Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تالابهای اروپا زیر میکروسکوپ

تالابهای اروپا زیر میکروسکوپ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تالابهای ساحلی اروپایی دارای اکوسیستمی غنی اما در عین حال حساس هستند، محققان اروپایی در تلاشند تا بدانند تغییرات اقلیمی بر این تالابها چه تاثیری می گذارد.

دانشمندان اروپایی برای آزمایش و نمونه برداری به تالاب «ریا د اویرو» ی پرتغال آمده اند. تالابی به بزرگی 3300 کیلومتر مربع که نمونه های غنی و ظریف شامل علفهای دریایی را در خود جای داده و ماندابهایی که زیستگاه دو کفه ای ها ، سخت پوستان ، ماهی ها و پرندگان محسوب می شوند نیز در این تالاب به چشم می خورند .

اما این گنجینه طبیعی به مانند دیگر تالابهای اروپایی در معرض تهدید بزرگی قرار دارد.

آنا لیلبو زیست شناس از دانشگاه اویرو می گوید: “از شایعترین مشکلاتی که ما در اینجا با آن مواجه هستیم، وجود زیاد مواد مغذی در آب است. این مواد مغذی برای تکثیر جلبکهای سبز مفیدند. جلبک سبز اکسیژن آب را جذب می کند که می تواند در نهایت موجب از دست رفتن سلامت محیطی زیستی کل اکوسیستم آبزی شود. در سالهای اخیرآلاینده های جدیدی ، شامل ترکیبات شیمیایی آلوده به مواد مخدر و نانو ذراتها را یافتیم که می توانند کیفیت محیط زیست پیرامونشان را به چالش بکشند.”

تغییرات آب و هوایی هم می تواند موجب بوجود آمدن تهدیدات خطرناکی شود. این تغییرات می تواند حجم آب تالابها و دما و میزان اسیدیته آنها را تغییر دهد و همچنین در آینده می تواند موجب تضعیف یک اکوسیستم حساس شود.

محققان می خواهند بدانند که چگونه گونه های عمده جانوری و گیاهی در زنجیره تغذیه ای تالابها به تغییرات ناگهانی در اکوسیستمشان واکنش نشان می دهند.

آرنالدو مارین آتوشا، اکولوژیست دانشگاه مورشیا می گوید:” ما می توانیم ازطریق مدلهای تغییرات الگوهای آب و هوایی، وضعیت را پیش بینی کنیم. و اگر این مدلها با تحقیقات بیولوژیکی مان تطابق داشت، می توان پیش بینی کرد که چگونه این گونه های حیاتی در طول زمان تکامل پیدا خواهند کرد.”

این تلاش علمی، بخشی از یک پروژه تحقیقاتی اتحادیه اروپاست که شامل کار میدانی دقیق در چهار تالاب ساحلی در سراسر اروپاست.

داده های زیستی و بیولوژیکی با مدل کامپیوتری پیچیده ای تطبیق یافته است. محققان با استفاده ازنقشه های تعاملی سعی دارند چگونگی تغییرات ناشی از تغییرات آب و هوایی را پیش بینی کنند. اما فشارهایی ناشی از گردشگری وصنعت و کشاورزی هم بر سلامت و پایداری تالابها اثر گذارند.

این تحقیق همچنین شامل تعامل با مردم محلی است. دانشمندان برای تهیه و ارائه اطلاعات علمی بر گروههایی متشکل از شکارچیان و صیادان تمرکز کرده اند تا بتوانند از اطلاعات و تجربیات آنها در مورد ظرفیت واقعی تالابها استفاده کنند.

آرنالدو مارین آتوشا، اکولوژیست دانشگاه مورشیا در پایان می گوید:“هر تالابی منحصر به فرد است. اگر ما این میراث طبیعی را از دست بدهیم ، در حقیقت بخشی از هویتمان را از دست داده ایم.”

https://www. lagoons.web.ua.pt. lagoons.web.ua.pt

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان