Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تامین انرژی گرمایی از زیر زمین

تامین انرژی گرمایی از زیر زمین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بارسلون اسپانیا، زیر ساختمان “لا فابریکا دل سُل” منبع پاکیزه و پربازده انرژی وجود دارد. “لافابریکا دل سل” بنایی قدیمی در کاتالونیا، مربوط به قرن پیش است که چند سال پیش بازسازی شده و نمونه کامل صرفه جویی در انرژی است. برای گرم کردن ساختمان در زمستان و خنک کردن آن در تابستان از انرژی زمین گرماییِ عمودی استفاده می شود. البته اینجا آتشفشان وجود ندارد و تنها چند خیابان آن طرف تر به دریای مدیترانه می رسیم.

آنیول اسکرا آلسیوس، مهندس صنایع می گوید:«معمولا گفته می شود که نیاز داریم که گرمای زیر زمین را برای گرم کردن خانه به کار ببریم. اما در مورد تاسیسات ما در اینجا، این نکته درست نیست، چون نیاز به مواد مذاب آتش فشانی زیر پای تان ندارید. سیستمی که فقط نیاز به عمق صد متر دارد، کافی و ارزان تر است و با تلمبه ای شبیه به همان تلمبه هایی که دردستگاه های تهویه به کار می رود، می توان گرمای این جرمی که زیر زمین است را به کار برد و البته دمای زیر زمین ثابت است. در نتیجه تلمبه با بازدهیِ خیلی بیشتر کار می کند.»

این طرح اروپایی «گراند-مِد» نام دارد. یک تلمبه بزرگِ گرمایی در اینجا تقریبا تمام کار را انجام می دهد. هفت لوله بزرگ که در واقع نقش کاونده را بازی می کنند، به زیر زمین می روند. یک ماشین بسیار پرقدرت زمین گرمایی (ژئو ترمال)، آب سرد را در این کاونده ها تزریق می کند و این آب گرمایی را که از زمین گرفته، به ماشین برمی گردانند وسپس ماشین این گرما را به شبکه توزیع، مثلا کف اتاق ها یا سیستم های راحتی منتقل می کند. در واقع چرخه آب داریم. آب به عنوان رساننده گرما یا سرما عمل می کند.صد متر زیر زمین دما کم وبیش ثابت است و از نظر مصرف انرژی بازدهی سیستم ژئوترمال عمودی بسیار زیاد است. هماهنگ کننده طرح «گراند-مد» توضیح می دهد: «این طرح فناوری تلمبه های گرما را نمایش می دهد که با بازدهیِ پنج، انرژیِ مفید تولید می کنند: یعنی انرژی ای که برای گرم کردن، سرد کردن، یا تولید آب گرم به کارمی رود، پنج برابر مصرف برق است.» تلمبه گرمایی مورداستفاده در ساختمان قدیمی کاتالونیایی، در شرق فرانسه طراحی و ساخته شده است. هدف این برنامه تحقیقاتیِ اروپا ساخت تلمبه های گرمایی است که بازدهیِ پنج داشته باشند، یعنی با یک کیلووات مصرف برق تلمبه بتواند با توان پنج کیلووات ساختمان را گرم یا سرد کند. اما سود این کار چه قدر است؟ سیستم های پیشرفته گرم کردن با تلمبه گرماییِ عمودی در حال حاضر گران تر از سیستم های زمین گرمایی کلاسیک هستند. هزینه این سیستم ها برای یک خانه حدود ده هزار یورو است. اما این سیستم فقط مختص ساختمان هایی نیست که در حال ساخت هستند، بلکه می توان آن را برای خانه های قدیمی نیز به کار برد. فردریک برویر، مدیر توسعه سیستم در مورد فواید و نقاط ضعف این پروژه اینگونه توضیح می دهد:«انرژی زمین گرمایی نقطه ضعفی در اجرا دارد، زیرا علاوه بر ماشینِ تلمبه گرما، نیاز است که در زمین چاهی کنده شود و این کار مشکلات خاص خودش را دارد. امروز این ایده مطرح است که جریان آب را کمتر کنیم تا هزینه کندن چاه کمتر شود. اما روشن است که هرچه بیشتر انرژی زمین گرمایی به دست آید، هزینه استفاده از این دستگاه ها در آینده، ناگزیر کاهش خواهد یافت.» در “لافابریکا دل سل” دریافت کننده انرژی خورشیدی وجود دارد که با سیستم فیبرهای نوری، نورخورشید را به ساختمان می رساند. تلمبه گرمایی تنها یک سوم انرژیِ لازم برای ساختمان را فراهم می کند. دوسوم بقیه انرژی از زیست توده یا “ بیومس” و از خورشید به دست می آید. یک صفحه عظیم تبدیل انرژی خورشید به برق (صفحه فوتو ولتایی) در کنار ساختمان و روی سقف لوله های گرما خورشیدی هستند. برای تازه نگاه داشتن هوای ساختمان نیز از گیاهان سبز استفاده می شود.

نیول اسکرا آلسیوس در مورد اهداف و چشم اندازهای طرح «گراند-مد» مستقر در کاتالونیا می گوید: «هدف “لافابریکا دل سل” آموزش و رساندن آگاهی و نشان دادن این نکته است که ما انرژی خورشیدی، زیست توده وانرژیِ زمین گرمایی داریم. وقتی این جور چیزها را در محل به شکل واقعی نشان می دهید، مردم حرفتان را قبول خواهند کرد.»

تلاش طرح اروپایی برای بهینه کردن انرژیِ زمین گرماییِ عمودی، محدود به بارسلون نیست. در هشت محل دیگر، از جمله در فرانسه، ایتالیا، یونان و رومانی تلاشهایی برای نشان دادن کارایی این روش در جریان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان