دفتر ملی مبارزه با نفرت در فرانسه تأسیس می‌شود

کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه در گورستان وستهوفن
کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه در گورستان وستهوفن   -  Copyright  عکس از آسوشیتد پرس   -   Jean-Francois BADIAS
نگارش از یورونیوز

روز سه‌شنبه، افراد ناشناس، صلیب شکستهٔ نازی را با رنگ سیاه بر بیش از یکصد سنگ قبرِ یک گورستان قدیمی کشیدند. وزیر کشور فرانسه تصریح کرد که این «جمهوری ما است که به آن اهانت شده» است.

وزارت کشور فرانسه در بیانیه‌ای از تشکیل «دفتر ملی مبارزه با نفرت» خبر داد.

کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد بخش تازه‌ای در نیروی ژاندارمری این کشور ایجاد می‌شود که به مبارزه با نفرت اختصاص دارد.

وی در گفت:‌ «امروز صبح، در گفتگو با مدیر کل ژاندارمری کشور تصمیم گرفتم همراه با وی دفتر ملی مبارزه با نفرت را تأسیس کنیم.» آقای کاستانر افزود: «این دفتر مسئول هماهنگی نیروهای ژاندارمری در این زمینه خواهد بود و نیز تحقیقات بر روی هرگونه رفتار یهود‌ستیز، مسلمان‌ستیز، و مسیحی‌ستیز را بر عهده خواهد داشت.»

به گفتهٔ وزیر کشور فرانسه، دفتر ملی مبارزه با نفرت، همچنین پلیس، ژاندارمری، دادگستری و دیگر نهادهای ذیربط را در این زمینه به هم پیوند می‌دهد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای کاستانر این سخنان را در گورستان یهودیان وستهوفن، واقع در شرق فرانسه عنوان کرد. روز سه‌شنبه، افراد ناشناس، صلیب شکستهٔ نازی را با رنگ سیاه بر بیش از یکصد سنگ قبرِ این گورستان قدیمی کشیدند. وزیر کشور فرانسه تصریح کرد که «جمهوری ما است که به آن اهانت شده» است.

وستهوفن، گورستانی است با پیشینهٔ ۴۰۰ ساله که اعضای خاندان‌های نامداری نظیر کارل مارکس، و ژان لویی دبره، رئیس پیشین شورای قانون اساسی فرانسه در آن دفن شده‌اند.

استان آلزاس در شرق فرانسه که با آلمان هم‌مرز است اخیرا شاهد اهانت به گورستان‌های یهودی بوده است که آخرین موارد آن گورستان‌های کاتزن‌هایمر و هرلیشیم در سال گذشته بودند. عاملان این اهانت‌ها هنوز شناسایی نشده‌اند.

مطالب مرتبط