Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ارتباط تغییرات هوا با تغییرات اقلیمی چیست؟

ارتباط تغییرات هوا با تغییرات اقلیمی چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ما به طور مداوم وضعیت هوا را از نظر سردی، گرمی، رطوبت و خشکی پی گیری می کنیم. اما در درازمدت و در مقاطع ده ساله و صد ساله چطور؟ و اساسا از چه نقطه ای و چگونه تغییر هوا تبدیل به تغییر آب و هوا و وضعیت اقلیمی می شود؟

برای دریافت اینکه چه زمانی تغییر هوا تبدیل به تغییر وضع اقلیمی می شود و چگونه یکی بر دیگری تاثیر می گذارد، ما از طریق مرکز ماهواره ای اروپا، یومتسات، سفر خود به آلمان را آغاز می کنیم. نظارت جهانی بر اوضاع هوا، از طریق ناوگانی از ماهواره ها انجام می شود و دانشمندان یومتسات، فرماندهان این ناوگانند. این سازمان ناوگانی از ماشین های بسیار دقیق را هدایت می کند و دو رده از ماهواره ها با مدارهای متفاوت را مدیریت می کند.

مدار اول، مداری ثابت واقع در ۳۶ هزار کیلومتری زمین است. از آن مدار و ماهواره های ثابت همواره مکان ثابتی از زمین با درجه بالایی از روشنی را می توان دید و به داده های زمانی واقعی دسترسی داشت، زیرا ماهواره همیشه از پایگاه زمینی قابل رویت است.

اما این ماهواره ها فاقد میدان دید قطبی است. برای این کار ماهواره های قطبی اختراع شده که بین دو قطب زمین در پروازند و در پایان روز امکان داشتن چشم اندازی کامل از زمین میسر است.

سازمان فضایی اروپا ماهواره های سازمان یومتسات را تولید می کند. این سازمان ماهواره های مدار قطبی بسیار قدرتمندی در اختیار دارد که درجه حرارت و رطوبت هوا را با تفکیک پذیری بالایی تعیین می کنند، در حالی که ماهواره های ثابت، دوازده تصویر متفاوت از زمین و نزدیک به زمان واقعی را ارائه می کنند.

عصر ماهواره ها به این معناست که ما اکنون در مورد هوا، بیش از هر زمان دیگری می دانیم. اما در مورد شرایط اقلیمی چطور؟ این مفهوم چگونه مشخص و درک می شود؟

وقتی میانگین همه پارامترهای هوا، یعنی مقادیر فیزیکی، دما و رطوبت را طی بیش از ۳۰ سال در نظر بگیریم، چیزی خواهیم داشت که آنرا مرجع آب و هوا یا شرایط اقلیمی می نامیم. ماهواره ها بسیاری از دوره های اقلیمی مربوط به دویست سال گذشته را پوشش نمی دهند. تنها داده های معتبر موجود، مربوط به دمای زمین و جو از سال ۱۹۷۹ میلادی است.

داده های ماهواره ای ۳۰ سال گذشته، دارایی عظیمی برای دانشمندان اقلیم شناس در مرکز هوایی بریتانیاست.
درحالی که پیش بینی کنندگان هوا از داده های ماهواره ای “یومتسات” برای پیش بینی اوضاع جوی طی چند ساعت آینده استفاده می کنند، دانشمندان اقلیم شناس برای تحلیل شرایط اقلیمی، نگاه خود را متوجه چند ماه یا چند سال گذشته می کنند.

یکی از مکان های کتابخانه بریتانیا، محل نگهداری داده های تاریخی غنی درباره دیده بانی هواست که اکنون محل تحقیق فیلیپ بروهان اقلیم شناس این مرکز است که ساعت های زیادی را صرف دقت در اسناد قدیمی کرده است.

آنچه ما واقعا علاقه به انجام آن داریم، فهم اینست که تغییرات هوا در درازمدت چگونه بوده است. ما توسط ماهواره ها اطلاعات زیادی درباره وضع کنونی هوا داریم و نیز جریان وسیعی از داده هایی که به مرکز هواشناسی می رسد. اما اگر مردم درباره یک توفان بزرگ یا چیزی شبیه آن بپرسند، مسئله ای است که بستگی به زمان دارد که آیا تغییری در جهان و تغییری در شرایط اقلیمی است؟

بنابراین واقعا مفید است که بتوانیم اتفاقات مهیج مربوط به هوا مانند توفان یا خشکسالی یا سیل را با نمونه های تاریخی آن مقایسه کنیم.

آغاز برخی از این نمونه های تاریخی در دریا بود. کتاب های مرجعی از سفر با کشتی های بادبانی شرکت بریتانیایی “هند شرقی” در دست است که مربوط به داد و ستدهای هند و چین در قرن های ۱۸ و ۱۹است.

تلفیق نمونه های ثبت شده ساده کشتی های قدیمی با داده های بسیار دقیق و فشرده ناوگانی از ماهواره ها، به ما اجازه می دهد که رد ارتباطی هوا با شرایط اقلیمی را پی بگیریم و هویت تغییرات طبیعی در هوا را روشن کنیم و معین سازیم که چگونه گازهای گلخانه ای در حال تغییر جو زمین است.

Bonus interview: Adam Scaife

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین

بحران ۴۰ سالگی برای جمهوری اسلامی و اعتراضاتی که باید «به هر قیمتی متوقف شوند»