بیدار شدن آرام روزتا و آماده سازی برای تعقیب ستاره دنباله دار

بیدار شدن آرام روزتا و آماده سازی برای تعقیب ستاره دنباله دار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

امسال، ماهواره موسوم به «روزتا» ماموریتی بی سابقه انجام خواهد داد. این ماهواره یک ستاره دنباله دار را تعقیب کرده و سپس یک کاوشگر را بر روی سطح آن قرار خواهد داد.

دانشمندان و مهندسان در شهر دارمشتات آلمان در مرکز عملیات آژانس فضایی اروپا، این عملیات را مدیریت می کنند.

ماموریت روزتا متهورانه است. وقتی روزتا به دنباله دار برسد، به مدت یک سال در کنار آن پرواز خواهد کرد و در درون سامانه خورشیدی، سرعتش افزایش خواهد یافت.

تابستان امسال ستاره دنباله دار، به خورشید نزدیک می شود. ولی این ستاره، تابستان سال آینده، به نزدیکترین نقطه به خورشید می رسد، یعنی در پویاترین وضعیت و در این دوره، چندین تن ماده در هر ثانیه به فضا پرتاب خواهد کرد.

روزتا در سال ۲۰۰۴ میلادی به فضا فرستاده شد، ولی حتی پس از ده سال در محیط بسیار سخت فضا، صفحه های خورشیدی آن، درست به اندازه قبل از رفتن به خواب زمستانی، انرژی تولید می کنند.

گروه دانشمندان، همه دستگاههای موجود در ماهواره را یک به یک روشن و آنها را آزمایش می کند. آنها سال پرمشغله ای پیش رو دارند.

ماموریت روزتا چالشی بزرگ است. این ماهواره در فضایی خالی پرواز نخواهد کرد و مسیری را طی خواهد کرد که گلوله ای غیرقابل پیش بینی از غبار و یخ، به اندازه کوه «مون بلان» قرار دارد.

اگر این ماموریت موفقیت آمیز باشد، دانشمندان کشف می کنند سامانه خورشیدی چگونه بوجود آمد و دنباله دار چگونه در ابتدای سامانه خورشیدی تکامل پیدا کرد.

ستاره های دنباله دار هنگام شکل گیری سامانه خورشیدی حضور داشته اند و سپس در عین یخزدگی شدید، پرتاب شده اند. بدین ترتیب، می توان گفت که آنها اطلاعات بسیاری را از آن هنگام، در خود ذخیره کرده اند، اطلاعاتی که به کشف منشا زندگی بر روی زمین کمک خواهد کرد.

شبکه خبری یورونیوز، سفر خارق العاده روزتا را در طول سال دنبال می کند. از اولین تصویر دنباله دار تا لحظه ای که کاوشگر بر روی سطح قرار می گیرد. این سفر اکتشافی همراه مهندسان و دانشمندان دخیل، پی گرفته می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین

بحران ۴۰ سالگی برای جمهوری اسلامی و اعتراضاتی که باید «به هر قیمتی متوقف شوند»