نتیجه یک نظرسنجی: اکثریت اسکاتلندی‌ها با استقلال از بریتانیا موافق هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نتیجه یک نظرسنجی: اکثریت اسکاتلندی‌ها با استقلال از بریتانیا موافق هستند
کپی رایت  عکس از رویترز

نتیجه یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکثریت رای دهندگان در اسکاتلند در صورت برگزاری مجدد همه پرسی استقلال به جدایی از بریتانیا رای خواهند داد.

تحقیق موسسه مایکل اشکرافت اولین نظرسنجی از ماه مارس سال ۲۰۱۷ است که از حمایت اکثریت رای دهندگان اسکاتلندی از طرح استقلال از بریتانیا حکایت دارد.

بنا به نتیجه این نظرسنجی ۴۶ درصد رای دهندگان در صورت برگزاری همه پرسی استقلال از بریتانیا به جدایی از این کشور رای خواهند داد. در مقابل ۴۳ درصد رای دهندگان اعلام کرده اند که با جدایی از بریتانیا مخالفت خواهند کرد.

با عدم احتساب افرادی که گزینه های «نمی دانم» یا «رای نمی دهم» را در این نظرسنجی انتخاب کرده اند شمار طرفداران استقلال بریتانیا به ۵۲ درصد در مقابل ۴۸ درصد می رسد.

مایکل اشکرافت، سیاستمدار محافظه کار بریتانیایی از مخالفان انتخاب بوریس جانسون به عنوان رهبری این حزب و نخست وزیری بریتانیا بود.

رای دهندگان اسکاتلندی در سال ۲۰۱۴ میلادی با ۵۵ درصد آراء در برابر ۴۵ درصد با استقلال از بریتانیا مخالفت کردند.

این در حالی است که اختلاف بین دولت محلی اسکاتلند و دولت محافظه کار بریتانیا بر سر خروج از اتحادیه اروپا (برکسیت) افزایش یافته است.

رای دهندگان اسکاتلندی در سال ۲۰۱۶ در همه پرسی برکسیت به عدم خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.

حزب ملی اسکاتلند (SNP) که هم اکنون زمام امور را در ادینبورو در دست دارد اعلام کرده است که برگزاری همه پرسی جدید استقلال از بریتانیا به دلیل مخالفت اکثریت اسکاتلندی ها با برکسیت «توجیه پذیر» است.