Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کلر جای خود را به تکنولوژی جدید تصفیه آب خواهد داد؟

کلر جای خود را به تکنولوژی جدید تصفیه آب خواهد داد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اخیرا آب آکواریوم ها با یک تکنولوژی نوین بر اساس استفاده از دیودهای نورافشان و فتوکاتاليزور تصفیه می شوند.

دستگاه های تصفیه آب از طریق برنامه های تحقیقاتی اروپایی توسعه پیدا کرده اند.مراکزی چون موسسه تکنولوژی “کارک” در ایرلند بر روی این موضوع تحقیق می کنند.

پاتریک دانلوپ، محقق دانشگاه اولستر می گوید: “با استفاده از تابش اشعه ماورای بنفش بر روی دی اکسید تیتانیوم ما دانه های کوچک را در حوزه های شیشه ای بارگذاری می کنیم. آب از مخزن آکواریوم گذشته به رآکتور می رود و وارد یک محفظه مارپیچی که از دی اکسید تیتانیوم پوشش داده شده عبور می کند و با یک پمپ دوباره وارد آکواریوم می شود.”

تابش اشعه ماورای بنفش معمولا در تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد چرا که این پرتو باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. اما سیستمی که در حال حاضر برای تصفیه آب به کار می رود استفاده از لامپهای جیوه ای است که بسیار گران بوده و برای محیط زیست نیز مضر هستند.

محققان موسسه تحقیقاتی تکنولوژی کارک ایرلند بر روی لامپهای دارای دیودهای نورافشان که از خود اشعه ماورای بنفش متصاعد می کنند تحقیق می کنند.

اولین موضوع در این فرآیند تصمیم گیری درباره میزان طول موج اشعه ماورای بنفش است.

لیام لیوایز، محقق موسسه کارک می گوید: “نور از این دستگاه خارج می شود به سمت فیبر و دستگاه ردیاب می رود از ردیاب تصویری دریافت می کنیم که بر روی صفحه نمایش داده می شود که درباره شدت و نحوه پخش نوری که از دیودهای نورافشان خارج می شود به ما اطلاعات می دهد. ما این داده ها را برای تنظیم دستگاه و استفاده بهینه از آن بکار می بریم. این اطلاعات میزان ورودی دستگاه را نیز مشخص می کند.”

ناتالیا ربرووا، متخصص شبیه سازی کامپیوتری می گوید: “ما نور اشعه ماورای بنفش را تنظیم می کنیم. میزان پرتوهای متصاعد شده به منظور تعیین مناسب فاصله بین اشعه و سطح آب اندازه گیری می شود. سرعت واکنش های شیمیایی به میزان شدت اشعه ماورای بنفش بستگی دارد. بدین ترتیب ما قادریم میزان سرعت تصفیه آب را اندازه گیری کنیم.”

تکنولوژی دیودهای نورافشان که از نیمه رساناها برای تولید نور مصنوعی بهره می برند در حال گسترش است. برای پخش اشعه ماورای بنفش نیز از این تکنولوژی استفاده می شود.

نیال بولستر، از دست اندرکاران پروژه می گوید: “استفاده از تکنولوژی دیودهای نورافشان به طرز قابل ملاحظه ای بالا رفته است ما تقاضاهای بیشتر و بیشتری از افرادی که در حال حاضر از این تکنولوژی استفاده نمی کنند اما در جریان پیشرفت آن هستند تا بتوانند در زمان مناسب از این تکنولوژی استفاده کنند، دریافت می کنیم.”

فوتوکاتالیزر برای از بین بردن مواد مضر و آلاینده بسیار مفید است. قدرت اثر تابش اشعه ماورای بنفش بر روی دی اکسید تیتانیوم برای تصفیه آب بیشتر از کلر است.

هنگامی که باکتری ها در سطح آب فعال هستند به کمک فوتوکاتالیزور غیر فعال می شوند.

ابتدا مراکز تحقیقاتی در نظر داشتند سیستمی برای شرکتهای بزرگ تولید کنند. اما سپس ایده مربوط به ساخت راکتوری که تعادل زیست محیطی در آکواریوم ها را حفظ می کند مطرح شد.

جان پروچازکا، مهندس شیمی می گوید: “مواد تولیدی صنعتی تا حدی می تواند به طور موثر مواد آلاینده را از بین ببرد. اما در مواقعی که از بین بردن آنها توسط این مواد دشوار است استفاده از فوتوکاتالیزور بسیار موثر خواهد بود. ما متوجه شدیم که برخی از شرکتها و کارخانجات بزرگ موافق استفاده از این مدل پاکسازی و تصفیه نیستند زیرا هزینه بسیار بالایی دارد و در دراز مدت استفاده می شود.”

این تکنولوژی قابلیت توسعه به دستگاه های بزرگ تصفیه آب و استفاده در صنایع را خواهد داشت.

http://www.aqua-pulse.org

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان