مشاور علمی کاخ‌سفید: هدف‌مان تولید ۱۰۰ روزه واکسن برای همه‌گیری بعدی است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تزریق واکسن کرونا
تزریق واکسن کرونا   -  کپی رایت  AP Photo

اریک لندر، مشاور علمی کاخ سفید می گوید آمریکا به دنبال برنامه ریزی برای مقابله با همه گیری های بعدی با تولید واکسن ظرف تنها ۱۰۰ روز است.

او که روز چهارشنبه کارش را آغاز کرد اولین فردی است که در مقام مشاور علمی کاخ سفید در جلسات کابینه دولت فدرال آمریکا حضور خواهد داشت. اریک لندر این تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده را نشان دهنده اهمیت علم در سیاستگذاری های می داند.

مشاور علمی کاخ سفید درباره کشف واکسن کرونا ظرف کمتر از یک سال گفت: «از یک نظر این فوق العاده است که ما موفق شدیم طی کمتر از یک سال واکسنی موثر [برای بیماری "کووید ۱۹"] تولید کنیم اما از یک نظر دیگر هم به خودتان خواهید گفت یک سال زمانی طولانی است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود: «برای اینکه واقعا تاثیرگذار باشیم در نظر داریم که کار را ۱۰۰ روزه انجام دهیم. بسیاری از ما اکنون درباره هدف تولید واکسن ظرف ۱۰۰ روز از زمان شناسایی یک ویروس با توانایی بالقوه همه گیری در سطح جهان سخن می گوییم.»

اریک لندر افزود که دستیابی به این هدف در عمل به این معنا است که واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» می توانست اوایل ماه آوریل سال ۲۰۲۰ آماده باشد. به گفته مشاور علمی کاخ سفید کشف واکسن طی ۱۰۰ روز برای همه گیری ها در آینده هدفی «دست یافتنی» است.

او همچنین این احتمال را مطرح کرد که ممکن است امکان پیاده کردن تجربه ای مشابه و «سریعتر» برای مقابله با بیماری سرطان نیز پدید بیاید. استفاده از فناوری «پیام رسانی آر ان ای» (messenger RNA) در تولید واکسن های «فایزر-بیون تک» و «مدرنا» امیدهایی را برای امکان استفاده از این فناوری برای مقابله با دیگر بیماری ها از جمله سرطان پدید آورده است.