Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چگونه مصرف انرژی را در واحدهای مسکونی پایین بیاوریم؟

چگونه مصرف انرژی را در واحدهای مسکونی پایین بیاوریم؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این هفته در برنامه “جهان آینده” شما را با فیونا که در منچستر زندگی می کند، آشنا می کنیم و از او یاد می گیریم که چگونه می توان انرژی و به تبع آن پول را ذخیره کرد. در ادامه سفری هم به یونان خواهیم داشت تا بفهمیم هیدروژن چگونه می تواند به ما در داشتن خانه هایی سبز کمک کند؟ گفتگوهای جالبی هم در این رابطه با دانشمندان و محققان انجام داده ایم.

اروپاییها چهار برابر آسیایی ها یا ساکنان آمریکای جنوبی انرژی مصرف می کنند. 30 درصد از این انرژی در خانه ها مصرف می شود که بیش از نیمی از آن هدر می رود. اما چگونه می توان این وضعیت را تغییر داد؟

برای پاسخ به این پرسش با هم به شهرمنچستر درقلب بریتانیا می رویم. در این شهر دانشمندان به مردم کمک می کنند تا انرژی را هدر ندهند. هدف آنها وارد کردن هزینه، یا بازسازی خانه یا ترغیب افراد برای خریدن خانه های نوساز مطابق با استانداردهای مصرف انرژی نیست، بلکه فقط می خواهند بطور ساده به ما یاد دهند که از چه راههایی می توان انرژی کمتری را به هدر داد.

پوکول رانا هماهنگ کننده پروژه دهمس می گوید:“هدف اصلی این پروژه، متقاعد کردن مردم به تغییر رفتارهای مصرفیشان است. اینکه چگونه مصرف انرژی را در منازل خود مدیریت کنند و از اطلاعات دریافتی به بهترین نحو ممکن، استفاده کنند.”

صاحب خانه ها هر بار می توانند به لطف یکسری کنتورهای ویژه، با فشار دادن یک دگمه، از میزان مصرف خود مطلع شوند. پوکول رانا اضافه می کند:” ما یک کیت ساده داریم که بر موارد اصلی مصرف انرژی در منازل نظارت می کند. ما همچنین سطوح مختلف نظارتی هم داریم (یک کنتور الکترونیکی که بین پریز برق و کابل اصلی وصل می شود) و به ما امکان می دهد تا اطلاعات دقیقتری راجع به مصرف انرژی های خانگی بدست آوریم.”

فیونا نیکولوس از یک کیت بسیار ساده برای کنترل مصرف الکتریسیته در منزلش استفاده می کند و اخیرا یک کیت مشابه برای تنظیم میزان مصرف گاز هم تهیه کرده است. این دو کیت برای تغییر عادت های قبلی او در مصرف انرژی مثمر ثمر بوده اند.

او می گوید:” فکر می کنم الان بهتر شده ام. من الان برای کنترل مصرف انرژی در منزل روی چیزهایی فکر می کنم که تا پیش از این به آنها نگاه هم نمی کردم. الان وقتی می بینم که مصرف انرژی وسیله ای بالاست، خوب از آن استفاده نمی کنم.”

وقتی فیونا یک وسیله برقی را روشن می کند، می تواند از روی صفحه کامپیوتری بفهمد چقدر انرژی در حال مصرف شدن است و هزینه آن هم چقدر می شود. او می گوید:” این تکنولوژی آنقدر ساده است که همه می توانند از آن استفاده کنند. من واقعا مایلم که از آن استفاده کنم و امیدوارم در پایان پروژه تحقیقاتی، آنها حداقل بخشی از این دستگاه ها را به من بدهند وگرنه باید بروم و هر طور شده از بازار آزاد آنرا تهیه کنم.”

پوکول رانا می گوید:” تجزیه و تحلیل آخرین نتایج نشان می دهد که مصرف کننده های خانگی که در این پروژه بکارگرفته شده اند، نسبت به روز اول 8 درصد بیشتر در مصرف انرژی منازلشان صرفه جویی می کنند و امیدواریم که در پایان پروژه این مقدار به 20 درصد هم برسد.”

اما آیاعلاوه بر رفتارهای مصرفی انسانها، کاری هم می شود روی ساختمان منازل انجام داد. پاسخ این سئوال را باید درتحقیقات دانشمندان شهر مانهایم آلمان جستجو کرد.

آقای ناگی وقتی بیرون از منزل است انرژی را ذخیره می کند، چگونه؟ چون منزل او الان یک منزل هوشیار است. اما این یعنی چه؟

خانم آنکه وایدلیش هماهنگ کننده پروژه در این باره می گوید:” ما دستگاه های هوشمندی داریم که می توانید آنها را در منزل نصب کنید و بدین ترتیب میزان مصرف لوازم برقی خود را کنترل کنید. مثل ماشین لباسشویی یا فریزر. این دستگاها در آن واحد میزان مصرف انرژی را به شما اطلاع می دهند.”

کافی است که ماشین لباسشویی آماده کار باشد. بعد دستگاه هوشمند زمانیکه مصرف برق پایین تر است، ماشین لباسشویی را براه می اندازد. البته آقای ناگی هم می تواند از روی اینترنت هزینه مصرف برق را در ساعت های متفاوت بررسی کند و خودش دستور کارافتادن ماشین لباسشویی را صادر کند.

روبرت ناگی می گوید:” با این سیستم ما عادات قبلی خود در مورد زمان استفاده از وسایل برقی را کاملا عوض کرده ایم. الان، اول ما می بینیم که چه ساعت روز است و آیا قیمت برق در این زمان از روز پایین است یا نه. به این ترتیب با کنترل وسایل برقی خود، هم در مصرف انرژی صرفه جویی می کنیم ، هم در هزینه ها.”

آقای ناگی نسبت به همسایگانش از انرژی های تجدید پذیر بیشتری هم استفاده می کند، چرا که سیستم هوشمند وقتی که می فهمد در شبکه برق رسانی انرژی های تجدید پذیر وارد شده اند، بلافاصله وسایل برقی خانه را که آماده استفاده شده اند، روشن می کند.

آنکه وایدلیش، هماهنگ کننده پروژه اسمارهوس می گوید:” وقتی که وزش باد زیاد باشد یا هوا آفتابی باشد، الکتریسیته زیادی هم از این دو منبع تولید می شود. در این حالت هزینه تولید الکتریسیته هم پایین تر است و شما قاعدتا مایلید دقیقا در این زمان از وسایل برقی پرمصرف خود استفاده کنید. تکنولوژی که ما در اینجا معرفی می کنیم شما را از زمان دقیقی که باید وسیله برقی خود را روشن کنید آگاه می کند.”

این سیستم می تواند انرژی خورشیدی را در برخی خانه ها کنترل کند و آنها را وارد پروژه کند. بدین مفهوم که اگر مصرف انرژی در واحد مسکونی پایین است یا کسی در خانه نیست، انرژی را بگیرد و به همسایه ای که نیاز دارد، انتقال دهد.

آنکه وایدلیش می گوید:” امروزه شیوه کار بدینگونه است که اگر شما روی بام منزلتان بعنوان نمونه صفحه های های جذب نور خورشید را دارید، می توانید انرژی مازاد بر مصرف خود را سریعا به شبکه برق رسانی بفروشید. یا حتی می توانید آنرا به همسایگان خود بدهید که می خواهند سریعا آنرا مصرف کنند.”

با این وضعیت، آیا می توان از شبکه برق رسانی مستقل شد؟ برای پاسخ به این پرسش به لاوریو به جنوب یونان می رویم.

ساختمانهای ویژه ای اینجا وجود دارند که به شبکه برق رسانی متصل نیستند و تمام الکتریسیته مورد نیاز خود را از انرژی های بادی و خورشیدی تامین می کنند.

ایونیس پاسپالیاریس، مهندس مواد در دانشکده فنی آتن می گوید:“مشکلی که ما در اینجا به آن می پردازیم این است که منابع انرژی های تجدید پذیر همیشگی و با ثبات نیستند. بنابراین وقتی شما منایع انرژیهای تجدید پذیر را در ساختمان خود دارید، انرژی تولیدی از این منابع همیشه آن انرژی ای نیست که در ساختمان در حال مصرف است. بعضی وقتها میزانش بیشتر است و برخی اوقات کمتر. بنابراین وقتی بالاتر است شما باید انرژی را انبار کنید و وقتی پایین تر است باید از انرژی ذخیره شده خود در ساختمان استفاده کنید.”

تامین انرژی یک ساختمان بوسیله باتری نیازمند، باتری خیلی بزرگی است و از طرف دیگر عمر مفید باتری ها هم پایین است. راه حل: استفاده از هیدورژن بعنوان انرژی از طریق الکترولیز کردن و سپس ذخیره آن. استفانو کاروسیو هماهنگ کننده یک پروژه در ایتالیا می گوید:” ایده استفاده از هیدروژن از آنجایی شروع شد که باید بین تولید انرژی و مصرف انرژی یک توازن بوجود می آمد و این کار با ذخیره انرژی حاصل از هیدروژن شدنی بود؛ که می توان از آن در تولید الکتریسیته یا سیستم گرمایی منازل استفاده کرد.

پاسپالیاریس، مهندس مواد در دانشکده فنی آتن می گوید:” هیدروژن یک گاز است. وقتی از آن برای تولید الکتریسیته یا گرمایش استفاده می شود هیچ گاز گلخانه ای تولید نمی کند. هیدوژن وقتی می سوزد حتی دی اکسید کربن هم تولید نمی کند و به آب تبدیل می شود.

هدف این کار نهایتا استفاده از هیدروژن ذخیره شده بعنوان سوخت در ساختمانهای بزرگ و در واحد های مسکونی مجتمع های بزرگ است.

پاسپالیاریس می گوید:” اگر استفاده از انرژی در منازل پایین باشد، در آینده هیدروژنی کردن آنها تسهیل می شود. وقتی مصرف انرژی یک ساختمان پایین باشد، سیستم تامین انرژی آن به تبع آن هم کوچکتر می شود و هم به صرفه تر.”

خوب، بالاخره چگونه می توان میزان مصرف انرژی را پایین آورد؟ جواب با توجه به تجربه های این سه شهر اروپایی خیلی ساده است: با کنترل کردن آن.

www.dehems.eu
www.smarthouse-smartgrid.eu
www.h2susbuild.ntua.gr

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان