نگران نوزاد «زودرس» خود نباشید

نگران نوزاد «زودرس» خود نباشید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان یکی از پروژه های تحقیقاتی اتحادیه اروپا با طراحی یک وسیله اسباب بازی مانند، یک رشته نرمش های بدنی برای کمک به نوزادان «زودرس» در نظر گرفته اند.

هدف این پروژه، پیشگیری از بروز اختلالات عصبی احتمالی در این دسته از نوزادان و تبعات ثانوی ناشی از تولد زودهنگام آنهاست.

جوزپینا اسگاندورا، متخصص مغز و اعصاب کودکان در بنیاد «استلا ماریس» ایتالیا، بیشتر توضیح می دهد: «در کل، احتمال اینکه نوزادان زودرس دچار عقب ماندگی های روحی روانی شوند، نسبت به بقیه بیشتر است. هدف ما بوجودآوردن یک سیستم هوشمند برای کمک به این دسته از نوزادان و والدین آنها بود تا بتوانند بسادگی در منزل این مسئله را حل کنند. در اصل می خواستیم وسیله ای برای والدین درست کنیم تا با آن بتوانند پیشرفت فرزندانشان را در حالیکه مشغول بازی هستند، دنبال کنند.»

مونیکا کورتوپاسی، مادر لیام، یکی از نوزادانی که در این طرح شرکت دارد، می گوید: «نوزاد ما مشکل خاصی ندارد و از این جهت خیلی شانس آوردیم. ولی به نظرم انجام این تمرینات به او کمک خواهد کرد تا درعین بازی کردن، رشد سالمی هم داشته باشد.»

«موسسه بیورباتیک» این بازیهای هوشمندانه را طراحی کرده و مهندسان پزشکی چندین نمونه از حسگرهای مکانیکی-الکترونیکی را در قالب این بازیهای هوشمند که در«توانبخشی» کاربرد دارند، آزمایش کرده اند.

فرانچسکا سچی، یک مهندس پزشکی، مدیر پروژه «کِیرتوی» می گوید: «می توانیم نحوه توزیع فشاری را که کودک روی این به اصطلاح «فرش جادویی» وارد می کند، محاسبه کنیم. اینطوری می توانیم نمودار تحرکات کودک و نحوه «توزیع وزن» او را ترسیم کنیم، یعنی موقعی که روی این فرش این طرف و آن طرف می رود، چگونه وزن خود را روی پاها و بدنش تقسیم می کند. به کمک حسگرهایی که به بدن کودک وصلند، می توانیم نحوه حرکت بازوها و دیگر اعضای بدن او را هم محاسبه کنیم. وجود حسگرهای متعدد در این اسباب بازی، به ما در تجزیه و تحلیل اینکه نوزاد چگونه اشیا را لمس می کند و به آنها دست می زند، کمک می کند.»

تحقیقات بر روی این پروژه در یک «محیط بالینی» ادامه دارد تا اطلاعات بیشتر و دقیقتری از حرکات بدنی نوزادان ثبت و آزمایش شود.

هدف نهایی، توسعه بیشتر«تکنیک های توانبخشی» است، چرا که پژوهشگران بر این باورند که اختلالات عصبی ناشی از تولد زودهنگام اگر با تحرک و جنب و جوش درست نوزاد همراه شوند، خطر مرگ او را کاهش می دهند.

جیوانی چیونی، متخصص اطفال در این باره می گوید: ««محیط» بهترین دارو برای مغز است. مغز، بویژه در هفته ها و ماههای نخست بعد از تولد، توانایی زیادی دارد تا خودش را تثبیت کند و از قدرت شکل پذیری زیادی هم برخوردار است. بنابراین «به تحرک واداشتن صحیح نوزاد»، در این برهه زمانی، خیلی مهم است و می تواند تفاوتهای چشمگیری را بوجود آورد.»

برای اطلاعات بیشتر به وبسایت زیر مراجعه کنید:

www.caretoy.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان