کاهش وزن با غذاهایی که سیری طولانی مدت ایجاد می کنند

کاهش وزن با غذاهایی که سیری طولانی مدت ایجاد می کنند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در یک مرکز پیشرفته تحقیقات تغذیه در شهر آبردین بریتانیا پژوهشگران سرگرم تولید غذاهایی هستند که با خوردن کمتر احساس سیری طولانی تری ایجاد میکنند. هدف این پژوهش مبارزه با چاقی مفرط در اروپا است و با حمایت اتحادیه اروپا انجام می شود. به داوطلبان شرکت کننده در پروژه بمدت دو ماه روزانه سه وعده غذای رایگان می دهند. در ازای آن، آنها به محققان اجازه می دهند بدنشان را بعد از خوردن مواد غذایی آزمایش کنند.

این محققان بطور خاص مایلند بدانند این مواد غذایی چگونه بر کنترل و یا تنظیم اشتها، شکل گرفتن بافتهای چربی و کنترل وزن تاثیر می گذارند. یکی از داوطلبان میگوید:“نوع غذایی که اینجا میخورم احساس سیری طولانی تری ایجاد می کند و در طول روز هم میل به ذره خواری ندارم.“

یکی از کارشناسان پروژه می گوید:“اینجا روی مواد غذایی حاوی پروتئین، سبزیجات معطر، انواع مواد نشاسته ای یا کربوهیدرات کار می کنیم. فیبرهای محلول درمواد غذایی را در انواع محصولات قابل استفاده در زندگی روزمره مردم بکار می بریم.” برخی از این فیبرها به دلیل حجمی که در دستگاه گوارش ایجاد می کنند احساس سیری بوجود می آورند. دستگاه گوارش انسان حس گرهای قوی دارد. درعین حال فرضیه ای در باره نقش میکروب و فعالیت های آنها در بدن وجود دارد. بعضی اسیدهای ناشی از فعالیت میکروب ها در ترکیب با گیرنده های حسی جدار دستگاه گوارشی و در جاهای دیگر بدن، روی میزان ترشح هورمون در بدن تاثیر دارند. این هورمونها نقش شناخته شده ای در احساس گرسنگی دارند.

پژوهشگران امیدوارند در پایان این پروژه نه تنها موفق به یافتن راهی برای مبارزه با چاقی مفرط در اروپا بشوند، بلکه این دانش در خدمت تکنولوژی تولید مواد غذایی نو و نوآوری در این زمینه باشد. هدف این آنها این است که این غذا و مواد غذایی تا سال 2016 بر میز غذای مردم اروپا قرار بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان