انتخابات شهرداری ها در فرانسه؛ پیروزی سبزها و شکست حزب حاکم

انتخابات شهرداری ها در فرانسه؛ پیروزی سبزها و شکست حزب حاکم
Copyright AFP
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتیجه دور دوم انتخابات شهرداری ها در فرانسه نشان داد که محبوبیت دولت امانوئل ماکرون در حد بسیار پایینی قراردارد و بسیاری از کسانی که سه سال پیش به او رای داده اند، از حزب «در راه» سلب اعتمادکرده اند.

آگهی

انتخابات دور دوم شهرداری‌ها در فرانسه بنوعی یک همه پرسی درباره عملکرد دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه بود. نتیجه این انتخابات نشان داد، که شهروندان این کشور از سیاست‌های حزب « جمهوری به پیش» امانوئل ماکرون سلب اعتماد کرده اند.

نامزدهای شهردار شدن « جمهوری به پیش»، حزبی که جوانترین رئیس جمهوری فرانسه آنرا تاسیس کرده است، در هیچ یک از شهرهای بزرگ کشور نتوانسته اند پیروز باشند. هر چند نامزدهای این حزب در برخی از این شهرها از جمله لیون، دومین شهر فرانسه، با راست‌های میانه رو هم ائتلاف کردند اما در نهایت این سبزها بودند که با اقتدار به پیروزی رسیدند.

لیون، بوردو و استراسبورگ در کنترل سبزها

به جز لیون، شهرداری قطبهای تاریخی و اقتصادی فرانسه از جمله بوردو و استراسبورگ پس از دهه‌ها به دست ائتلاف چپ و یا سبزها افتاد. این دومین انتخابات متوالی در فرانسه است که در آن سبزها موفق می شوند بهترین رکورد را از آن خود کنند. در انتخابات اروپایی سال گذشته نیز سبزهای فرانسه موفق به کسب یک پیروزی بی‌سابقه شده بودند.

قرار بود در آخرین هفته ماه مارس دور دوم انتخابات شهرداری‌ها برگزار شود که شیوع بیماری کووید-۱۹ آن را بیش از سه ماه به تعویق انداخت. در این انتخابات حدود ۶۰ درصد از واجدان شرایط از رفتن به پای صندوق‌های رای سرباز زدند وحدود ۴۰ درصد در انتخابات شرکت کردند.

با این حال میزان پایین شرکت در انتخابات نیز باعث نشد نامزدهای مورد نظر امانوئل ماکرون به پیروزی برسند. در پاریس شهردار کنونی، آن ایدالگو، نامزد حزب سوسیالیست و مورد تائید سبزهای فرانسه موفق شد با اقتدار دو رقیب دیگر خود، انیس بوزین، حزب « جمهوری به پیش» و رشیدا داتی، حزب جمهوریخواهان را از رسیدن به «هتل دو ویل» پاریس بازدارد. ان ایدالگو بیش از ۵۰ درصد آرای ماخوذه در پایتخت فرانسه را از آن خود کرد.

نخست وزیر و حفظ شهرداری در لووآور

تنها سیاستمدار موفق دولت که در انتخابات اخیر موفق به پیروزی شد نخست وزیر، ادوارد فیلیپ بود که البته او هم کارت عضویت حزب «جمهوری به پیش» را ندارد و جزو راست‌های میانه و عضو پیشین «جمهوریخواهان» فرانسه است. اما ادوارد فیلیپ هم پیروز شهر بزرگی نبود و توانست در شهر کوچک و بندری لوآور نفر اول انتخابات پایانی باشد.

در شهر مارسی هم میشل روبیرولا، عضو حزب سبزها، هر چند موفق نشد با کسب اکثریت شهردار شدن خود را تحمیل کند اما رای بالا به او، وضعیت رقیبش که از سوی حزب « جمهوری به پیش» حمایت می شد را دشوار کرد و حالا پس از ۲۵ سال احتمال این وجود دارد که شهرداری این بندر مهم جنوب فرانسه جمعه آینده از کنترل راست‌ها خارج شود. شورای شهر درباره انتخاب شهردار به علت نزدیکی رای دو نامزد رقیب، تصمیم گیری خواهدکرد.

احتمال ترمیم کابینه دولت ماکرون

پیروزی بزرگ سبزها بی‌تردید امانوئل ماکرون را وادار به واکنش خواهد کرد. بسیاری از کارشناسان تشکیل دولت و نخست وزیر جدید را در این وضعیت محتمل می دانند. اما یانیک جادو، رهبر سبزهای فرانسه صبح دوشنبه در گفتگو با رسانه‌ها تاکید کرد که حزب او قصد ورود به کابینه جدید دولت را ندارد و از رئیس جمهوری خواست به جای «بازیهای سیاسی» سیاست‌های « حمایت ازمحیط زیست» را اجرایی کند.

به جز پیروزی بی‌سابقه سبزها در فرانسه، در قدرت ماندن دو عضو مهم حزب سوسیالیست در پاریس و لیل به عنوان شهردار، «اعتبار» از دست رفته سوسیالست‌ها در انتخابات اخیر را تا اندازه‌ای به آنها بازگرداند. به جز ان ایدالگو در پاریس، مارتین اوبری درشهر شمالی لیل نیز موفق شد در رقابتی پایاپی دوره پنجم کار خود در هتل دو ویل را آغاز کند.

در انتخابات شهرداریها رای دهندگان کنترل دست کم ده شهر بزرگ کشور را به زنان واگذار کردند. اتفاقی کم‌سابقه در جمهوری پنجم فرانسه که همچنان در میزان برابری بین زنان و مردان نقض های فراوانی دارد.

حزب راست گرای افراطی «اتحاد ملی» به رهبری مارین لوپن هم موفق شد پس از دو دهه کنترل یک شهر بالای ۱۰۰ هزار نفری، پرپینیان در جنوب شرقی فرانسه را بدست آورد. این حزب پیش از این شهرداری‌های بزیر و فرژوس در همین منطقه را به کنترل خود درآورده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون اعضای هیات دولت جدید فرانسه را برای ۲ سال پایانی قدرت معرفی کرد

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد