Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کسب درآمد از قارچ ها و میوه های وحشی جنگل

کسب درآمد از قارچ ها و میوه های وحشی جنگل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منابع سودآوری جنگلها تنها به چوب درختان ختم نمی شود. قارچها و میوه های درختان از جمله گردو یکی دیگر از منابع مهم درآمد برای افرادی هستند که در حاشیه جنگلها زندگی می کنند. در این برنامه به اهمیت منابع درآمدزایی جنگلها و نقش علم در این زمینه برای نوع بشر می پردازیم.

در فنلاند قارچها و میوه های جنگلی درآمدزایی زیادی برای ساکنان حواشی جنگلها خصوصا در تابستان دارند. دانشمندان در حال کار روی سامانه ای هستند که می تواند بهترین زمان برداشت محصولات جنگلی را برای نیمی از مردم فنلاند پیش بینی کند.

یکی از محققان در این زمینه می گوید: «این سامانه اطلاعاتی، عملکرد بالایی دارد، چرا که بسیاری می خواهند بدانند چه زمانی می توانند برای جمع آوری قارچها و میوه های وحشی به جنگل بروند تا یا برای فروش و یا استفاده شخصی آنرا مصرف کنند.»

سود حاصل از قارچهای وحشی، گردوها و دیگر میوه های وحشی از دو و نیم میلیارد یورو در سال هم فراتر می رود.

جری مینا، پژوهشگر ارشد در زمینه جنگل می گوید: «ما رابطه بین جنگل و درآمد ناشی از آنرا بررسی می کنیم. از این طریق می توانیم اطلاعات لازم را در اختیار شهروندان برای اداره و مدیریت جنگل قرار دهیم. جنگلی که می تواند قارچهای بیشتر و میوه های وحشی بهتری تولید کند.»

گام بعدی برای درآمدزایی از جنگلها چیست؟

یک شرکت خانوادگی در شهر یوئنسو فنلاند نزدیک به پنجاه سال است که بکار فروش فرآورده های تازه جنگلی مشغول است. در این مکان یک کیلو قارچ سپ ارزان و حدود چهار یورو قیمت دارد.

متی یکی از جمع آوری کنندگان قارچ می گوید: «برای من، این کار منبع درآمدزایی و پس انداز است. در یک فصل خوب، نزدیک به پنج هزار یورو تنها با فروش قارچها کسب می کنم. این یک پول اضافی در حساب بانکی من است و آزادی در جنگل هدیه دیگری برای من.»

شرکتهای مختلف همراه با دانشمندان در حال بررسی پروژه هایی هستند که می تواند تنوع کاری در جنگل را گسترش دهد.

مرجا پیونورمی، فروشنده محصولات جنگلی می گوید: «برداشت میوه های جنگلی و یا قارچها بستگی زیادی به آب و هوا و بارش باران دارد. باید از قبل همه چیز را پیش بینی کنید. حتی در این صورت هم همه چیز بر وفق مرادتان نخواهد بود. »

محققان اروپایی در تلاشند که شرایط مساعدی برای ساکنان حواشی جنگلها و شرکتهای کوچک فروش محصولات جنگلی آماده کنند تا آنها راحت تر بتوانند از هدیه های جنگل بهره برداری کنند.

روبرت ماوسار، اقتصاددان محیط زیست می گوید: «در تمامی اروپا نمونه های زیادی از کمک به اقتصاد سبز وجود دارد. مانند همین طرحی که ما در این منطقه از اروپا اجرا می کنیم. به هر ترتیب موانع محیطی، فرهنگی و آموزشی هم تاثیر فوق العاده ای دارند، نمی توانید منتظر باشید که فرهنگ استفاده از محصولات جنگلی در اسپانیا و یا صربستان همچون فنلاند باشد. ما تنها امکانها و فرصتها را نشان می دهیم.»

شرکتهای کوچک محلی با استفاده از محصولات و میوه های جنگلی و مخلوط کردن آنها با محصولات لبنی تجارتشان را گسترش داده اند. محققان در تلاشند تا محصولات جنگلی هم برچسب ارگانیک بگیرند.

کاری مولجونن، مدیر عامل یکی از شرکت های استفاده کننده از محصولات جنگلی می گوید: «ساختارهای امروزی اجازه نمی دهند تا بتوانیم محصولات جنگلی را با برچسب ارگانیک مشخص کنیم، اما شاید این شرایط در آینده تغییر کند.»

نوع بشر همواره هدیه های طبیعت و جنگل را ارج نهاده است. محققان می خواهند با طرحهای روزآمد، به اقتصاد سبز شهروندان اروپایی کمک بیشتری کنند.

http://star-tree.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه زندگی در طبیعت از طریق دیدن ویدئوهای یوتیوبی و اینستاگرامی خانواده‌ای را به کام مرگ کشید

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی