Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صحت‌سنجی یک ادعا؛ آیا مزدوران خارجی در حال ترک اوکراین هستند تا در کنار اسرائيل با حماس بجنگند؟

ارتش اسرائيل
ارتش اسرائيل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاربران شبکه‌های اجتماعی یک گزارش تلویزیونی را به زبان اوکراینی به اشتراک می‌گذارند که مدعی است مزدوران خارجی بسیج شده در اوکراین، کشور را ترک می‌کنند تا در کنار اسرائيل بجنگند.

آگهی

این تازه‌ترین کمپین اطلاعات نادرستی است که توسط طرفداران کرملین راه‌اندازی شده است. در این کمپین ادعا شده که مزدوران خارجی که در اوکراین علیه روسیه می‌جنگند اکنون در حال ترک میدان نبرد هستند تا به جنگ با حماس در نوار غزه بروند. 

یکی از اکانت‌های تلگرامی طرفدار روسیه در این باره نوشت: «کمک‌ها و توجه به کی‌یف به دلیل درگیری اسرائیل و فلسطین به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و این باعث نگرانی مقام‌های اوکراینی می‌شود.» 

همچنین یک کاربر دیگر در شبکه توییتر به این مسئله پرداخته و نوشته است: «انتقال جنگنده‌های لژیون خارجی برای شرکت در جنگ در کنار نیروهای دفاعی اسرائیل می‌تواند به شدت بر روحیه نیروهای مسلح اوکراین تأثیر بگذارد. آیا غرب واقعا آماده است پروژه اوکراین را ببندد و تمام توجه خود را صرف یک درگیری جدید در خاورمیانه کند؟»

برخی از حساب‌های کاربری طرفدار کرملین این ویدئو را به اشتراک گذاشتند و حتی ادعا کردند که این گزارش ثابت می‌کند که متحدان ناتو فعالانه نیرو به اوکراین فرستاده‌اند.

در حالی که دیگران این گزارش را نشانه‌ای از بی علاقگی غرب به تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین دانسته‌اند.

اما آیا این گزارش واقعی است یا تنها یک نسخه از کمپین‌های جعلی نسبتا حرفه‌ای بوده که توانسته بسیاری را فریب دهد؟

در یک بررسی دقیق‌تر مشخص می‌شود که عناصر خاصی وجود دارد که صحت این گزارش را مورد تردید قرار می‌دهد. نخست اینکه نه آرم کانال تلویزیونی در این گزارش وجود دارد و نه نام روزنامه‌نگار پشت این گزارش نوشته شده است. ضمن اینکه هیچ‌یک از مصاحبه‌های مربوط به این گزارش شنیدنی نیستند. 

ضمن اینکه هیچ یک از کلیپ‌های این گزارش شواهدی را تایید نمی‌کند که نشان‌دهنده این باشد نیروهای خارجی از اوکراین به اسرائيل اعزام شده‌اند یا نیروهای ناتو برای جنگ در اوکراین حضور دارند. 

همچنین با جستجوی تصاویر مربوط به این گزارش می‌توان دریافت که گزارش اصلی در روز ۹ اکتبر توسط شبکه خبری CBS آمریکا منتشر شده که در آن صحبت از تدارک اسرائيل برای تهاجم زمینی به غزه شده است و هیچ اشاره‌ای به مسئله اوکراین ندارد. 

در آن گزارش همچنین هیچ اشاره‌ای به خروج نیروهای خارجی از اوکراین نکرده است. این بدان معناست که سازندگان این کلیپ به سادگی صدای ویدیو مربوط به گزارش CBS را حذف کرده و صدای خود را روی آن قرار داده‌اند. 

تخمین زده می‌شود که تاکنون حدود ۱۵۰۰ تا ۲ هزار داوطلب خارجی برای جنگ با روسیه همچنان در اوکراین باقی مانده باشند. در ماه مارس ۲۰۲۲ وزیر امور خارجه اوکراین تعداد درخواست جنگجوی داوطلب خارجی را حدود ۲۰۰ هزار نفر تخمین زده بود. افرادی که به گفته وزیر خارجه اوکراین از ۵۲ کشور مختلف جهان بودند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از آن زمان به بعد هیچ به روز رسانی رسمی درباره تعداد این جنگجویان خارجی حاضر در اوکراین وجود ندارد. ضمن اینکه تابه حال هیچ یک از کشورهای دنیا از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه ارتش خود را در اوکراین مستقر نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نقدی بر رویکرد اتحادیه اروپا در قبال بحران حماس و اسرائيل؛ آیا بروکسل در حفظ ارزش‌های خود شکست خورد؟

درگیری‌های گسترده در مرز لبنان؛ حزب‌الله به ۱۹ موضع و سایت نظامی اسرائیل «حمله» کرد

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد