برنامه جدید اتحادیه اروپا برای تولید و توسعه خودروهای هیدروژنی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
برنامه جدید اتحادیه اروپا برای تولید و توسعه خودروهای هیدروژنی
Copyright  Wikipedia/Taisyo

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ۸ ژوئیه (۱۸ تیر) از طرح جامع خود برای تولید صنعتی هیدروژن به منظور استفاده در خودروها و وسائط نقلیه هیدروژنی در قاره سبز رونمایی کرد.

به موجب این طرح، اتحادیه اروپا برای رسیدن به هدف چشم انداز قاره بدون کربن و استفاده سراسری از انرژی پاک در سال ۲۰۵۰ هیدروژن مورد نیاز خود را تامین خواهد کرد.

کمیسیون اروپا گفته است این اتحادیه تا سال ۲۰۳۰ باید دستکم به رقم تولید ۱۰ میلیون تن هیدروژن برسد. به همین منظور و در چارچوب استراتژی «اتحاد هیدروژن پاک برای اروپا»، یک صندوق سرمایه گذاری تاسیس خواهد شد و بانک ها، صاحبان صنایع، نهادهای مدنی و وزرای دولت‌های اروپایی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

خودروهای هیدروژنی نسلی جدید و بهره مند از انرژی پاک هستند که بیشتر از خودروهای برقی با محیط زیست سازگاری نشان می دهند. این خودروها به گونه‌ای ساخته شده اند که هیدروژن را به آب و الکتریسیته تبدیل می کنند؛ الکتریسیته صرف چرخش موتور می شود و آب از طریق اگزوز دفع می شود.

هرچند خودروهای هیدروژنی نسبت به خودروهای برقی مزایای بیشتری دارند، اما مشکل فعلی این است که این خودروها به لحاظ هزینه هنوز به صرفه نیستند. در فرانسه که از پیشتازان این صنعت به شمار می رود، شرکت دانش بنیان «سیمبیو» سالانه تنها می‌تواند ۱۰۰ عدد باطری هیدروژنی تولید کند و قیمت هر خودروی هیدروژنی، که فعلا در سطح تک مدل است، به ۵۰ هزار یورو می رسد.

خودروی هیدروژنی با باطری مخصوص به خود می تواند با سه دقیقه شارژ ۲۰ کیلومتر را بپیماید. این در حالی است که شارژ خودروی برقی هربار چندین ساعت طول می کشد.

در حال حاضر قیمت هر باک کامل هیدروژنی ۹ یورو است و مسئولین اتحادیه اروپا قصد دارند قیمت آن را به زیر ۸ یورو برسانند تا بتواند با خودروهای دیزلی رقابت کند.

در سال های اخیر کشورهای صنعتی جهان رفته رفته به استفاده از خودروهای هیدروژنی رو آورده اند. چین بودجه ۱۴ میلیارد یورویی خودروهای برقی را به تولید خودروهای هیدروژنی اختصاص داده است. آلمان نیز پروژه‌ای ۹ میلیارد یورویی در این خصوص در دست دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید