وزیر اول اسکاتلند رسما خواستار برگزاری دومین همه پرسی استقلال از بریتانیا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر اول اسکاتلند رسما خواستار برگزاری دومین همه پرسی استقلال از بریتانیا شد

نیکلا استروجن، وزیر اول اسکاتلند در نامه ای به ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به طور رسمی خواستار برگزاری دومین همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا شد.

پارلمان اسکاتلند روز سه شنبه در آستانه امضای نامه درخواست خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به برگزاری دومین همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا رای موافق داده بود.

نیکلا استروجن می گوید: «از نظر من خواست پارلمان اسکاتلند باید محترم شمرده شود. مسئله این نیست که محترم شمرده می شود یا خیر بلکه اینکه اقدام چگونه صورت خواهد گرفت. اگر نخست وزیر تصمیم به عدم برگزاری همه پرسی بگیرد من برنامه خودم را طی چند هفته آینده به پارلمان ارائه خواهم کرد تا اطمینان حاصل کنم که هم خواسته پارلمان محترم شمرده می شود، و هم در راستای امکان انتخاب دادن به مردم اسکاتلند قدم بر می داریم.»

پارلمان اسکاتلند در مصوبه خود به برگزاری همه پرسی در فاصله بین پائیز سال ۲۰۱۸ و بهار سال ۲۰۱۹ رای مثبت داده بود. این همه پرسی پیش از برگزاری باید مورد موافقت دولت بریتانیا قرار گیرد.

نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه در مجلس عوام این کشور زمان فعلی را برای طرح موضوع برگزاری همه پرسی استقلال اسکاتلند مناسب نداسته بود.

در همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که ماه ژوئن سال گذشته برگزار شد، اکثریت مردم اسکاتلند خواستار ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا شده بودند.