Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه در آستانه ریاست دوره‌ای بر شورای اتحادیه اروپا؛ درباره این شورا چه می‌دانیم؟

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه از اول ژانویه سال آینده میلادی برای شش ماه ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را برعهده خواهد داشت. اما شورای اتحادیه اروپا و یا همان شورای وزیران اروپایی چیست و چه تفاوتی با شورای اروپا دارد؟

آگهی

در اولین روز سال ۲۰۲۲ میلادی ریاست دوره ای اتحادیه اروپا برای شش ماه به فرانسه می رسد. اما این ریاست موقت به چه معناست؟ شورای اروپا چه نقشی در استراتژی‌های اتحادیه اروپا دارد؟

«راه اندازی دوباره، قدرت و احساس تعلق»، این شعاری است که فرانسه برای ریاست بعدی خود بر شورای اتحادیه اروپا (PFUE) انتخاب کرده است. وظیفه اصلی پاریس یافتن راهی برای سازش و تعامل ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

سیزده سال پس از آخرین ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا، این کشور بار دیگر ریاست جلسات شورای اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت. ریاستی که با دوران انتخابات ریاست جمهوری فرانسه همراه خواهد شد.

حال باید دید رهبری شورای اروپا به انتخاب مجدد ماکرون در مقام ریاست جمهوری کمک خواهد کرد یا به ضرر او تمام خواهد شد.

شورای اتحادیه اروپا چیست؟

شورای اتحادیه اروپا که به عنوان شورای وزیران اتحادیه اروپا نیز شناخته می شود، یک نهاد مهم اروپایی است. شورای اتحادیه اروپا در ۱۰ زمینه مختلف وزرای متفاوت ۲۷ کشور را در چندین نوبت در سال گردهم جمع می‌کند. از شناخته شده‌ترین زمینه‌ها می‌توان به شورای کشاورزی و ماهیگیری، شورای امور خارجه یا شورای امور اقتصادی و مالی هستند.

شورای اتحادیه اروپا با در همکاری مشترک با پارلمان اروپا، وظیفه مذاکره و سپس تصویب پیشنهادهای قانونی کمیسیون اروپا و همچنین بودجه اتحادیه اروپا را دارد. این سازمان سیاست‌های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را به ویژه در مسائل اقتصادی و بودجه سالانه هماهنگ کرده و سیاست‌های خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا را طراحی و سپس اجرا می‌کند.

شورای اتحادیه اروپا با شورای اروپا متفاوت است. شورای اروپا هر سه ماه یک بار، رهبران بیست و هفت کشور را گرد هم می‌آورد تا اولویت‌های اتحادیه اروپا را مشخص کند. شورای اروپا نهادی از اتحادیه اروپا نیست بلکه یک سازمان بین المللی متشکل از ۴۷ کشور است.

ریاست بر شورای اتحادیه اروپا

در راس اتحادیه اروپا، فرانسه ریاست جلسات تشکیلات موضوعی شورا را بر عهده خواهد داشت. از اول ژانویه تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲. همچنین فرانسه نماینده شورای اتحادیه اروپا در سایر نهادهای اروپایی مانند پارلمان و کمیسیون، نهاد اجرایی اتحادیه اروپا خواهد بود.

تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا بصورت دوره‌ای ریاست شورای اتحادیه اروپا را عهده دار خواهند بود و طبیعتا همه این کشورها اولویت‌های سیاسی و اقتصادی خود را در دوره شش ماهه در جلسات تصمیم گیری وزرا پیگیری می‌کنند. یکی از مهم‌ترین اولویت‌های فرانسه در شش ماهه آینده تشکیل ارتش مشترک اروپایی خواهد بود. پروژه‌ای که یک سال پیش از سوی امانوئل ماکرون مطرح شد و حمایت آنگلا مرکل، صدراعظم وقت آلمان را داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای اروپا از وضعیت زندانی‌ها در فرانسه «عمیقا» ابراز نگرانی کرد

پارلمان و شورای اروپا برای کاهش ۵۵ درصدی آلاینده‌های کربن تا سال ۲۰۳۰ توافق کردند

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد