Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همسر نخست‌وزیر سوسیالیست اسپانیا برای رسیدگی به یک پرونده فساد مالی به دادگاه احضار شد

Begona Gomez
Begona Gomez Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بگونیا گومز، همسر پدرو سانچز نخست‌وزیر سوسیالیست اسپانیا، روز جمعه در دادگاه مادرید حاضر شد تا به اتهاماتی که علیه او در موضوع فساد مالی طرح شده، پاسخ دهد؛ اتهاماتی که حتی باعث شد شوهرش در ماه آوریل به فکر استعفا بیفتد.

آگهی

دادگاه پیش از این اعلام کرده بود که جلسه روز جمعه، بخشی از تحقیقات اولیه در این باره است که آیا خانم گومز از موقعیت خود به عنوان همسر نخست‌وزیر برای تأثیرگذاری بر فعالیت‌های تجاری‌اش استفاده کرده است یا خیر.

نه بگونیا گومز و نه وکیل او با خبرنگارانی که در این روز مقابل دادگاه جمع شده بودند، صحبت نکردند.

این جلسه بصورت غیرعلنی برگزار شد و تنها چند دقیقه پس از آغاز کار نیز قاضی دستور تعلیق جلسه را صادر و اعلام کرد که جلسه دیگری در تاریخ ۱۹ ژوئیه برگزار خواهد شد.

اگرچه خانم گومز تا کنون هرگز بطور علنی درباره این پرونده اظهارنظری نکرده، اما پدرو سانچز بارها و بشدت اتهامات طرح شده علیه همسرش را رد کرده و گفته است که این اتهامات بی‌اساس، توسط مخالفان سیاسی او طرح شده است.

این پرونده در چهارچوب یک سیستم حقوقی منحصربه‌فرد اسپانیایی، موسوم به «اتهام مردم» طرح شده که به افراد خصوصی اجازه می‌دهد علیه اشخاص ثالث طرح شکایت کنند و قضات می‌توانند درخواست رسیدگی به این پرونده‌ها را قبول یا رد کنند؛ و همه اتهامات نیز منجر به تحقیقات قضایی نخواهد شد.

این بار شکایت از خانم گومز از سوی یک گروه فعال ضدفساد به نام «Manos Limpias» به معنای «دست‌های پاک» طرح شده است. رهبر این گروه میگل برناد، وکیل و سیاستمداری است که از سوی یک حزب راست افراطی نامزد انتخابات پارلمان اروپا شده بود.

این گروه خانم گومز را متهم کرده که از نفوذ خود، برای تأمین مالی دوره کارشناسی ارشد دانشگاهی که خود اداره می‌کرد، استفاده کرده است.

بنا بر اعلام دادگاه، در جریان این تحقیقات، عملکرد خانم گومز از زمان نخست‌وزیری سانچز در سال ۲۰۱۸ میلادی ارزیابی خواهد شد. قراردادهای مربوط به تامین بودجه از مسیر اتحادیه اروپا نیز بطور جداگانه توسط دادستان اروپا بررسی خواهد شد.

پدرو سانچز در اواخر ماه آوریل اعلام کرده بود که به مدت پنج روز وظایفش را عنوان نخست‌وزیر به کناری خواهد گذاشت تا در این مدت بررسی کند آیا باید با آغاز تحقیقات دادگاه استعفا دهد یا خیر. او بعداً اعلام کرد که در سمتش باقی خواهد ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا: استعفاء نمی‌دهم

احتمال کناره‌گیری نخست وزیر اسپانیا؛ هزاران نفر در حمایت از پدرو سانچز تظاهرات کردند

قهر نخست‌وزیر سوسیالیست اسپانیا در پی طرح اتهام فساد علیه همسرش؛ پدرو سانچز چه در سر دارد؟