Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

دلیل پیدایش کیهان و رویایی که به واقعیت بدل می شود

دلیل پیدایش کیهان و رویایی که به واقعیت بدل می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هیچگاه تا به این اندازه شناختمان از کیهان زیاد نبوده است. برای اولین بار، می توانیم نکات جدیدی درباره بیگ بنگ بدانیم. شناخت ما درباره آغاز تشکیل جهان چقدر است؟

فضانوردان و دانشمندان سیاره ای را در صورت فلکی ماهی یا حوت یافته اند، سیاره ای که بصورتی غیر معمول بسیار دورتر از ستاره این کهکشان است. دوهزار برابر فاصله زمین و خورشید.

کاوشگر ونوس سرانجام بزودی وارد اتمسفر بالای زمین خواهد شد، این کاوشگر آخرین ماموری. تش یعنی ایستاییهای هوایی را انجام خواهد داد. درست بعد از آنکه ۸ سال اطراف سیاره زهره کاوشهای لازم را بپایان رساند.

خبر بسیاری از دانشمندان را شگفت زده کرد، تیم فضایی بیسپ دو در قطب جنوب بتازگی اثری از امواج گرانشی شناسایی کرده است. امواجی که اولین آثار بیگ بنگ احتمالی هستند. این امواج 380 هزار سال پس از بیگ بنگ آغاز شده اند و این اندیشه انبساط کیهانی را بعد از بیگ بنگ که آغازگر پیدایش جهان ما بوده، ثابت می کند.

مدیر این پروژه می گوید: «یافتن این امواج گرانشی برای ادامه تحقیقات حیاتی است. بیگ بنگ یکی از سوالاتی است که ما جوابی برای آن نیافته ایم. آیا جهان ما دوره ای از انبساط را تجربه کرده است؟ اگر آری، امواج گرانشی کمک زیادی خواهند کرد. به نظر می رسد که پاسخ به این سوال آری باشد.»

انشتین، پیش تر فرضیه امواج گرانشی را مطرح کرده بود. کشف گروه فضایی بیسپ دو مهر تاییدی است بر این فرضیه. همچنین سازمان فضایی اروپا هم در راستای ماموریت ماهواره پلانک جنبه دیگری از فرضیه بیگ بنگ یعنی نور را بررسی کرده است.

مدیر پروژه پلانک می گوید: «گزارش گروه بیسپ دو کاملا شگفت زده مان کرد. نه تنها برای گروه پلانک، بلکه برای تمامی دانشمندان. این خبر از آن جهت که امواج گرانشی باشدت زیادی دریافت شده است اهمیت دوچندانی پیدا می کند.»

حالا سوال ما این است، آیا امواج گرانشی که از فضا ثبت شده اند واقعا توصیف بخشی از پیدایش کیهان هستند.
دانشمند پروژه پلانک می گوید: «دقیقا این گونه است زمانی که تحقیقاتی را آغاز می کنیم دوست داریم اولین کاشف باشیم. به همین دلیل کمی ناامید شده ایم چرا که گزارشهای گروه فضایی بیسپ کاملا دقیق هستند و خدشه ای به آن ها وارد نیست. ما می خواستیم در این راه زود تر از بقیه این موضوع را درک کنیم.»

حالا ثبت دریافت امواج گرانشی انجام شده است. اینجا نزدیک برج پیزا دانشمندان با تعبیه یک تونل انترفروم تر تحقیقات در مورد امواج گرانشی ا کامل می کند.

مدیر پروژه مربوط به تونل می گوید: «ما اینجا در کنار تونلی قرار داریم که درازای آن سه کیلومتر است. ما دو تونل مورب تعبیه کرده ایم که در جایی یکدیگر راقطع می کنند. در هر کدم از این تونل ها، نوری لیزری رد می کنیم تا به برج برسند، در اینجا است که نور باز می گردد و انعکاس پیدا می کند به منبع اصلی. هدف ما از انجام این عملیات ایجاد امواج گرانشی است.»

مطالعه کیهان با امواج گرانشی می تواند اطلاعات مفید و جدیدی درباره فضا بدهد. می توان این گونه به راز سیاه چاله ها که کاملا نوع موج تشکیل دهنده شان متفاوت است پی برد.

صدای فرکانسهای این امواج گرانشی را می توان ثبت کرد. در واقع، ما می توانیم فرکانس امواج را دریافت کنیم، وقتی آن ها را ردیابی و ضبط کنیم، کاملا می توان با گوش غیر مسلح آنرا شنید.

البته راه اندازی تجربی امواج گرانشی به فضا، یکی از راههای اجتناب از زمین پر سرو صدا است.

مدیر طرح لیزا می گوید: «لیزا، حامی اصلی آنتنهای اینترفروم تر فضایی است. سه ماهواره که هر کدام در فاصله یکی میلیون کیلومتری از هم قرار دارند. ما اندازه بین هر کدام از سلاحهای پرتاب لیزر را می گیریم، مانند همانچه که در روی زمین انجام داده ایم، در این راه طول امواج گرانشی را اندازه می گیریم و با هم مقایسه می کنیم.»

سه ماهواره، که بوسیله لیزر با هم ارتباط دارند، از روی زمین توسط دانشمندان کنترل می شوند.

آیا می توانیم برای دریافت پیدایش کیهان از امواج گرانشی بهره ببریم؟ این مهم ترین سوالی است که می پرسیم، به همین دلیل کشف امواج گرانشی برای پیشرفت در کاوشهای فضایی کاملا حیاتی به نظر می رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه عملیات فضاپیمای رزتا را دنبال کنید

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین