Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لباس های هوشمند برای نجات ماهیگیران

لباس های هوشمند برای نجات ماهیگیران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماهیگیری یکی از حرفه های خطرناک است. چگونه می توان با استفاده از فن آوری های جدید و ترکیب الکترونیک در پارچه لباس ها، جان مردم را نجات داد یا به سلامتی آنها کمک کرد؟
قطعات الکترونیکی، روز به روز کوچک تر و ارزانتر می شوند. استفادۀ آنها به لباس ها هیچگاه به این سادگی نبوده است.

در این برنامۀ جهان آینده، نگاهی داریم به دنیای پارچه های هوشمند.

تورهای ماهیگیری این قایق کوچک، در آبدره های عمیق منطقۀ “تروندهایم” در نروژ، باید طی شب، کنترل شوند.

“الدار“، از 40 سال پیش به حرفۀ ماهیگیری مشغول است. حرفه ای که بسیار پر خطر است. هر سال ماهیگیران بسیاری در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند. اغلب بدلیل پرت شدن از قایق و غرق شدن.

اِلدار اوکان، می گوید: “وقتی آب و هوا بد است و باد زیاد می وزد، براحتی میتوان در آب افتاد. این اتفاق برای خود منروز داده و بعضی از آشنایان من هم در آب افتاده اند و جان سالم بدر نبرده اند. خیلی راحت در آب می افتی ولی برگشتن به قایق بسیار سخت است. لباس خیس بسیار سنگین است و آب دریا هم بسیار سرد.”

در صورت وقوع یک حادثه، ماهیگیر می تواند با کمک یک دستگاه کنترل از راه دور، موتور قایق را متوقف کند. اِلدر باید آن را همیشه با خود داشته باشد.

او همچنین باید برخی وسایل برای شناور باقی ماندن و هشدار به امداد گران و درخواست کمک را نیز با خود داشته باشد.

استفاده از الکترونیک در لباس ها می تواند باعث یک تحول بزرگ شود. تمام ابزار اضطراری می توانند در لباس گنجانده شوند تا دیگر فراموش نشوند.

در یکی از استخر های شهر “تروندهایم“، محققان در حال آزمایش اولین نمونه ای از یک جلیقۀ ایمنی هوشمندی هستند که تحت یک پروژۀ تحقیقاتی اتحادیه اروپا، طراحی شده است. در صورت بروز صانحه، سنسورهای این لباس باعث راه اندازی اقداماتی برای عملیات نجات می شوند. از جمله ارسال سیگنال اعلام خطر و باد کردن یک شناور.

هیلد فِرویک، هماهنگ کننده پروژه “سیف ات سی” (SAFE @ SEA) در مورد این طرح بیشتر توضیح می دهد: “اینجا همکارم را در حال آزمایش این لباس می بینید. بالای آن یک سیستم هشدار دهنده نصب شده است. گنجاندن این سیستم الکترونیکی در پارچۀ استفاده شده، موضوع اصلی این پروژه بوده است.”

برای طراحی این لباس نجات پژوهش های زیادی صورت گرفته، چرا که سنسور ها باید به نحوی جایگذاری شوند تا به خوبی تفاوت یک صانحۀ پرت شدن در آب را با یک ریزش سادۀ باران یا آب تشخیص دهند. از سوی دیگر، شناور باید همیشه، سر شخص را حتی با وجود موج های سنگین، بیرون از آب نگه دارد.

این لباس هوشمند دارای یک فرستندۀ کوچک رادیویی است که در صورت نیاز، به طور خودکار سیگنالی به واحد گیرنده در قایق می فرستد. بلافاصله سیستم، موتور قایق را متوقف می کند و به نیرو های امداد و نجات نیز پیغامی ارسال می کند.

هاکو دووِر، مهندس برق الکترونیک اضاف می کند: “واحد گیرندۀ قایق بالای دکل سوار خواهد شد. سیگنال خطر از طرف شخصی که در دریا افتاده به تمام جهات فرستاده خواهد شد و توسط آنتن دستگاه دریافت شده و یک آنتن جی پی اس دیگر، اطلاعات را به مرکز اوژانس ارسال می کند.”

استفاده از این تکنولوژی های جدید کافی نیست. هنگام کار کردن این لباس ها باید راحت باشند و همینطور به آسانی قابل شستوشو باشند. در غیر اینصورت ماهیگیران از آن استفاده نخواهند کرد.

هیلد فِرویک، هماهنگ کننده پروژه “سیف ات سی” ادامه میدهد: “این اولین نمونۀ ما است و در حال حاضر کمی بزرگ است ولی بزودی کوچکتر و انعطاف پذیرتر خواهد شد تا لباس در کل راحت باشد، به نحوی که ماهیگیر اصلا متوجه آن نخواهد بود.”

برای اطمینان از راحتی، ایمنی و عملکرد بهتر، نسل بعدی لباس های ماهیگیران باید از نو طراحی و تکمیل شوند.

هدف اصلی این آزمایشگاه شیمی همین است. دانشمندان یک نوع پارچۀ منحصر به فردی را آزمایش می کنند که نه تنها آب را پس می زند بلکه به تنهایی نیز خود را ترمیم می کند.

در این پارچه، کپسول های بسیار کوچکی وجود دارند که دارای یک مادۀ شیمیایی هستند. در صورت خراشیدگی لباس، این ماده آن را رفع می کند و با جلوگیری از فرسوده شدن لباس، عمر آن را طولانی تر می کند.

استفان کوبوویچ، محقق پلیمر و مواد می گوید: “اگر لباس شما پاره شود، این کپسول ها نیز شکسته می شوند و آنچه در داخل آنهاست، یعنی یک عامل ترمیم کننده، خارج شده و فضای خالی را دوباره پُر می کند. لباس شما دوبار مثل نو خواهد بود.”

پارچۀ هوشمند می تواند جان انسان ها را در دریا را نجات دهد اما اکنون می بینیم که این فن آوری در خانه ها نیز می تواند بسیار مفید باشد.

محققان شهر “آیندهووِن” در هلند، با استفاده از دیود های نور، راهی را برای تسکین کمر درد پیدا کرده اند. این محصول به زودی در بازار قابل دسترس خواهد بود.

گرگور ژِلِن، مدیر تولیدات لامپ شرکت فیلیپس از مزایای این پروژه صحبت می کند: “چهل تا از این دیود ها بر روی یک تکه پارچه نصب شده اند. با این وجود، آن هنوز بسیار انعطاف پذیر است و همینطور که می بینید این کمر بند با وجود دیود های داخل آن، فرم بدن را دنبال خواهد کرد.”

نور آبی باعث تحریک تولید “مونوکسید نیتروژن” در پوست می شود. این ماده باعث شل شدن عضلات و بهبود گردش خون و در نهایت منجر به تسکین درد خواهد شد.

حرارت دیود ها، این اثر را افزایش می دهد. یک سنسور مادون قرمز نیز برای جلوگیری از هرگونه خطر برای چشم و پوست در آن قرار داده شده است. تولید کنندۀ دستگاه اطمینان می دهد که استفادۀ آن در منزل هیچگونه خطری ندارد. چرا که هیچ اشعۀ ماوراء بنفش و مضری از آن خارج نمی شود.

در حال حاضر، مطالعات زیادی برای اندازه گیری دقیق قدرت شفای این تکنولوژی در جریان است.

برای طراحان لباس که از توان بالقوۀ منسوجات هوشمند آگاه هستند، ایمنی و راحتی یک اولویت است.

روژیه وان دِر هاید، طراح شرکت فیلیپس در ادامه می گوید: “هنوز مشکلات بسیاری برای استفاده از این دیود ها در صنعت پارچه وجود دارد. اما روز به روز پیشرفت های زیادی نیز حاصل می گردد. باتری ها هنوز کمی بزرگ هستند و زمان استفاده محدود است. این لامپ های کوچک نیز باید مقاوم تر و قابل اطمینان تر باشند. ما روی این مسائل کار می کنیم.”

تحقیقات بر روی این فن آوری، که به راحتی با خطوط تولید کنونی سازگار است،
با کمک و بودجۀ اتحادیه اروپا انجام می شود. این پارچه های الکترونیکی می توانند روی همان دستگاه هایی بروند که اکنون پارچه های معمولی را پردازش می کنند. بنابراین استفاده از این فن آوری تا حدی ساده تر و ارزان تر خواهد بود.

اما حرارت می تواند به الیاف مصنوعی آسیب برساند. بنابراین به جای لحیم، از چسب های مخصوصی استفاده می شود.

همانطور که این دیود ها کارآمد بالایی دارند، یک باتری جمع و جور و قوی هم می تواند چندین بار استفاده را تضمین می کند.

کوئن وان اوس، هماهنگ کننده تحقیقات در شرکتِ پلِیس ایت (PLACE-IT) اظهار دارد: “این دستگاه احتیاج به نیروی کمی دارد. ولتاژ آن پایین است، به این دلیل کاملا امن است و هیچ مشکلی برای پوشیدن آن نیست… در حال حاضر با افت قیمت ها و ادامۀ نزول قیمت در سال های آتی، ساخت اندازه های بزرگی با استفاده از این دیود ها بسیار عملی خواهد بود.”

منسوجات الکترونیکی هوشمند، نه تنها در ایمنی و سلامت بلکه در تمام سطوح زندگی استفاده های بی شماری خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان