Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر اول اسکاتلند: از موج استقلال‌طلبی حمایت می‌کنیم

وزیر اول اسکاتلند: از موج استقلال‌طلبی حمایت می‌کنیم
وزیر اول اسکاتلند: از موج استقلال‌طلبی حمایت می‌کنیم Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هیچ دولتی در لندن نخواهد توانست مانع دستیابی حق انتخاب اسکاتلند شود.»

آگهی

در حالی که بحران داخلی بریتانیا بر سر کیفیت اجرایی کردن برکسیت هنوز حل نشده، اسکاتلند می‌گوید باید حساب خود را از بریتانیا سوا کند.

نیکلا استورجن، رهبر حزب ملی و وزیر اول اسکاتلند روز یکشنبه ۸ اردیبهشت گفت که نظام پارلمانی بریتانیا «در هم شکسته» است و در نتیجه اسکاتلند نیاز دارد تا خودش راه آینده خودش را انتخاب کند.

خانم استورجن که در جریان نشست بهاره حزب متبوعش در ادینبورگ سخنرانی می‌کرد تصریح کرد: «با توجه به تجربه سه سال گذشته، ساختار وست‌مینستر (دولت بریتانیا) در نگاه اسکاتلند بدون شک ساختاری در هم شکسته است. اکنون کار ما این است که از موج استقلال‌طلبی حمایت کنیم. مطمئن باشید هیچ دولتی در لندن نخواهد توانست مانع دستیابی حق انتخاب اسکاتلند شود.»

تغییر واحد پول پس از استقلال

اعضای حزب ملی اسکاتلند در جریان مشست روز یکشنبه خود به ایجاد یک واحد پولی مستقل نیز رأی دادند. بر اساس این تصمیم در صورت خروج اسکاتلند از بریتانیا و استقلال یافتن به عنوان یک کشور جداگانه، این واحد پولی مستقل باید «در اولین فرصت» ایجاد و منتشر شود. این تصمیم در چهارچوب طرح بزرگ اقتصادی حزب ملی برای اسکاتلند گرفته شد.

اصرار اعضای حزب ملی بر این تصمیم به قدری بود که آنها حتی پیشنهاد محتاطانه رهبران این حزب مبنی بر ارائه یک تقویم برای ایجاد واحد پول جدید را نپذیرفتند.

اکثریت رأی‌دهندگان اسکاتلند و ایرلند شمالی در همه‌پرسی برکسیت که در سال ۲۰۱۶ میلادی برگزار شد به ماندن در اتحادیه اروپا را رأی داده بودند، اما مجموع آراء در چهار قلمرو بریتانیای کبیر به نفع برکسیت بود.

پارلمان اسکاتلند روز سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ در آستانه امضای نامه درخواست خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به برگزاری دومین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا رای موافق داد و نیکلا استروجن، وزیر اول اسکاتلند در نامه‌ای به ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به طور رسمی خواستار برگزاری این همه‌پرسی شده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفت نخست وزیر بریتانیا با دومین رفراندوم استقلال اسکاتلند

نتیجه یک نظرسنجی: اکثریت اسکاتلندی‌ها با استقلال از بریتانیا موافق هستند

وزیر اول اسکاتلند رسما خواستار برگزاری دومین همه پرسی استقلال از بریتانیا شد