Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

رهبران فرانسه و آلمان در نشست شورای اتحادیه اروپا (عکس از آرشیو)
رهبران فرانسه و آلمان در نشست شورای اتحادیه اروپا (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از کارشناسان فرانسوی و آلمانی روز سه‌شنبه در گزارشی بر لزوم اصلاح اتحادیه اروپا پیش از پذیرش اعضای جدید در این اتحادیه در سال ۲۰۳۰ تاکید کردند.

آگهی

این گزارش به درخواست دولت‌های فرانسه و آلمان توسط ۱۲ کارشناس تهیه شده است. آنها هشدار داده‌اند که اصلاح اتحادیه اروپا برای جلوگیری از به بن‌بست رسیدن در روند تصمیم‌گیری‌ها در این اتحادیه الزامی خواهد بود. 

آنا لورمان، وزیر امور اروپایی در دولت آلمان در همین باره گفت: «گسترش اتحادیه اروپا آن را قوی‌تر و باثبات‌تر خواهد کرد.» 

او در عین حال تاکید کرد که برنامه‌ریزی برای روند گسترش اتحادیه اروپا باید از هم‌اکنون آغاز شود.

اوکراین از جمله نامزدهای عضویت در اتحادیه اروپا است. تهاجم نظامی روسیه به این کشور باعث شده است تا عضویت این کشور در اتحادیه اروپا بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. 

گزارش تهیه شده در اختیار ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته است. کارشناسان در این گزارش پیشنهاد کرده‌اند که نحوه کار و روند تصمیم‌گیری در اتحادیه اروپا برای پذیرش اعضای جدید ساده‌تر شود. 

گسترش اتحادیه اروپا به دلایل ژئوپولیتیک موقعیت مناسبی در اولویت‌های اتحادیه دارد اما اتحادیه اروپا هنوز نه از نظر نهادها و نه از نظر سیاسی آماده پذیرش اعضای جدید نیست.
گزارش گروهی از کارشناسان فرانسوی و آلمانی

وزیر امور اروپایی آلمان گفت که این گزارش در جریان مذاکرات مقام‌های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا مورد استقبال قرار گرفت. این در حالی است که همتای اسپانیایی آنا لورمان گفت که مواضع کشورهای عضو اتحادیه درباره اصلاحات داخلی همچنان از یکدیگر فاصله زیادی دارد. 

در بخشی از این گزارش آمده است: «گسترش اتحادیه اروپا به دلایل ژئوپولیتیک موقعیت مناسبی در اولویت‌های اتحادیه دارد اما اتحادیه اروپا هنوز نه از نظر نهادها و نه از نظر سیاسی آماده پذیرش اعضای جدید نیست.»

کارشناسان فرانسوی و آلمانی در گزارش خود پیشنهاد کرده‌اند که در نحوه تصمیم‌گیری براساس اتفاق نظر در اتحادیه اروپا تجدیدنظر شود. بر همین اساس دستیابی به اجماع برای تصمیم‌گیری در زمینه سیاست خارجی و امنیتی همچنان لازم خواهد بود اما در مورد دیگر موضوعات از جمله بحث حساس سیاست مالیاتی تصمیم‌گیری بر اساس حد نصاب خاصی از اکثریت اعضاء صورت خواهد گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال کارشناسان با توجه به حساسیت موضوع پیشنهاد کرده‌اند که استثناهایی برای تصمیم‌گیری در این موضوع‌ها هم در نظر گرفته شود. در بخش دیگری از این گزارش آمده است که برای حفظ کارایی می‌توان «تفاوت‌هایی» بین گروه‌هایی از کشورهای عضو در نظر گرفت. به این ترتیب گروهی از کشورها مجاز خواهند بود که بدون موافقت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه یا موضوع خاصی تصمیم‌های جداگانه‌ای بگیرند.

این پیشنهاد پیش از این با توجه به نگرانی از ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا با مخالفت‌هایی روبرو شده بود. 

پیشنهاد شکل‌گیری «هسته سخت» اتحادیه اروپا

در این گزارش پیشنهاد شده است که گروهی از کشورهای عضو که به دنبال ادغام بیشتر هستند اجازه پیدا کنند تا بدون دیگر اعضاء سیاست‌های مشترک بیشتری را پیش ببرند. این گروه در عمل به «هسته سخت» اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد. لایه دوم اعضای اتحادیه اروپا در این گزارش اعضای کنونی اتحادیه اروپا یعنی ۲۷ کشور خواهند بود.

لایه سوم شامل کشورهایی مانند سوئیس و نروژ خواهد شد که عضو اتحادیه اروپا نیستند اما در بازار مشترک اروپایی حضور دارند. در نهایت لایه چهارم شامل همه کشورهای قاره اروپا خواهد شد که در «مجمع سیاسی اروپا» حضور خواهند داشت.

کاهش تعداد اعضای کمیسیون اروپا و محدودیت برای شمار نمایندگان پارلمان

AP Photo
مقر کمیسیون اروپاAP Photo

یکی دیگر از پیشنهادهای مطرح‌شده در گزارش ۱۲ کارشناس فرانسوی و آلمانی کاهش تعداد اعضای کمیسیون اروپا است. این کمیسیون هم‌اکنون ۲۷ عضو دارد. به این ترتیب هر کشور عضو اتحادیه اروپا با یک کمیسر اروپایی در کمیسیون یک نماینده دارد. 

در گزارش کارشناسان فرانسوی و آلمانی لزوم حضور یک نماینده از هر کشور در کمیسیون حذف شده است.

از سوی دیگر این کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند که تعداد نمایندگان پارلمان اروپا به ۷۵۱ نماینده محدود شود. 

اتحادیه اروپا قرار است تا پیش از پایان سال جاری میلادی درباره آغاز روند گفتگوهای عضویت با چند کشور از جمله اوکراین و مولداوی تصمیم‌گیری کند. 

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا هفته گذشته گفت که اتحادیه اروپا نباید برای پیشبرد روند عضوگیری‌های جدید در انتظار اصلاح معاهده‌های خود باشد. 

آگهی

لورانس بون، وزیر اروپایی در دولت فرانسه گفته که گزارش کارشناسان فرانسوی و آلمانی تنها یک گزارش پیشنهادی برای کمک به بحث درباره اصلاح اتحادیه اروپا است. به گفته او این گزارش پیشنهاد مشترکی از سوی پاریس و برلین محسوب نمی‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تداوم انتقادهای ایلان ماسک از کمک آلمان به پناهجویان: نظرسنجی کرده‌اید؟

قیمت مسکن در آلمان به پایین‌ترین حد خود رسید

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند