تولید سوخت از جلبک دریایی

تولید سوخت از جلبک دریایی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا می توان راه حل مشکل انرژی جهان را در آبها یافت؟

در دریاها، دانشمندان مشغول کشت گیاهانی هستند که می توان از آنها سوخت های زیست محیطی تهیه کرد.

در یکی از سواحل جنوب غربی ایرلند، پژوهشگران توانسته اند یک مزرعه جلبک دریایی بوجود آورند.

در ایرلند پس از افزایش تقاضا برای تولید محصولات صنعتی سازگار با محیط زیست، پرورش جلبک های دریایی طرفداران زیادی پیدا کرد. تحقیقات پژوهشگران اروپایی نیز نشان داده است که جلبک های دریایی محصولاتی بی نظیر وبا پتانسیل بسیار بالا برای تولید سوخت های زیست محیطی هستند.

جولی مگوایر، مدیر تحقیقات ایستگاه تحقیقات دریایی می گوید: “جلبک دریایی بر خلاف محصولاتی که در خشکی پرورش می یابند، نه نیاز به کود دارد و نه نیاز به فضا برای پرورش. آنها بسیار سریع رشد می کنند و پس از شش ماه، رشدشان کامل می شود.”

بعضی از گونه های جلبک های دریایی حاوی قندهایی هستند که برای تولید بیواتانول مناسب است. بعضی از گونه ها نیز سرشار از روغن هستند و می توان از آنها برای تولید سوخت بیودیزل استفاده کرد.

پژوهشگران تلاش می کنند از طریق بهبود رشد جلبکها و غنی ساختن ذخایر روغنی آنها، نوعی سوخت که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد تهیه کنند. آنها در حال مطالعه بر روی ریزجلبکها نیز هستند. ریزجلبکها گونه های تک سلولی هستند که با کشت آنها در محیط های رآکتور زیستی، می توان در زمان کوتاهی روغن تولید کرد.

جوای مگوایر می گوید: “نتیجه تمام مطالعات نشان می دهد که محصولی که از این طریق تولید می شود ۷ تا ۳۱ برابر بیشتر ازبهترین نمونه زمینی آن روغن دارد. اگر ۱۰ سال پیش به مردم می گفتید که می خواهید از جلبک دریایی برای اتومبیل هایشان روغن تهیه کنید، به شما می خندیدند.”

بزرگترین چالش، استخراج روغن از جلبکهای دریایی و ریز جلبکهاست. در آزمایشگاه جلبک ازمایشگاهی با مقدار زیادی حلال ترکیب می شود تا بتوان از ان روغن استخراج کرد. اما این روش برای مقیاس های بزرگ صنعتی چندان موثر نیست و باید شیوه ارزانی برای استخراج روغن پیدا کرد.

یک کارخانه ایرلندی هر ساله ۳۰ هزار تن سوخت زیست محیطی را از طریق بازیافت روغن های غذایی، حیوانی ودیگر چربی ها تولید می کند. این سوخت زیست محیطی را می توان با دیزل معدنی ترکیب کرد و به این ترتیب در صنعت حمل و نقل تغییراتی برای سازگاری بیشتر با طبیعت بوجود اورد.

در این کارخانه روغنی که از جلبکها استخراج شده، با دستگاههای صنعتی تست شده است و اگر این روغن جدید با قیمتی مناسب در اختیار کارخانه ها قرار بگیرد فرصت خوبی برای گسترش فعالیتهای کارخانه ها خواهد بود.

جو جویسن مدیر آزمایشگاه سوختهای زیستی ایرلند می گوید: “صنایع ما علاقه مندند که از این روغن جدید استفاده کنند. زیرا به کمک این محصول می توان هر نوع روغنی را به بیودیزل تیدیل کرد و این شرایط برای خودمان نیز بهتر است زیرا سازگار با محیط زیست است.”

گیاه جلبک اگر نور کافی، آب و دی اکسید کربن داشته باشد؛ می تواند در همه جا رشد کند. این گیاه با جذب دی اکسید کربن باعث بهبود کیفیت هوا می شود و با فیلتر کردن آلودگی ها و مازاد مواد غذایی که در آبها وجود دارد بویژه در مناطق پرورش ماهی، می تواند آثار منفی بر رشد ماهی ها را نیز کاهش دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان