالیا می رسد. در مقصد، داده های ضبط شده نشان خواهد داد که آیا فرآیند انتقال تابلو و حمل ونقل آن بخوبی و بدون حادثه به انجام رسیده است. این داده ها هزینه هایی را که باید به شرکتهای بیمه پرداخت، کاهش می دهد و مبادله آثار هنری را کم هزینه تر می کند.

الیزابتا جانی، فیزیکدان موسسه مرمت و حفاظت از آثار باستانی در ایتالیا می گوید: «حمل ونقل تابلوهای نقاشی، سفال، مجسمه و غیره برای موسسه ما فعالیت خیلی مهمی محسوب می شود. بخصوص که سال گذشته بیش از شش هزار اثر هنری را جابه جا کرده ایم.»

کارشناسان سطح نقاشی را برای یافتن نشانه های آسیب های احتمالی بررسی می کنند. همزمان مهندسان داده های ضبط شده ای را در کامپیوتر وارد می کنند که با آن می توان برنامه زمانی انتقال نقاشی را به تصویر در آورد.

ماریا کولسانتی، محقق و مهندس کامپیوتر از مرکز Wsense ، وابسته به دانشگاه “لا ساپی ینتزا” می گوید: «وقتی این اطلاعات را در کامپیوتر وارد کنیم، می توانیم منحنی دما و رطوبت هوا را طی زمانی که نقاشی در حال انتقال بوده است، رسم کنیم. اگر بعلت شتاب گرفتن خودرو، شوکی به وجود بیاید، جعبه شوک را جذب کرده و آن را به تابلو منتقل نمی کند. زیرا تابلو بطور صحیح از جعبه جدا نگه داشته شده است.»

در گام بعدی، مهندسین اپلیکیشنی برای تلفنهای هوشمند طراحی خواهند کرد تا با کمک آن بتوان شیء را هنگام حمل ونقل زیر نظر داشت.

http://genesi.di.uniroma1.it

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان