Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماکرون اعضای هیات دولت جدید فرانسه را برای ۲ سال پایانی قدرت معرفی کرد

مراسم معارفه نخست‌وزیر جدید فرانسه
مراسم معارفه نخست‌وزیر جدید فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه و فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح در دولت جدید در سمت خود ابقاء شده‌اند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه وزرای دولت جدید این کشور را معرفی کرد.

رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه گذشته با پذیرش استعفای ادوار فیلیپ، نخست وزیر این کشور، ژان کاستکس را به عنوان رئیس دولت جدید معرفی کرده بود. یکی از مهمترین تغییرات در میان وزرای دولت فرانسه انتصاب ژرار دارمنن، یکی از نزدیکان نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین به عنوان وزیر کشور جدید است. ژرار دارمنن که در دولت ادوار فیلیپ وزیر بودجه بود جانشین کریستوف کستنر، از متحدان نزدیک امانوئل ماکرون شده است.

کریستوف کستنر طی هفته های گذشته به علت نرمش در برابر معترضان به برخوردهای خشونت آمیز پلیس از سوی اتحادیه های کارکنان پلیس مورد انتقاد قرار گرفته بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
ژان کاستکس، نخست‌وزیر جدید فرانسهAP Photo

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه و فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح (دفاع) در دولت جدید در سمت خود ابقاء شده اند. برنو لومر، وزیر اقتصاد نیز در کابینه جدید مقام خود را حفظ کرده است. در مقابل نیکول بلوبه، وزیر دادگستری مانند کریستوف کستنر در دولت ژان کاستکس حضور ندارد.

اریک دوپون مورتی، یکی از سرشناس ترین وکلای دعاوی فرانسه در کابینه جدید عهده دار مقام وزارت دادگستری شده است. به دنبال درخشش سبزها در انتخابات محلی اخیر فرانسه گمانه زنی های زیادی در مورد وزیر محیط زیست در دولت جدید مطرح شده بود. رئیس جمهوری فرانسه در دولت جدید باربارا پومپیلی، یکی از اعضای سابق حزب سبزها را به عنوان وزیر جدید محیط زیست معرفی کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ میلادی با شعار «نه چپ و نه راست» و آغاز فصل جدیدی از سیاست ورزی در این کشور به قدرت رسید. این در حالی است که در دولت جدید فرانسه بسیاری از چهره های راستگرا و نزدیکان نیکولا سارکوزی و فرانسوا فیون، رقیب راستگرای امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت رسیده اند.

بیش از نیمی از اعضای هیات وزیران جدید فرانسه را زنان تشکیل می دهند. اولین جلسه هیات دولت جدید فرانسه قرار است سه شنبه بعدازظهر برگزار شود. ژان کاستکس نیز قرار است هفته آینده با سخنرانی در مجلس ملی فرانسه با اعلام برنامه های دولت خود از نمایندگان درخواست رای اعتماد کند. «جمهوری به پیش»، حزب امانوئل ماکرون به همراه متحدان خود اکثریت کرسی های مجلس ملی را در اختیار دارد.

دوره ریاست جمهوری امانوئل ماکرون و مجلس ملی سال ۲۰۲۲ به پایان می رسد و دولت جدید فرانسه طی دو سال آینده برنامه های رئیس جمهوری این کشور را اجرا خواهد کرد. امانوئل ماکرون قرار است روز سه شنبه هفته آینده برنامه های دولت برای دو سال آینده، به ويژه تدابیر دولت برای مقابله با تبعات اقتصادی بحران شیوع ویروس جدید کرونا را اعلام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گویان «جزیره» است؛ اشتباه نخست‌وزیر فرانسه سه سال بعد از اشتباه ماکرون

انتخابات شهرداری ها در فرانسه؛ پیروزی سبزها و شکست حزب حاکم

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند