Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان و شورای اروپا برای کاهش ۵۵ درصدی آلاینده‌های کربن تا سال ۲۰۳۰ توافق کردند

شورای اتحادیه اروپا
شورای اتحادیه اروپا Copyright Mario Salerno/European Union
Copyright Mario Salerno/European Union
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AP-AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این توافق برای اجرایی شدن باید به تصویب پارلمان اروپا برسد و از سوی شورای اتحادیه به کشورهای عضو ابلاغ شود.

آگهی

نمایندگان پارلمان و شواری اتحادیه اروپا بامداد چهارشنبه ۲۱ آوریل پس از ساعت‌ها رایزنی فشرده بر سر پیش‌نویس قانون حذف آلاینده‌های کربن تا سال ۲۰۵۰ به توافق رسیدند. نهاد قانونگذاری و نمایندگان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا همچنین برای کاهش ۵۵ درصدی همین آلاینده‌ها تا سال ۲۰۳۰ نسبت به سال ۱۹۹۰ توافق کردند.

فرانس تیمرمن معاون اجرایی رئیس کمیسیون برای پیمان سبز اروپا بامداد چهارشنبه این خبر را با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد.

ژوآئو پدرو ماتوش، وزیر محیط زیست و کنش اقلیمی پرتغال، رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا «قانون آب‌وهوایی اروپا را مادر قوانین اروپایی و چارچوبی برای قانونگذاری در کشورهای عضو طی سه دهه آینده» توصیف کرد.

این توافق برای اجرایی شدن باید به تصویب پارلمان اروپا برسد و از سوی شورای اتحادیه به کشورهای عضو ابلاغ شود.

با وجود استقبال بیشتر سیاستمداران داخلی و اروپایی از دستیابی به این توافق، گروه پارلمانی سبزها/ اتحاد آزاد اروپایی، مصوبه پارلمان و شورای اتحادیه اروپا را فاقد بلندپروازی توصیف کرده و می‌گویند که این پیش‌نویس ممکن است باعث کاهش اهمیت پیمان سبز اروپا شود.

اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۱۹ پیمان سبز را با هدف تبدیل ۲۷ کشور عضو به نخستین منطقه عاری از آلاینده‌های کربن جهان تصویب کرد. این توافق برای بررسی و چانه‌زنی به رهبران کشورهای عضو تحویل داده شد. نمایندگان پارلمان خواستار کاهش ۶۰ درصدی آلاینده‌های کربن تا سال ۲۰۳۰ بودند اما شورای اتحادیه اروپا، هدف ممکن را صرفا در کاهش ۳۰ درصدی عامل انسانی اصلی گرمایش زمین قرار داده بود.

تصویب پیش‌نویس قانونی اجرای این توافق، که پس از اصلاحاتی صورت گرفته، نخستین گام برای اجرای اهداف زیست محیطی و مقابله با گرمایش کره زمین در مقیاس اروپایی است. قرار است میلیاردها یورو برای پیاده کردن مفاد این توافق به کشورهای عضو و نهادهای اروپایی پرداخته شود.

اوزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا با استقبال گرم از دستیابی به این توافق با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «هدف ما برای تبدیل شدن به نخستین نقطه عاری جهان از آلاینده‌های کربنی، حال یک قانون است.»

چین در اجلاس سران جهان برای مقابله با تغییرات اقلیمی شرکت می‌کند

توافق بر سر پیش‌نویس قانون حذف آلاینده‌های کربن تا سال ۲۰۵۰ در آستانه اجلاس بین‌المللی رهبران جهان به میزبانی ایالات متحده آمریکا به تصویب رسید.

دولت جو بایدن، برخلاف رویکرد محیط زیست گریزانه دونالد ترامپ، با بازگشت به پیمان اقلیمی پاریس تصمیم به راهبری مبارزه جهانی برای توقف سرعت گرمایش زمین گرفته است.

بامداد چهارشنبه جمهوری خلق چین، که همراه با ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌های کربنی جهان به شمار می‌روند، اعلام کرد شی ژین پینگ، رئیس جمهوری این کشو در اجلاس مقابله با تغییرات اقلیمی جهان به میزبانی آنلاین واشنگتن شرکت می‌کند.

براساس بیانیه وزارت امور خارجه چین، قرار است آقای شی سخنرانی بسیار مهمی در این اجلاس مجازی داشته باشد. چین در سال گذشته اعلام کرد آلاینده‌های کربن خود را تا سال ۲۰۵۰ به ۶۰ درصد سال ۲۰۰۳ کاهش خواهد داد. این تصمیم با استقبال گسترده جهانی مواجه شد.

مناسبات نه‌چندان دوستانه چین و ایالات متحده آمریکا از زمان به قدرت رسیدن جو بایدن سردتر شده است.

وعده محیط زیستی پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دیگر رقیب استراتژیک ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه و در جریان سخنرانی سالانه خطاب به شهروندان این کشور گفت ما باید به چالش‌های ناشی از تغییرات اقلیمی با ساخت یک صنعت بازیافت آلاینده‌های کربن پاسخ دهیم.

سازمان ملل متحد ادامه روند کنونی افزایش دمای کره زمین را فاجعه‌بار توصیف کرده و هشدار داده است که در صورت نبود عزم جدی جهانی برای مقابله با این وضعیت، بسیاری از مناطق زمین در پایان قرن ۲۱ قابل سکونت نخواهند بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان جهانی بهداشت: ۹۹درصد مردم جهان هوای بی‌کیفیت تنفس می‌کنند

فرانسه در آستانه ریاست دوره‌ای بر شورای اتحادیه اروپا؛ درباره این شورا چه می‌دانیم؟

ایالات متحده آمریکا رسما به پیمان مقابله با تغییرات اقلیمی پاریس بازگشت