رای گیری تاریخی برای قانون «تعهد به اصول حقوق بشری و زیست محیطی» شرکت ها در پارلمان اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
پارلمان اروپا بروسکل
پارلمان اروپا بروسکل   -  Copyright  AP Photo

نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه، ۲۰ اسفند، برای رای گیری درباره طرح قانونی جلسه دارند که می تواند برای شرکت های تجاری فعال در اتحادیه اروپا « استاندارد رفتاری تازه ای» تعیین کند. نمایندگان پارلمان از روز دوشنبه بحث و گفتگو درباره این طرح را آغاز کرده بودند.

این قانون که  در صورت نهایی شدن «لازم الاجرا» خواهد بود تمام شرکت های فعال در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را متعهد می کند که از «استانداردهای اصولی اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشر و حفاظت محیط زیست» تخطی نکنند.

پیش نویس این قانون پیشاپیش از سوی کمیته امور حقوقی به کمیسیون اروپا جهت اجرا ارائه شده است. این قوانین شرکت های فعال در خاک اتحادیه اروپا را ملزم می کند در قبال حقوق بشر و محیط زیست « در هر سرزمینی که مستقر هستند و خط تولید دارند»، متعهد باشند.

یکی از نمایندگانی که این طرح را برای اولین بار به پارلمان برده است رافائل گلوکزمن، نماینده فرانسوی و عضو جبهه چپ پارلمان اروپاست.

هدف اصلی این نماینده، جریمه و بایکوت محصولات شرکت هایی است که کارخانه هایشان در چین بواسطه استثمار اویغورها،‌ اقلیت مسلمان چین و یا کودکان تولید می شوند.

رافائل گلوکزمن ماه هاست که برای تهیه چنین قانونی تلاش می کند. او بارها از اتحادیه اروپا خواسته است تا صادرات محصولات ساخت چین بدلیل « نسل کشی اویغورها و استثمار آنها در استان سین کیانگ» ممنوع شود.

رافائل گلوکزمن چالش بزرگی پیش رو دارد چرا که پکن بزرگترین متحد اقتصادی اتحادیه اروپا است.