گشایش پرحاشیه نهمین دوره پارلمان اروپا

گشایش پرحاشیه نهمین دوره پارلمان اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جلسه روز سه‌شنبه پارلمان اروپا حواشی زیادی هم داشت. از جمله در لحظه آغاز مراسم، زمانی که سرود اتحادیه اروپا نواخته شد نمایندگان حامی برکسیت سخت (جدایی بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا) به صحن پارلمان پشت کردند.

آگهی

نهمین دوره پارلمان اروپا روز سه‌شنبه در استراسبورگ فرانسه افتتاح شد. نمایندگان این دوره از ۱۹۰ حزب مختلف در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا انتخاب شده‌اند.

پارلمان اروپا ۷۵۱ کرسی دارد و ۶۱ درصد از نمایندگان این دوره برای اولین بار به پارلمان راه پیدا کرده‌اند. ۶۰ درصد از نمایندگان این دوره پارلمان اروپا را مردان و باقی را زنان تشکیل می‌دهند. 

انتخاب رئیس پارلمان اروپا ساعت ۹ صبح چهارشنبه آغاز می شود. نامزدهای ریاست پارلمان اروپا تا پیش از ساعت ۱۰ روز سه‌شنبه به وقت پاریس از سوی احزاب مورد نظر مطرح می شوند.

جوانترین عضو پارلمان ماری پیتر هانسن دانمارکی تنها ۲۱ سال دارد و مسن ترین نماینده سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیاست که با ۸۲ سال سن به پارلمان اروپا راه پیدا کرده است. 

هر کدام از احزاب سیاسی موجود در پارلمان دست کم باید ۲۵ عضو داشته باشند در غیراین صورت به عنوان یک حزب فعال نمی توانند در ارائه طرح‌ها و پروژه‌ها شرکت کنند.

حاشیه‌های نخستین جلسه

جلسه روز سه‌شنبه پارلمان اروپا حواشی زیادی هم داشت. از جمله در لحظه آغاز مراسم، زمانی که سرود اتحادیه اروپا نواخته شد نمایندگان حامی برکسیت سخت، جدایی بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا، پشت به پارلمان ایستادند. در انتخابات اخیر پارلمان اروپا در بریتانیا احزاب هوادار برکسیت سخت توانستند پیروزی چشمگیری به‌دست آورند. 

هم چنین در این روز برخی از نمایندگان چپ رادیکال اسپانیا با تی شرت‌هایی در جلسه پارلمان شرکت کردند که بر روی آن تصویر جولیان آسانژ و درخواست آزادی او چاپ شده بود.

رخی از نمایندگان چپ رادیکال پارلمان اروپا، اغلب از حزب دی لینکه آلمان، با در دست گرفتن عکس‌هایی از کارولا راکته، ناخدای ۳۱ ساله کشتی سی واچ ۳، خواستار آزادی هرچه سریعتر او شدند.

به گفته این نمایندگان باید جایزه ساخاروف، مهم ترین جایزه حقوق بشری پارلمان اروپا، به او اهدا شود. این ناخدای آلمانی برای نجات جان پناهجویان وزیرکشور راست گرای افراطی ایتالیا، ماتئو سالوینی را به چالش کشیده است.

او امکان دارد با حکم ده سال زندان از سوی دادگاه ایتالیا مواجه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده مسلمان بریتانیایی: در روز اول کسی خواست پارلمان اروپا را ترک کنم

آیا راست افراطی می‌تواند در پارلمان اروپا بلوک قدرتمندی تشکیل دهد؟

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند